- 22 stycznia w Wilnie odbyły się litewskie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Hołd uczestnikom zrywu złożyły władze Litwy na czele z prezydentem Gitanasem Nausedą, ambasadorowie Polski i Ukrainy, a także liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska. Uroczystości odbyły się na cmentarzu na Starej Rosie. Tam w kaplicy głównej pochowani są m.in. przywódcy powstania styczniowego Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski. Odnalezione kilka lat temu na wileńskiej Górze Zamkowej ich szczątki uroczyście pochowano w 2019 r.
- 27 grudnia, podczas spotkania w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Petersburgu, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka uzgodnili, iż rok 2023 zostanie ogłoszony w Białorusi „rokiem języka rosyjskiego”.
- 5 stycznia w Watykanie odbył się pogrzeb emerytowanego papieża Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięły też udział liczne delegacje ekumeniczne, w tym przedstawiciele religii prawosławnej, reprezentanci rzymskiej wspólnoty żydowskiej i islamskiej. Nuncjuszowi Apostolskiemu w Warszawie i katolickiemu metropolicie Stanisławowi Gądeckiemu kondolencje przesłał prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Określił w nich zmarłego jako „człowieka wielkiej wiary i w pełni oddanego Prawdzie Chrystusowej”.
- 17 stycznia Swiatłana Cichanouskaja wzięła udział w debacie na temat bezpieczeństwa w Europie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Uczestniczyli w niej także: prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski oraz szef hiszpańskiego MSZ José Manuel Albares Bueno. Liderka białoruskiej opozycji podkreśliła, iż demokratyczna Białoruś jest sojusznikiem Ukrainy w tej wojnie. – Chcemy, by świat oddzielił reżim Łukaszenki od narodu białoruskiego – zaapelowała.
- 19 stycznia Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która wzywa do powołania specjalnego trybunału międzynarodowego dla zbadania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie ze strony Rosji. Czytamy w niej, iż trybunał powinien zająć się nie tylko Putinem i władzami Rosji, ale także Łukaszenką i reżimem w Białorusi. Za przyjętą rezolucją zagłosowało 427 europosłów, przeciwnych było 19, a wstrzymało się 33.
- Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformowa, e przyzna wyczne prawa medialne do transmisji Igrzysk Olimpijskich w Europie w latach 2026-2032 Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i Warner Bros. Discovery. Ich lista odbiorców obejmuje 49 pastw i terytoriów, ale nie ma na niej Biaorusi i Rosji. Oznacza to, e w krajach tych nie bdzie mona legalnie oglda na ywo zawodów olimpijskich w podanym wyej okresie.
- Zgromadzenie Ogólne Litewskiego Kościoła Prawosławnego w Wilnie potępiło wojnę na Ukrainie i postanowiło przyspieszyć proces uzyskiwania niezależności od Patriarchatu Moskiewskiego. Choć litewscy hierarchowie uznali, iż nadal zachowują „kanoniczną i modlitewną więź z Kościołem macierzystym i pozostają wierni rosyjskim tradycjom prawosławnej pobożności”, to zamierzają podjąć działania, których celem będzie przyznanie temu Kościołowi specjalnego statusu, zbliżonego do autonomii. W Litwie, według danych z 2011 r., przynależność do Kościoła prawosławnego deklaruje 114 tys. osób (na ogólną liczbę 3 mln 250 tys. obywateli).
- Radio Wolna Europa/Radio Swoboda otworzyło nowe redakcje w Rydze i w Wilnie. Ze stolicy Łotwy nadawane będą audycje skierowane do odbiorców w Rosji, z Litwy informacje popłyną do Białorusi.
- Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, potępił odbywające się w Białorusi procesy polityczne. Jego zdaniem represje polityczne ze strony reżimu Łukaszenki „osiągnęły bezprecedensowy poziom”. Zapowiedział wsparcie UE dla białoruskich sił demokratycznych.