Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Bez wyraźnych białoruskich akcentów

Kandydaci Forum Mniejszości Podlasia w kwietniowych wyborach samorządowych podczas jednej z narad organizacyjnych w sztabie Фота з Фейсбука
Kandydaci Forum Mniejszości Podlasia w kwietniowych wyborach samorządowych podczas jednej z narad organizacyjnych w sztabie
Фота з Фейсбука

Na listach kandydatów w kwietniowych wyborach samorządowych znalazło się też wielu przedstawicieli naszej mniejszości. Ubiegając się o stanowiska wójtów, burmistrzów, radnych każdego szczebla, nikt z nich jednak swej przynależności narodowościowej nie akcentuje. W ich programach wyborczych niewiele jest też postulatów, adresowanych konkretnie do społeczności białoruskiej, przede wszystkim na rzecz kultury i tożsamości. Taki punkt znajduje się zwykle na końcu i sprowadza się do deklaracji o „wspieraniu działań na rzecz tutejszej wielokulturowości”. Jednocześnie wszyscy ci kandydaci w kampanii wyborczej koncentrują się przede wszystkim na elektoracie naszej mniejszości.

Wyjątkiem jest Sławomir Nazaruk, który ponownie startuje do Sejmiku w okręgu obejmującym miasto Białystok. W kampanii wyraźnie deklaruje się jako prawosławny i Białorusin. Stara się też być obecny na wszystkich ważniejszych imprezach i spotkaniach naszego środowiska w Białymstoku i regionie. Często też, co jest ewenementem, publicznie wypowiada się po białorusku. Trudno mu tylko przełamać barierę nieufności znacznej części prawosławno-białoruskich wyborców do PiS, z list którego startuje.

W stolicy Podlasia, podobnie jak poprzednio, piątkę kandydatów do Rady Miasta – po jednym w każdym okręgu na tej samej trzeciej pozycji na listach Koalicji Obywatelskiej – wystawiło Forum Mniejszości Podlasia. Kampania też jest podobna, koncentruje się na prawosławnych parafiach w mieście. Trzeba jednak zauważyć, że obecnie wystawieni przez Forum kandydaci mają o wiele ściślejsze związki ze społecznością białoruską niż poprzednicy. Tak jak prawnik Marek Kułakowski czy przewodniczący stowarzyszenia AB-BA Tomasz Gierasimiuk.

FMP zgłosiło także swego kandydata do Sejmiku, dyrektora Eleosu Marka Masalskiego oraz – po raz pierwszy – do powiatu białostockiego (ma być to krok, by rozszerzyć działalność poza Białystok).

Prawosławni kandydaci do Rady Miasta Białegostoku znaleźli się też na listach Trzeciej Drogi. Wśród nich są dotychczasowi radni, którym FMP cofnęło swoją rekomendację po ich konflikcie ze środowiskiem wokół białoruskiego przedszkola.

Na start wyborach samorządowych nie zdecydował się Aleksander Wasyluk, który jako prawosławno-białoruski kandydat ubiegał się jesienią o mandat posła z listy Trzeciej Drogi. Czeka do wiosny przyszłego roku, licząc na to, że  Szymon Hołownia zwycięży w wyborach prezydenckich i wtedy on zajmie po nim miejsce w Sejmie.

Poza Białymstokiem wśród „naszych” kandydatów także nie ma zbytniej afirmacji białoruskością. Również w Bielsku i Hajnówce, gdzie aktywne niegdyś nasze środowiska w życiu publicznym wtopiły się już niemal całkowicie w polskość. 

Jerzy Chmielewski

1 каментар да “Bez wyraźnych białoruskich akcentów

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – У 1568 г. пачала дзейнасьць заблудаўская друкарня ў маёнтку Рыгора Хадкевіча, у якой друкаваліся кірылічныя кнігі, між іншым „Евангельле вучыцельнае” (1569) і „Псалтыр з Часасловам” (1570).
  • (208) – 4.11.1816 г. у мястэчку Кублічы каля Лепеля нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі (пам. у ссылцы ў Сібіры ў 1884 г.), паэт, драматург, публіцыст. Быў сябрам У. Сыракомлі, В. Дуніна-Марцінкевіча. Пісаў на беларускай і польскай мовах. Запачаткаваў беларускія пераклады творчасьці А. Міцкевіча, між іншым пераклаў „Конрада Валенрода”.
  • (137) – 4.11.1887 г. у Капылі, Слуцкага павету нар. Зьміцер Жылуновіч (літаратурны псэўданім Цішка Гартны, замучаны савецкай бясьпекай 11.04.1937 г.), пісьменьнік, выдатны беларускі дзяржаўны дзеяч. Пісаць пачаў у 1908 г. у „Нашай Ніве”.
  • (109) – у лістападзе 1915 г. у выніку стараньняў беларускіх нацыянальных дзеячаў (падчас нямецкай акупацыі) пачалі адкрывацца на Віленшчыне першыя беларускія школы.
  • (95) – 4.11.1929 г. у в. Таргуны каля Докшыц нар. Сяргей Карніловіч, выпускнік Гімназіі імя Янкі Купалы ў Віндышбэргэрдорфе (Нямеччына). З 1949 г. жыў у эміграцыі ў Кліўленд (ЗША). Адзін з самых актыўных арганізатараў беларускага грамадзка-рэлігійнага жыцьця ў гэтым горадзе, між іншым

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis