Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2023)

На Падляшшы

  • Падчас Х Літаратурнага фестывалю „На паграніччы культур” быў таксама стэнд з беларускімі выданнямі Фонду Kamunikat.org (на здымку яго старшыня Яраслаў Іванюк) Радыё Рацыя
    Падчас Х Літаратурнага фестывалю „На паграніччы культур” быў таксама стэнд з беларускімі выданнямі Фонду Kamunikat.org (на здымку яго старшыня Яраслаў Іванюк)
    Радыё Рацыя
  • 31 marca zarząd województwa podlaskiego zatwierdził budżet, przeznaczony na upowszechnianie wiedzy i historii o mniejszościach narodowych i etnicznych w regionie, wspieranie inicjatyw kulturalnych, a także wydanie publikacji naukowych i literackich w językach mniejszości. Ogólna kwota wyniosła 840 tys. zł, którą rozdzielono na kilkadziesiąt projektów. Wśród dotowanych inicjatyw znalazły się m.in. warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży, które zrealizuje parafia prawosławna w Dubinach k. Hajnówki czy wykłady Fundacji Tutaka poświęcone historii mniejszości białoruskiej „Chto ty hetki?” („Kto ty jesteś?”).
  • 31 marca w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się pokaz dokumentalnego filmu Piotra Łozowika pt. „Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim”.
  • 2 kwietnia przed Konsulatem Republiki Białoruś przy ulicy Wolnej Białorusi w Białymstoku odbył się protest przeciwko dalszemu wciąganiu Białorusi w rozpętaną przez Rosję wojnę oraz rozmieszczeniu w tym kraju broni jądrowej. Zdaniem przedstawicieli białoruskiej diaspory Białegostoku, która była organizatorem wiecu, Białoruś właśnie traci resztki niezależności, a rosyjska broń jądrowa na jej terenie przypieczętuje ten proces.
  • 2 kwietnia w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”. Zaprezentowano na niej różne formy krzyża, przedmioty liturgiczne (kropielnice), ikony, obrazy, rzeźby, płaskorzeźby prezentujące sceny związane z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa, obejmujące okres od XVI do początku XX w. Ekspozycja będzie czynna do 28 maja. 
  • Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze nie otrzymał od Ministra Kultury dotacji na tegoroczną 28. edycję. Brak środków z budżetu państwa, stanowiących dużą część festiwalowego budżetu, może doprowadzić nawet do odwołania tej jednej z najbardziej znanych w Polsce i za granicą podlaskich imprez muzycznych. Co roku koncertują w Czeremsze zespoły z całego świata, w tym zazwyczaj z Ukrainy i Białorusi. Fani i miłośnicy festiwalu rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją do ministra o zmianę decyzji.
  • 11 kwietnia w wieku 78 lat zmarł Stefan Kopa, białoruski muzyk, folklorysta, animator kultury i instruktor muzyczny. Przez wiele lat prowadził białoruskie zespoły muzyczne na Podlasiu, w tym m.in. „Rasśpiawany Haradok” z Gródka. Wydał kilkanaście śpiewników z białoruskimi pieśniami, w których zgromadził setki utworów, w tym „Pieśni białoruskie Ziemi Sokólskiej” czy „Pieśni białoruskie Ziemi Gródeckiej”. Stefan Kopa urodził się w Malinnikach (gm. Orla), ukończył II LO z Dodatkowym Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim, a następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach. Spoczął 13 kwietnia na cmentarzu prawosławnym na białostockiej Wygodzie. Czyt. str. 
  • 14 kwietnia wręczono doroczne Nagrody Literackie im. Wiesława Kazaneckiego, przyznane przez Prezydenta Białegostoku za rok 2022. Wyróżnienia powędrowały do poetów: Marcina Mokrego – za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” i Anouk Herman – za tom poetycki „Right into pod tramwaj”.
  • 16 kwietnia (w pierwszy dzień prawosławnej Wielkanocy) w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyło się uroczyste śniadanie, w którym wzięła udział liczna grupa uchodźców z Ukrainy. Spotkał się z nimi m.in. abp Jakub, prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, hierarchowie katoliccy oraz prezydent Białegostoku. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). 
  • 18 kwietnia na polsko-białoruskim pograniczu (w gm. Narewka) wolontariusze odnaleźli kolejne ciało zmarłego migranta. To już 11. w tym roku i 40. w ogóle ofiara śmiertelna kryzysu migracyjnego. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. W marcu i kwietniu wyraźnie wzrosła aktywność nielegalnych migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Zdarzały się dni, gdy do Polski usiłowało się dostać nawet 150 uchodźców. Byli to głównie obywatele państw afrykańskich, przywożonych na granicę przez białoruskie służby. 
  • 19 kwietnia Fundacja Tutaka opublikowała w Internecie informacje o tegorocznej edycji Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023. Impreza odbędzie się w dniach 14-15 lipca. Jak co roku wypełnią ją koncerty, dyskusje, projekty artystyczne, wystawy, konferencje, a nawet obóz sportowy. 9 czerwca natomiast wystartuje już kolejna odsłona Festiwalu Białoruskiej Tradycji „Soncahraj”.
  • W dniach 21-23 kwietnia na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyły się jubileuszowe 10. Targi Książek. Swoje oferty zaprezentowało ponad 90 wydawnictw z całej Polski. Podczas targów odbywały się liczne spotkania z autorami, a gośćmi byli także białoruscy pisarze: Michał Androsiuk, autor wielokrotnie nagradzanej, wydanej po białorusku, książki „Połnia” oraz przebywający na emigracji w Polsce Uładzimir Arłoŭ. Organizatorem imprezy jest Fundacja Sąsiedzi we współpracy z Miastem Białystok.
  • Blisko 2,2 mln zł rozdysponował w tym roku Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku wpłynęło 76 wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Udzielono 49 dotacji. Beneficjentami zostały liczne obiekty sakralne (katolickie i prawosławne). Wsparcie otrzymały m.in. parafie prawosławne św. Jakuba w Łosince (30 tys. zł) oraz Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach (50 tys. zł).

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (483) – у 1541 г. быў створаны паляўнічы запаведнік у Белавежскай пушчы.
  • (404) – пачатак пабудовы ў 1620 г. касьцёла кармэлітаў у Бераставіцы  (непадалёк сучаснай мяжы з Польшчай). З 1866 г. праваслаўная царква.
  • (318) – у Амстэрдаме ў 1699-1706 гадах беларускі кнігавыдавец і асьветнік Ілья Капіевіч склаў ды выдаў каля 20 сьвецкіх навуковых кніг.
  • (122) – 5(20).05.1902 г. у в. Каралішчавічы Менскага пав. нар. Язэп Пушча (сапр. Іосіф Плашчынскі, пам. 14.09.1964 г. у Менску), паэт, настаўнік, адзін з заснавальнікаў літаратурнага аб’яднаньня „Узвышша”. У 1930 г. будучы студэнтам быў арыштаваны савецкімі ворганамі бясьпекі і сасланы ў Сібір. У 1941 г. мабілізаваны ў савецкую армію. Пражыў вайну, змог паявіцца ў Беларусі толькі пасьля 1956 г. Пахаваны на могілках у родных Каралішчавічах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis