W połowie lipca z wizytą na Podlasiu przebywała delegacja Wolnej Białorusi na czele ze Swiatłaną Cichanoŭską. Przy okazji przyjazdu na festiwal Tutaka w Gródku z jej udziałem odbyło się szereg spotkań w regionie. Przebywający na emigracji liderzy białoruskich sił demokratycznych odwiedzili też miejsca związane z historią Białorusi i ważne dla mniejszości białoruskiej w Polsce.
Pierwszym punktem na tej trasie były Mostowlany, gdzie Swiatłana Cichanoŭska złożyła kwiaty u stóp pomnika urodzonego tam przywódcy Powstania Styczniowego Konstantego Kalinowskiego. Następnie delegacja udała się do Bielska Podlaskiego, gdzie odwiedziła Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Stamtąd pojechano do Zaleszan, by oddać hołd ofiarom „Burego”.
Swiatłana Cichanoŭska i Paweł Łatuszka w Białymstoku spotkali się z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim, wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim i marszałkiem województwa Arturem Kosickim. Podczas rozmów miały paść ważne deklaracje. Na antenie Radia Racja opowiedział o nich Łatuszka.
Według jego słów marszałek Artur Kosicki zadeklarował, iż w Białymstoku powstanie Centrum Kultury Białoruskiej jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współfinansowana przez budżet państwa. Z kolei prezydent Truskolaski wyraził gotowość, by wydzielić z budżetu miasta środki na pokrycie połowy kosztów nauczania języka białoruskiego dzieci diaspory, uczęszczających do szkół białostockich, a o pozostałe wystąpić do Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie.
Zapewniając o życzliwości i poparciu ze strony sił demokratycznych wobec mniejszości białoruskiej, Łatuszka poinformował też o wstawiennictwie, by zażegnać zagrożenie utraty dotychczasowego charakteru liceów w Bielsku i Hajnówce. Rezultatem ma być wystąpienie wojewody do ministerstwa o dogłębną analizę problemu.