Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

У свеце

  • Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы Фота з Фейсбука
    Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы
    Фота з Фейсбука
  • Poseł Eugeniusz Czykwin został nowym przewodniczącym Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, organizacji zrzeszającej prawosławnych parlamentarzystów z całego świata. Na jubileuszowym XXX zjeździe w Chalcedonie w Grecji w dniach 29 czerwca – 3 lipca zastąpił on deputowanego Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który tę funkcje pełnił od 2018 r. Do udziału w posiedzeniu nie zostały dopuszczone delegacje Rosji, Białorusi i Syrii. 
  • 3 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken przesłał w imieniu narodu amerykańskiego życzenia dla narodu białoruskiego. – Wasza odwaga, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do demokratycznej, suwerennej i stabilnej przyszłości dla Białorusi zainspirowała świat – napisał w posłaniu zamieszczonym na stronie ambasady USA w Białorusi. Podkreślił, że Stany Zjednoczone od ponad 30 lat popierają walkę o demokratyczną, niezależną i suwerenną Białoruś, wspierają też wysiłki na rzecz białoruskiego języka, kultury i tożsamości.
  • 5 lipca podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi Anais Marin przedstawiła swój doroczny raport. Wynika z niego, że ponad 1500 osób w Białorusi jest nadal przetrzymywanych z powodów politycznych, przy średnio 17 arbitralnych aresztowaniach dziennie od 2020 r. Ponadto obrońcy praw człowieka są nieustannie prześladowani, a ponad 1600 „niepożądanych” organizacji zostało rozwiązanych siłą, w tym wszystkie niezależne związki zawodowe. – Ilustruje to celową politykę państwa, mającą na celu oczyszczenie przestrzeni obywatelskiej z pozostałych elementów sprzeciwu – mówiła Anais Marin, komentując swój raport na posiedzeniu Rady.
  • 12 lipca podczas szczytu NATO w Wilnie doszło do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. – Białorusini mogą liczyć na poparcie USA – po spotkaniu napisała w Telegramie liderka białoruskich sił demokratycznych.
  • W dniach 29-30 lipca odbył się tzw. maraton solidarności „Nam nie jest wszystko jedno”, którego celem było zbieranie pieniędzy na pomoc więźniom politycznym w Białorusi. Akcja była promowana i transmitowana na antenie przez ponad 20 niezależnych mediów, a jego inicjatorką była Wolha Harbunowa, przedstawicielka opozycyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanoŭskiej. W ciągu dwóch dni darczyńcy wpłacili łącznie 574 356 euro. Zebrane środki zostaną rozdzielone pomiędzy 13 fundacje – partnerów akcji i przekazane bezpośrednio na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom.
  • 3 sierpnia Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś. Kolejne restrykcje wprowadzają zakaz eksportu do Białorusi towarów i technologii, które mogą przyczyniać się do militarnego wzmocnienia tego kraju. Sankcje obejmują całkowity zakaz wywozu broni palnej i amunicji. Ich nałożenie uzasadniono zaangażowaniem Mińska w agresję Rosji na Ukrainę oraz koniecznością ukrócenia procederu obchodzenia zachodnich restrykcji przez Rosję za pośrednictwem Białorusi. Tydzień po UE swoje sankcje na Białoruś rozszerzyły USA i Kanada.
  • 7 sierpnia Międzynarodowe Biuro Pokoju, organizacja założona w 1891 r., ogłosiło, że do Pokojowej Nagrody Nobla nominuje w tym roku trzy organizacje broniące prawa do odmowy służby wojskowej ze względów moralnych. Wśród nich jest białoruski Nasz Dom, rosyjski Ruch Świadomie Odmawiających Służby Wojskowej oraz Ukraiński Ruch Pacyfistyczny. 
  • 9 sierpnia, w trzecią rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich i wielkich protestów społecznych w Białorusi, pojawiły się odezwy różnych działających poza krajem białoruskich formacji, wzywające do przygotowania się do walki o wolność. Wydali je m.in. walczący w Ukrainie przeciwko Rosji białoruski Pułk Kalinowskiego oraz Rada Białoruskiej Republiki Ludowej. „Czekajcie na sygnał”, „Należy szykować siły do dalszej walki” – czytamy w tych odezwach. Do rodaków zwróciła się też Światłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji. Powiedziała: „– Ten dzień mógł stać się początkiem nowej Białorusi. Białorusi, gdzie nigdy nie będzie więźniów politycznych i prześladowań za inne poglądy. Białorusi, gdzie rozmowa w języku ojczystym będzie powodem do zachwytu, a nie przemocy. Białorusi, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać, a nie z niej uciekać”. 
  • W nocy z 18 na 19 sierpnia Litwa zamknęła przejścia graniczne z Białorusią w Szumsku i Twereczu. Czynne są jednak nadal cztery inne punkty kontroli granicznej. Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Biliotaite powiedziała, że zamknięcie przejść podyktowane jest rosnącym przemytem oraz zagrożeniem związanym z grupą Wagnera.
  • 20 sierpnia po raz pierwszy w barwach Polski wystartowała na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie Kryscina Cimanoŭskaja. Białoruska sprinterka na pamiętnych igrzyskach w Tokio w 2021 r. poprosiła o azyl i otrzymała go w Polsce. Od sierpnia 2022 r. posiada polskie obywatelstwo.
  • Belaruskalij, białoruski potentat w produkcji i eksporcie nawozów sztucznych, wyeksportował w tym roku o co najmniej 1/3 swoich produktów mniej niż zazwyczaj. Tak wynika z informacji głównych północnoamerykańskich koncernów tej branży (Nutrien i Mosaic) i zarazem konkurentów Belaruskalij. Spadek jest wynikiem zachodnich sankcji oraz utrudnień z dostępem do portów dla białoruskich produktów. 
  • O 168 procent wzrosła w tym roku liczba migrantów zatrzymanych w Niemczech przy granicy z Polską – donosi niemiecka prasa. Według niemieckiej policji wielu uciekinierów z Bliskiego Wschodu czy Afganistanu wybiera drogę przez Rosję i Białoruś, skąd przekracza granicę z Polską na odcinku trudnym do skontrolowania, bo przebiegającym przez bagna i puszczę. Wielu polityków szczególnie z przygranicznych krajów związkowych Niemiec wzywa do czasowego przywrócenia stałych kontroli na granicy z Polską. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser jak dotąd odrzuca taką możliwość.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (644) – 8 верасьня 1380 г. кулікоўская бітва. Перамога маскоўскіх войск на чале з князем Дзмітрыем Данскім над мангола-татарскімі войскамі.
  • (510) – 8.09.1514 г. перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена ад расійскіх войскаў. Дзень Беларускай вайсковай славы.
  • (510) – 8 верасьня 1514 г. войскі Вялікага Княства Літоўскага пад камандаваньнем князя Канстанціна Астрожскага разграмілі маскоўскую армію пад Оршай (Воршай). Неафіцыйны дзень Беларускага Войска. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена ад расійскіх войскаў.
  • (151) – 8.09.1873 г. памёр Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык, этнограф і краязнавец (нар. 18.04.1814 г. у Лагойску). У 1831 г. закончыў Мінскую гімназію, у 1843 г. з мэтай археалягічных досьледаў наведаў Данію, Швэцыю, Фінляндыю. Заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцей і Віленскую археалягічную камісію. Дасьледаваў курганы і гарадзішчы. Пасьля 1863 г. вызвалены з усіх пасад. Напісаў шматлікія краязнаўчыя, археалягічныя і гстарычныя працы, напр. „Opisanie powiatu borysowskiego” (1847).
  • (120) – 8.09.1904 г. на Наваградчыне нар. епіскап Віцебскі і Полацкі Афанасій (Антон Мартас). Закончыў Багаслоўскі факультэт Варшаўскага Унівэрсытэта (1930), быў манахам у Пачаеўскай лаўры. У час ІІ сусьветнай вайны прымаў удзел у беларускім нацыянальным руху, быў епіскапам Віцебскім і Полацкім,
  • (99) – у 1925 г. была заснавана Васілём Рагуляй ды Фабіянам Ярэмічам ініцыятыўная група пакліканьня партыі Беларускі Сялянскі Саюз. Друкаваным органам была „Сялянская Ніва”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis