Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Fenomen zespołu Dubiny

W ubiegłym roku pod koniec stycznia warszawska wytwórnia 1000Hz wydała płytę z utworami legendarnego zespołu Dubiny, który w latach osiemdziesiątych XX w. nadał całkiem nowe – estradowe brzmienie tradycyjnym piosenkom białoruskim. Album „Vianie Ruta 1982-1988”, wydany trzydzieści lat po zakończeniu działalności kapeli, odniósł wielki sukces, plasując się na 41. miejscu na liście stu najlepszych płyt 2020 r. renomowanego brytyjskiego magazynu muzycznego The Quietus.

Zespół Dubiny powstał prawie czterdzieści lat temu. Założył go Piotr Skiepko, akordeonista i wielki pasjonat lokalnej tradycji, przez cały czas lider kapeli. Dubiny z ludowymi piosenkami przy niespotykanym przedtem akompaniamencie gitarowym, perkusyjnym i organów elektrycznych zrobiły prawdziwą furorę. Grały znane i lubiane swojskie tradycyjne melodie o nieustalonym autorstwie, także covery piosenek radzieckich. Zespół występował przede wszystkim na weselach i wiejskich potańcówkach, także na studenckich białoruskich „Atrasinach” i przeglądach piosenki białoruskiej w Filharmonii Białostockiej. Jego półlegalnie wydawane kasety sprzedawały się na pniu, a piosenki z nich do dziś rozbrzmiewają w białoruskich koncertach życzeń w Radiu Białystok i Radiu Racja.

Piotr Skiepko z Dubinami przyczynili się, co bardzo ważne, do wzmocnienia białoruskiej tożsamości na Białostocczyźnie. Taką wzniosłą wymowę szczególnie ma wzruszający autorski utwór w ich wykonaniu, zaczynający się od słów „Lublu ja Hajnauszczynu naszu…”. Znalazł się on także na nagrodzonej płycie. Patrick Clarke z magazynu The Quietus w recenzji albumu „Vianie Ruta” napisał m.in.: „W obliczu stygmatyzacji Białorusinów w regionie, dla swoich i polskich słuchaczy Piotr Skiepko przekroczył granice muzyczne i polityczne”.

Okładka płyty

Dubiny ciągle są popularne, znajdują swoich słuchaczy już w kolejnych pokoleniach społeczności białoruskiej na Białostocczyźnie, mają także wielu swych wielbicieli spoza mniejszości, w kraju i na świecie. Można się o tym przekonać przeglądając komentarze pod ich piosenkami na YouTUube.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (511) – чарговая вайна Вялікага Княства Літоўскага з Масквой. У ліпені 1514 г. наступіў захоп маскоўскімі войскамі горада Смаленска.
  • (317) – у ліпені 1708 г. швэдзкія войскі занялі Магілёў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com