-
Główne obchody Dnia Zwycięstwa, przypadającego 9 maja, odbyły się w tym roku w Brześciu. W mieście położonym przy granicy z Polską odbyła się defilada z udziałem 450 żołnierzy z brzeskiego garnizonu Sił Zbrojnych Białorusi i straży granicznej, wojsk wewnętrznych i milicji, a także członków organizacji młodzieżowych, uczniów klas mundurowych i rekonstruktorów w mundurach historycznych. Po ulicach przejechało 79 ciężkich pojazdów wojskowych.
- 29 kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Białorusi uznało za „formację ekstremistyczną” białoruską sekcję znanego niemieckiego koncernu medialnego Deutsche Welle. Oznacza to, że współpracownikom niemieckich mediów państwowych grozi na Białorusi długoletnie więzienie, a samo udostępnianie i komentowanie treści DW jest zakazane.
- 104 nazwiska powiększyła się lista podejrzanych w sprawie karnej „Białorusinów za granicą” – podała 17 maja reżimowa agencja informacyjna BelTA. Zdaniem Komitetu Śledczego, opozycyjni działacze „zaczęli na emigracji tworzyć narzędzia wywierania nacisku zewnętrznego na Białoruś” i swoją działalnością „przyczyniają się do izolacji oficjalnego Mińska na arenie międzynarodowej”, wzywają do „wprowadzenia zaostrzonych sankcji wobec Białorusi i jej obywateli, kompromitują kierownictwo kraju”. Jednym z przejawów takiej działalności miało być m.in. świętowanie Dnia Woli (25 Sakawika), rocznicy powołania Białoruskiej Republiki Ludowej. Władze w Mińsku nie mogąc ścigać podejrzanych poza granicami Białorusi karzą ich na różne inne sposoby, w tym na przykład konfiskując mieszkania, które pozostawili polityczni emigranci.
- 23 maja Aleksander Łukaszenka mianował generała-majora Pawła Murawiejkę nowym szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi. Zastąpił on Wiktara Hulewicza, który swoją funkcję pełnił od marca 2021 r. i został zdymisjonowany przez Łukaszenkę 10 maja 2024 r.
- 24 maja do Mińska przybył prezydent Rosji Władimir Putin, gdzie spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką. Po rozmowach odbyła się konferencja prasowa, na której mówiono o warunkach negocjacji pokojowych z Ukrainą w kontekście kończącej się kadencji prezydenckiej Wołodymyra Zełenskiego.