Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Uwikłanie się przedsiębiorcy

Юры Альховік Фота з Інтэрнэту
Юры Альховік
Фота з Інтэрнэту

18 maja w sądzie w Mińsku rozpoczął się proces przedsiębiorcy Juryja Alchowika. Jest on oskarżony o nawoływanie do sankcji gospodarczych wobec Białorusi. Tak białoruskie organy ścigania zinterpretowały jego działania wobec firmy, znajdującej się na liście białoruskich importerów, którym po wydarzeniach w 2020 r. uniemożliwiono sprowadzanie towarów z krajów Unii Europejskiej. Jakiś czas Alchowik był z nią związany, ale odszedł i zaczął prowadzić podobną działalność na własną rękę (dystrybucję zagranicznych towarów). Chcąc przejąć klientów, postanowił uderzyć w tę firmę, zawiadamiając zagranicznych kooperantów, że znalazła się na liście podmiotów objętych sankcjami. 

Jesienią ub.r. opowiedział o tym w państwowej telewizji. Przyznał się, że pod fałszywym nazwiskiem wysłał dziesięć listów, w których powiadamiał zachodnie koncerny, że łamią sankcje, nadal kooperując z objętych nimi partnerami w Białorusi. Zawiadomił też tamtejszą prasę i policję.

Jak wyjaśnił przed kamerą, zrobiło mu się wstyd i dlatego postanowił opowiedzieć o tym całemu społeczeństwu. – Chcę przestrzec innych przedsiębiorców, by czegoś takiego nie robili i na czas sie opamiętali – powiedział.

Mimo to po niedługo po emisji programu biznesmen został zatrzymany. Grozi mu teraz od czterech do dwunastu lat kolonii karnej. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (452) – 23.06.1572 г. у Кнышыне на Беласточчыне памёр Зыгмунт Аўгуст (нар. 1.08.1520 г.), апошні кароль Польшчы ды Вялікі князь літоўскі з роду Ягелёнаў.
 • (78) – 23.06.1946 г. заснаваньне ў Рэгенсбургу (Нямеччына) Крывіцкага Навуковага Таварыства імя Пранцішка Скарыны, якога старшынёй стаў др. Янка Станкевіч. Таварыства між іншым публікавала навуковы часопіс „Веда”.
 • (32) – 23.06.1992 г. у Варшаве быў падпісаны старшынёй Вышэйшай Рады Рэспублікі Беларусь Станіславам Шушкевічам і прэзыдэнтам Рэчыпаспалітай Польскай Лехам Валэнсам польска-беларускі Трактат пра добрае суседзтва і сяброўскае супрацоўніцтва

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis