1 czerwca podczas drugiego w tym roku posiedzenia – prowadzonego w trybie online – Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych większość przedstawicieli strony mniejszościowej zawiesiła swój udział w pracy tego organu doradczego przy premierze. Stało się tak po wysłuchaniu informacji ministra edukacji na temat działań podjętych przez resort w zakresie oświaty mniejszościowej. Nie usłyszawszy, aby podjęto jakiekolwiek kroki w kierunku zmiany – o co postulowano na poprzednim kwietniowym posiedzeniu – przyjętego w lutym rozporządzenia o ograniczeniu od 1 września 2022 r. subsydiowania nauczania języka niemieckiego do jednej godziny tygodniowo przy trzech godzinach dla pozostałych języków mniejszości dwunastu spośród dwudziestu przedstawicieli strony mniejszościowej zawiesiło swój udział w dalszych pracach komisji. Jak napisali w oświadczeniu był to ich „akt desperacji, mający na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu, jakim jest dyskryminacja prawna mniejszości, a zwłaszcza że dotyczy dzieci i młodzieży”. W posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawiciele naszej mniejszości – Sławomir Iwaniuk (Związek Białoruski w RP) i Jan Syczewski (BTSK) – zaś reprezentanci mniejszości niemieckiej z pracy w komisji wycofali się już wcześniej.
7 czerwca do MSWiA wpłynęło pismo, w którym członkowie, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu udziału w pracach komisji, napisali że powrócą do aktywnego w nich uczestnictwa po podjęciu przez stronę rządową „realnych działań prowadzących do zmiany stanu prawnego, który powoduje dyskryminację mniejszości niemieckiej”.
15 czerwca zastępca dyrektora departamentu ds. mniejszości MSWiA Andrzej Sosnowski w mejlu do dotowanych przez resort organizacji poinformował, że obowiązujące przepisy regulujące funkcjonowanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych nie przewidują „zawieszenia członkostwa”. Obecny stan powoduje brak możliwości jej działania, w szczególności zaopiniowania zasad podziału dotacji dla mniejszości na 2023 r. Służby prawne MSWiA analizują teraz zaistniałą sytuację, w szczególności możliwości ogłoszenia naboru wniosków pomimo braku opinii Komisji Wspólnej, a w dalszej kolejności przyznawania dotacji.
Nastąpiło opóźnienie procedury. W latach ubiegłych nabór wniosków trwał od końca czerwca do połowy września. Zastępca dyrektora departamentu ds. mniejszości poinformował, że „z przyczyn nie leżących po stronie MSWiA” nawet w najkorzystniejszym scenariuszu w tym roku okres ten będzie znacznie krótszy.