Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Czy dyrektor TVP Białystok przeprosi?

Podjętą w prawosławnym Wielkim Tygodniu decyzją dyrektora białostockiego oddziału TVP Eugeniusza Szpakowskiego, którą uzasadniał względami ekonomicznymi i sytuacją w związku z koronawirusem, wszystkie audycje mniejszości narodowych, w tym białoruskie, miały zostać usunięte z Telewizji Białystok i od tej pory realizowane poza ośrodkiem. Nastąpiłaby w ten sposób faktyczna ich prywatyzacja, choć TVP jest przecież telewizją publiczną, utrzymywaną z pieniędzy wszystkich podatników.

Mikołaj Wawrzeniuk jako dotychczasowy wydawca magazynu Biełaruski Tydzień, nie zgodził się na takie rozwiązanie i przerwał prace nad realizacją kolejnego wydania. Znamienne, że cotygodniowy dwudziestominutowy program w języku białoruskim miał zniknąć z anteny dokładnie w prawosławną Wielkanoc (19 kwietnia), czyli w najważniejszy dzień w roku dla zdecydowanej większości Białorusinów mieszkających w Polsce. Decyzją Szpakowskiego oburzonych było bardzo wiele osób działających w organizacjach białoruskich, znani politycy, dziennikarze, artyści i zwykli ludzie – widzowie likwidowanych programów. Ostatecznie dyrektor Szpakowski pośpiesznie nakazał zmontować niedzielne wydanie audycji innym pracownikom ośrodka. Program ukazał się na antenie o nietypowej godzinie, bo o 17.30, a jego wydawcą była Katarzyna Popławska, dziennikarka specjalizująca się w tematyce prawosławnej. W zmontowanym w ostatniej chwili białoruskim programie dominował nie – jak być powinno – język białoruski, ale polski, którym posługiwali się rozmówcy.

Interwencję w tej sprawie podjęli parlamentarzyści. Poselskie interpelacje, skierowane do ministrów kultury i MSWiA, złożyli podlascy posłowie Platformy Obywatelskiej – Eugeniusz Czykwin, Krzysztof Truskolaski i Robert Tyszkiewicz (wspólnie) oraz poseł Lewicy Adrian Zandberg.

Ostatecznie dyrektor Szpakowski częściowo wycofał się ze swojej decyzji i przywrócił Mikołaja Wawrzeniuka jako wydawcę magazynu Biełaruski Tydzień na dotychczasowych warunkach (w oparciu o sprzęt i zasoby białostockiego ośrodka TVP). Nie będzie on już jednak realizował jak dotąd programów innych mniejszości, romskiej, tatarskiej i rosyjskiej.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (111) – 14.07.1913 г. у Вільні было заснавана Беларускае Выдавецкае Таварыства, яго ўзначальвалі Б. Даніловіч, І. Луцкевіч, К. Шпакоўскі. Надрукавала 15 кніг агульным тыражом 50 тысяч асобнікаў – зборнікі вершаў, падручнікі па беларускай мове, п’есы для самадзейнікаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis