Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Fala hejtu pod adresem zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019

Viki Gabor po zwycięstwie w finale 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach, 24 listopada 2019 (Wikipedia)
Viki Gabor po zwycięstwie w finale 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach, 24 listopada 2019
(Wikipedia)

7 Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbył się 24 listopada w Gliwicach, wygrała reprezentantka Polski, 12-letnia Viki Gabor. Jest ona pochodzenia romskiego. Urodziła się w Niemczech, mieszka z rodzicami w Nowej Hucie. W finale Eurowizji Junior 2019 młodziutka wokalistka zaśpiewała piosenkę „Superhero”, mówiącą m.in. o ochronie środowiska.

Zwyciężczyni sukcesu pogratulował prezydent Andrzej Duda. Mimo to pod jej adresem przez internet przelała się fala hejtu na tle rasistowskim. Sprawą zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który na swej stronie napisał: „Cieniem na olbrzymim sukcesie Viki kładą się rasistowskie wpisy internautów, którzy wytykają jej romskie pochodzenie. Znieważają dziewczynkę z powodu jej pochodzenia etnicznego, szydzą z jej wyglądu i miejsca urodzenia. OSTRZEGAMY wszystkich rasistowskich przestępców”.

W cytowanych przez ośrodek komentarzach hejterów są takie określenia, jak „szwabska cyganicha”. Tego typu znieważenie nosi znamiona przestępstwa, za które grozi kara do dwóch lat więzienia.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, iż złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Jednocześnie wskazał pozytywne reakcje internautów, którzy hejt potępili: „Większość tych komentujących nygusów chciałoby mieć tak zdolną i piękną córkę. (…) Tę nienawiść szerzą ludzie, którzy posiadają bardzo niskie poczucie swojej wartości, którym w życiu za wiele się nie udało, ale poczują się lepiej, gdy kogoś obrażą”. „Wiktoria jest dumą całego kraju i bardzo utalentowanym dzieckiem. Ci , którzy w tak prymitywny sposób ją obrażają, są zaś wstydem i hańbą”.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis