- 10 grudnia w Oslo odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymali ją Aleś Bialacki, twórca największej białoruskiej organizacji obrony praw człowieka „Wiasna”, rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. W imieniu siedzącego w białoruskim więzieniu Bialackiego wyróżnienie odebrała żona Natalia Pinczuk. W swoim wystąpieniu powiedziała, że dedykuje on nagrodę „milionom białoruskich obywateli, który powstali i podjęli działania na ulicach i w sieci, by bronić swoich praw obywatelskich”.
- Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski (USOPC) opowiedział się za przywróceniem Rosjan i Białorusinów do olimpijskiej rywalizacji, by mogli wystąpić na igrzyskach w 2024 r. Jak powiedziała przewodnicząca USOPC Susanne Lyons, „zwrot jest konieczny, by zachować olimpijskie ideały włączenia sportowców, pomimo czasami budzących sprzeciw, a nawet brutalnych działań ich rządów”. MKOl nie podjął na razie oficjalnej decyzji w tej sprawie, jednak prowadzi konsultacje z krajowymi komitetami.
- 17 grudnia w wieku 55 lat zmarł nagle przewodniczący Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Aleh Hulak. Działał on w Komitecie od 1996 r., a od 2008 r. był jego przewodniczącym. Komitet został zlikwidowany przez białoruskie władze w 2021 r. na fali represji po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich. W związku z sytuacją polityczną w kraju Hułak przebywał na emigracji. Nie jest znana przyczyna jego śmierci.
- 21 grudnia w Wilnie odsłonięto mural przedstawiający laureata ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, uwięzionego białoruskiego obrońcy praw człowieka. Wizerunek Bialackiego namalowano na ścianie szkoły, która znajduje się naprzeciwko ambasady Białorusi. Powstanie muralu było inicjatywą litewskiego MSZ. Projekt wsparło Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, którego założycielem jest Bialacki i które w związku z prześladowaniami w Białorusi zmuszone zostało przenieść swą działalność do Wilna.
- Komisja Europejska wydzieliła 25 mln euro na finansowanie programu wsparcia niezależnego społeczeństwa białoruskiego. Będzie ono kierowane do organizacji i działaczy na rzecz przemian demokratycznych i praw człowieka w Białorusi. W ramach programu sfinansowanych zostanie 450 stypendiów dla studentów i naukowców, 500 wymian zawodowych oraz projekty edukacyjne.
- Transport ukraińskiego zboża może się odbywać tranzytem przez Białoruś do litewskich portów. Oba kraje potwierdziły w ONZ swoje decyzje o zgodzie na taki sposób eksportu ukraińskich towarów. Litwa nie zgodziła się natomiast na eksport białoruskich soli potasowych przez port w Kłajpedzie, których wywóz został wstrzymany w lutym 2022 r. w ramach sankcji nałożonych przez UE na Białoruś.
- Europol rozbił grupę przemytników ludzi. Według unijnej agencji migranci byli przerzucani do Białorusi drogą lotniczą, a następnie przewożeni drogą lądową przez kierowców rekrutowanych głównie wśród Ukraińców przez granice Łotwy, Litwy oraz Polski i dalej do Niemiec i Finlandii. Podejrzani o przemyt inkasowali od 3 do 15 tys. euro od osoby (łącznie przestępcy przyjęli od migrantów nawet 16 mln euro). W wyniku skoordynowanej akcji zatrzymano osiem osób (pięć w Niemczech, dwie na Litwie oraz jedną w Polsce). W tych krajach przeszukano łącznie 17 miejsc, wykryto 12 transferów z 13 pośrednikami oraz 30 migrantami. Skonfiskowano sprzęt elektroniczny, dokumenty oraz gotówkę.
- Jak poinformowała polska Straż Graniczna od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przyjechało 7,5 mln Ukraińców. Jednak prawie 6 mln z nich powróciło.