Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У Польшчы

  • Новая царква ў Варшаве накшталт канстантынопольскай Гагіі Сафіі. На знак немаскоўскага характару польскага праваслаўя – прынятай ад Канстантынопаля аўтакефаліі Cerkiew.pl
    Новая царква ў Варшаве накшталт канстантынопольскай Гагіі Сафіі. На знак немаскоўскага характару польскага праваслаўя – прынятай ад Канстантынопаля аўтакефаліі
    Cerkiew.pl
  • Pod koniec kwietnia w polskich mediach pojawiły się informacje o tajemniczym obiekcie wojskowym, który odnaleziono w okolicy miejscowości Zamość niedaleko Bydgoszczy. Po dwóch tygodniach polskie władze ujawniły, że jest to rosyjska rakieta Ch-55, która w grudniu ubiegłego roku nadleciała znad terytorium Białorusi. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odpowiedzialnością za ten incydent (niedopełnienie obowiązków) obarczył publicznie generała Tomasza Piotrowskiego, szefa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. O sprawie – do momentu jej ujawnienia – nie wiedział prawdopodobnie  nic prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik polskiej armii.
  • Działająca przy Głównym Geodecie Kraju Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowała o usunięciu z oficjalnego obiegu nazwy miasta Kaliningrad, a używaniu polskiego słowa Królewiec. W Polsce nie będzie też rosyjskiej nazwy Nowogród Wołyński w Ukrainie, wprowadzonej ukazem carycy Katarzyny II, tylko Zwiahel. Komisja zmieniła też kilkadziesiąt nazw obiektów historycznych w Białorusi i Ukrainie, wprowadzając do oficjalnego nazewnictwa m.in. dwór Wańkowiczów w Mińsku i kopiec Mickiewicza w Nowogródku. Stosowna uchwała została podjęta 12 kwietnia, ale poinformowano o niej po uprawomocnieniu się 9 maja. Decyzja wywołała oburzenie w Moskwie, gdzie odebrano ja jako przejaw rusofobii.
  • 9 maja polscy przewoźnicy rozpoczęli blokadę przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Zaprotestowali przeciwko bierności polskich władz i wobec braku reakcji na rejestrację w Polsce setek firm przewozowych z Białorusi i Rosji. W ten sposób tamtejsi przewoźnicy omijają zakaz wjazdu swoich ciężarówek do państw UE. Wobec bardzo konkurencyjnych cen usług, omijające sankcje firmy ze Wschodu wypychają z rynku polskich przedsiębiorców. Jak ustalili protestujący, w Warszawie są dwa adresy, pod którymi zarejestrowało się po 80-90 przewoźników z Białorusi lub Rosji, w Siedlcach i Białymstoku również powstały dziesiątki takich firm.
  • 11 maja Alicja Pietruczuk i Lech Pilarski z Polskiego Radia Białystok w Bydgoszczy odebrali nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 tys. zł) w zorganizowanym po raz piętnasty Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PIK 2023”. Jury doceniło ich audycję „Pamięć znaczy życie” o przywódcy Powstania Styczniowego Konstantym Kalinowskim jako „łączącą wspólną przeszłość polsko-litewsko-białoruską ze współczesnością”.
  • 11 maja w siedzibie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu pod nazwą Biznes Wolnej Białorusi (Free Belarus Business Award). Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Białoruskiego Biznesu za Granicą. Inicjatywa powstała jako wsparcie dla białoruskich przedsiębiorców, którzy w wyniku represji trwających w Białorusi od 2020 r. opuścili ojczyznę. Do rywalizacji zgłosiło się 70 firm z rożnych branż: od budowlanych, przez biura rachunkowe po pracownie projektowe. Nagrody (po 5 tys. euro) trafiły m.in. do studia filmów animowanych w Wilnie, kwiaciarni internetowej w Estonii, kawiarni w Poznaniu i działającej w Warszawie firmy sprzątającej Cleanwhale.
  • 12 maja w Warszawie odbyła się piąta edycja konferencji „Our Future Forum”, organizowanej przez Our Future Foundation, skierowana do młodzieży wchodzącej w dorosłe życie. Uczniowie zaprosili do dyskusji biznesmenów, polityków, aktorów i twórców internetowych. W dyskusjach wzięło udział ponad tysiąc uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dwa razy tyle oglądało transmisję z debat w internecie. Specjalnymi gośćmi byli liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja i ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.
  • W nocy z 12 na 13 maja w polskiej przestrzeni powietrznej pojawił się niezidentyfikowany obiekt przypominający balon, o czym poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Nadleciał znad Białorusi, a z radarów zniknął na wysokości Rypina w województwie kujawsko-pomorskim. Obiektu na razie nie odnaleziono.
  • 14 maja w Warszawie została wyświęcona cerkiew Hagia Sophia – Mądrości Bożej. To pierwsza od czasów carskich zbudowana w polskiej stolicy świątynia prawosławna. Została wzniesiona jako „wotum wdzięczności Bogu za dar 25-lecia demokratycznych przemian w Polsce. Świątynia powstała również jako pomnik pamięci ofiar Sybiru, Katynia, Miednoje, Talerhofu, Oświęcimia, Dachau, Gross-Rosen, Ravensbrücka, Mauthausen, akcji „Wisła”, burzenia prawosławnych cerkwi na Chełmszczyźnie i Podlasiu, kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego, jak też dzieci z prawosławnego sierocińca na warszawskiej Woli zamordowanych w 1944 r. Cerkiew zaprojektował zmarły cztery lata temu architekt Andrzej Markowski. Jest drugą po białostockiej prawosławną świątynią w Polsce, zbudowaną w nawiązaniu do słynnej Hagii Sophii w Konstantynopolu (obecnym Stambule). 
  • 19 maja w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie odsłonięto postument upamiętniający białoruskich ochotników, którzy zginęli w obronie Ukrainy. To tymczasowe miejsce pamięci pozostawało otwarte do 31 maja, można było wpisać się do księgi kondolencyjnej. 
  • Od 1 czerwca polskie Międzynarodowe Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) stracą ważność na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. W celu spełnienia istniejącego w tych państwach obowiązku ubezpieczenia OC posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani będą do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego.
  • Album „Supraskie Kantyki”, zawierający zbiór utworów powstałych ponad 300 lat temu w klasztorze w Supraślu,  nagrodzono Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Dawna. Pieśni wykonał Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierunkiem Violetty Bieleckiej. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (483) – у 1541 г. быў створаны паляўнічы запаведнік у Белавежскай пушчы.
  • (404) – пачатак пабудовы ў 1620 г. касьцёла кармэлітаў у Бераставіцы  (непадалёк сучаснай мяжы з Польшчай). З 1866 г. праваслаўная царква.
  • (318) – у Амстэрдаме ў 1699-1706 гадах беларускі кнігавыдавец і асьветнік Ілья Капіевіч склаў ды выдаў каля 20 сьвецкіх навуковых кніг.
  • (122) – 5(20).05.1902 г. у в. Каралішчавічы Менскага пав. нар. Язэп Пушча (сапр. Іосіф Плашчынскі, пам. 14.09.1964 г. у Менску), паэт, настаўнік, адзін з заснавальнікаў літаратурнага аб’яднаньня „Узвышша”. У 1930 г. будучы студэнтам быў арыштаваны савецкімі ворганамі бясьпекі і сасланы ў Сібір. У 1941 г. мабілізаваны ў савецкую армію. Пражыў вайну, змог паявіцца ў Беларусі толькі пасьля 1956 г. Пахаваны на могілках у родных Каралішчавічах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis