- 28 marca liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja spotkała się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakem Sullivanem. Omówiono wsparcie Stanów Zjednoczonych dla demokratycznej opozycji oraz sankcje na reżim Alaksandra Łukaszenki. Cichanoŭskaja wystąpiła też podczas posiedzenia senackiej komisji spraw międzynarodowych w Kongresie. Podziękowała Stanom Zjednoczonym za dziesięciolecia wsparcia dla demokratycznej i niepodległej Białorusi, zapewniając o zmianie w przyszłości charakteru rosyjsko-białoruskich relacji, w tym wycofanie się swego kraju z sojuszu wojskowego z Moskwą i wyjście z Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
- 4 kwietnia Finlandia stała się oficjalnie członkiem NATO. Wejście tego kraju, mającego z Rosją granice o długości 1340 km jest w dużej mierze „zasługą” rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- 6 kwietnia Aleksander Łukaszenka znów spotkał się w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem (obaj przywódcy spotykają się ostatnio bardzo często). Dyktatorzy rozmawiali wiele godzin o współpracy wojskowej i politycznej w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Przekazy medialne z tego spotkania zdominowały jednak komentarze Łukaszenki na temat kondycji Putina. – Wyglądasz na zmęczonego – powiedział on do rosyjskiego przywódcy podczas oficjalnego powitania.
- 11 i 12 kwietnia z wizytą na Węgrzech przebywał minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Alejnik. Uczestniczył w obradach Międzyrządowej Białorusko-Węgierskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, spotkał się także ze swoim węgierskim odpowiednikiem ministrem Peterem Szijjarto. Omówiono m.in. kwestie współpracy w dziedzinie rolnictwa, przemysłu i energetyki. Podpisano Memorandum o współpracy w obszarze energetyki jądrowej. Węgry są jedynym zachodnim państwem, które utrzymuje oficjalne stosunki z reżimem Łukaszenki.
- 12 kwietnia w Pradze została otwarta wystawa „Tolki ŭ Czechii ja była całkam Biełaruskaj” („Tylko w Czechach byłam w pełni Białorusinką”), poświęcona zmarłej czterdzieści lat temu niepokornej białoruskiej poetce Łarysie Gieniusz. Prezentowano pamiątki, a także jej wiersze w przekładzie na język czeski. W imprezie uczestniczył mieszkający w Białymstoku wnuk poetki Michał Gieniusz.
- Ministerstwo Sportu i Młodzieży Ukrainy opublikowało zarządzenie, w którym wprowadziło zakaz udziału drużyn w zawodach w sportach olimpijskich, nieolimpijskich i dla niepełnosprawnych, jeśli miałyby na swojej drodze napotkać drużyny rosyjskie lub białoruskie. Dotyczy to drużyn o charakterze narodowym (bez tenisistek i klubów piłkarskich). Zarządzenie pojawiło się bezpośrednio po opublikowaniu przez MKOl rekomendacji dla federacji sportowych, żeby zgodziły się na powrót sportowców Rosji i Białorusi jako „neutralnych”.
- Białoruś nadal wysyła objętą sankcjami sklejkę i pellet do UE. W tym celu stosuje prosty proceder omijania sankcji sprzedając swój towar za pośrednictwem firm z Kirgistanu i Kazachstanu. W akcji tej uczestniczą również polskie firmy, które kupują legalnie białoruskie produkty i sprzedają na wspólnym unijnym rynku.