Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Gry przedwyborcze

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. (źródło: wybory na mapie.pl)
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r.
(źródło: wybory na mapie.pl)

Kampania przed październikowymi wyborami parlamentarnymi jest zdecydowanie inna niż w latach poprzednich, a już szczególnie wśród naszej białorusko-prawosławnej społeczności. Bowiem jeszcze nigdy nie było, aby jedna partia – Prawo i Sprawiedliwość –występowała w roli tak wielkiego faworyta, a na nią byliby skłonni oddać głos także nasi wyborcy, mimo że na listach kandydatów tego ugrupowania nie ma nikogo z „naszych”.

Wysokie poparcie dla PiS napędzają sondaże i forsowanie rządzącego ugrupowania przez publiczne radio i telewizję, a także Kościół i media o. Rydzyka. To w głównej mierze kreuje obecnie rzeczywistość polityczną w Polsce, powodując iż silny staje się jeszcze silniejszy. Bowiem wyborcy zazwyczaj preferują faworytów. Gdyby, jak w niektórych krajach, sondaże były zakazane na miesiąc lub nawet dwa tygodnie przed wyborami, ich wynik z pewnością bardziej odzwierciadlałby poparcie wyborców dla poszczególnych partii, gdyż psychologia tłumu tak mocno by już nie zadziałała. Wyborcy wówczas większą też uwagę kierowaliby na programy i obietnice polityków.

Nasz elektorat dotąd kierował się jeszcze potrzebą reprezentacji w Sejmie mniejszości białoruskiej czy też prawosławnej. W tej roli przedtem najczęściej występował Eugeniusz Czykwin, poseł wielu kadencji, kojarzony też z lewicą, z list której był wybierany. Zrezygnował jednak z członkostwa w SLD i jako bezpartyjny ubiega się teraz o mandat jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, utworzonej przez Platformę Obywatelską, wobec której był wcześniej w opozycji. Cztery lata temu Czykwin bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora. Wtedy nadal chciał być posłem, ale jak przyznaje został wyeliminowany, by dać miejsce innym. Do Sejmu wystartowało wówczas trzech wyrazistych kandydatów prawosławnych – Aleksander Sosna z listy SLD, Adam Musiuk z PO i Jarosław Matwiejuk z PSL. Łącznie otrzymali prawie 20 tys. głosów, ale żaden do Sejmu się nie dostał. Przyczyn tej klęski w 2015 r. Czykwin upatruje w rozbiciu elektoratu, bo w 2011 r. w pojedynkę zdobył prawie trzy czwarte tychże głosów. Teraz znów jest w zasadzie jedynym wyrazistym kandydatem prawosławnym do Sejmu. Ale zwycięstwa pewny być nie może, gdyż jego poprzednia arytmetyka wyborcza stała się częściowo nieaktualna. Elektorat z pewnością się skurczył z przyczyn naturalnych i swoje zrobiła postępująca asymilacja i polonizacja. Wiele wskazuje też na to, że część głosów odbierze Czykwinowi PiS. Przełom nastąpił w maju podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Nasi także nagrodzili PiS za 500+ i inne socjalne transfery z budżetu państwa. Kandydaci z list partii rządzącej, choć nie ma tam naszych przedstawicieli, czynią jednak pewne ukłony pod adresem prawosławnych. Oto minister Jarosław Gowin we wrześniu przyjechał na Podlasie, by wesprzeć kandydującego do Sejmu z list PiS Mieczysława Baszkę, który podkreśla swoje ekumeniczne katolicko-prawosławne pochodzenie. W Bielsku Podlaskim jako „ważnym miejscu na mapie prawosławia w Polsce” ogłosił, iż o 2 mln zł wzrośnie dotacja państwowa dla Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, „na której kształcą się elity duchowe wyznań niekatolickich, prawosławia i protestantyzmu”. Po wygranych wyborach ta kwestia ma być zagwarantowania ustawowo.

Do Senatu z okręgu południowego kandyduje Igor Łukaszuk z Bielska Podlaskiego, dyrektor LO z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce, radny wojewódzki, wcześniej znany działacz naszej mniejszości. To jednoznacznie nasz kandydat białoruski, choć pod tym względem swą kampanię prowadzi w dość stonowany sposób. Podobnie jak rok temu w kampanii do Sejmiku, oprócz wszechobecnych, niewiele mówiących plakatów postawił na poparcie dla swej kandydatury rozpoznawalnych w regionie osób. Na swym profilu na Facebooku opublikował filmiki, na których popierają go m.in. burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak oraz europosłowie Włodzimierz Cimoszewicz i Tomasz Frankowski.

У Сейм кандыдуе таксама беларус з Беластока Аляксандр Васылюк (на здымку злева з кандытатам у сенатары Ігарам Лукашуком). Ён з’яўляецца стваральнікам парталу cerkiew.pl, вядзе сервіс Orthphoto.net. Кандыдуе з 33-га месца на спіску Грамадзянскай кааліцыі ў варшаўскай акрузе. Разлічвае на галасы праваслаўных у Варшаве і за мяжою (гэта адзіная акруга ў Польшчы для замежных выбаршчыкаў) (www.facebook.com/aleksanderwasyluk)
У Сейм кандыдуе таксама беларус з Беластока Аляксандр Васылюк (на здымку злева з кандытатам у сенатары Ігарам Лукашуком). Ён з’яўляецца стваральнікам парталу cerkiew.pl, вядзе сервіс Orthphoto.net. Кандыдуе з 33-га месца на спіску Грамадзянскай кааліцыі ў варшаўскай акрузе. Разлічвае на галасы праваслаўных у Варшаве і за мяжою (гэта адзіная акруга ў Польшчы для замежных выбаршчыкаў)
(www.facebook.com/aleksanderwasyluk)

Łukaszuk podobnie jak Czykwin został wystawiony przez Platformę Obywatelską. Z pewnością łatwiej mu byłoby zdobyć mandat senatora, gdyby okręg obejmował większe skupisko naszej mniejszości. Ale to właśnie PO przed laty do tego nie dopuściła, uchwalając w Sejmiku jego granice. Szczególnie głośno protestował z tego powodu wtedy Czykwin.

Kredyt zaufania, jaki u nas miała PO będąc u władzy, został mocno nadszarpnięty. To ugrupowanie, choć mogło, niewiele zrobiło, by powstrzymać degradację naszych terenów i nie otoczyło odpowiednią ochroną wielokulturowości regionu. PO nie dotrzymało też słowa, że w zamian za prawosławne i białoruskie głosy w wyborach do Rady Miejskiej Białegostoku w mieście zmieniona zostanie nazwa ulicy Łupaszki.

Z pewnością z naszymi bolączkami i potrzebami duże ugrupowania polityczne bardziej by się liczyły, gdybyśmy jak mniejszość niemiecka mieli samodzielną reprezentację w parlamencie i samorządach. Ale na to, jak pokazuje życie, jest już za późno.

Jerzy Chmielewski

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (87) – 22.10.1937 г. расстраляны Лукаш Калюга (Канстанцін Вашына), нар. 27.09.1909 г. у Скварцах каля Койданава, пісьменьнік.
  • (87) – 22.10.1937 г. расстраляны Флярыян Ждановіч, беларускі акцёр і рэжысёр (нар. 28.10.1884 г. у Менску). Закончыў драматычную школу ў Варшаве (1902), арганізаваў беларускія спектаклі і Першае беларускае таварыства драмы і камедыі ў 1917 г. У 20-ыя гг. быў першым мастацкім кіраўніком і акцёрам Беларускага Дзяржаўнага Тэатру (БДТ-1) у Менску. У 1930 г. арыштаваны і сасланы на прымусовую працу на Беламорканал.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis