Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

  • Sankcje nałożone przez Zachód na Białoruś zaczynają zataczać coraz szersze kręgi. Dołączają do nich kolejne kraje, w tym Serbia. Ich skutkiem będzie też ostateczne zerwanie kontraktu na przewóz białoruskich nawozów przez Koleje Litewskie do portu w Kłajpedzie. Decyzja ta spowoduje ogromne starty dla państwowego giganta nawozowego Biełaruśkalij. Dodatkowo zerwanie współpracy z białoruskim koncernem zapowiedział jeden z jego największych kontrahentów, norweski koncern nawozowy Yara. Poinformował on, że w związku z sankcjami od 1 kwietnia 2022 r. zawiesza współpracę ze stroną białoruską.
  • 500-lecie wydania w Wilnie modlitewnika „Mała książeczka podróżna” Franciszka Skaryny uczcili 20 stycznia Czesi, Polacy, Litwini i Białorusini. Uczestnicy jubileuszowych spotkań wyrazili też solidarność z ofiarami prześladowań w Białorusi. Skaryna, białoruski drukarz i humanista z przełomu XV i XVI w., uważany jest za prekursora białoruskiego piśmiennictwa. Na Litwie rok 2022 został ogłoszony przez parlament Rokiem Skaryny.
  • 15 stycznia litewski rząd podjął decyzję o zniesieniu stanu wyjątkowego na granicy, bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju, wprowadzonego 9 listopada ubiegłego roku. Władze uznały, iż sytuacja na tyle się ustabilizowała (nie ma prób nielegalnego przekraczania granicy), że nie ma potrzeby przedłużania ograniczeń. W 2021 r. granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło 4 326 osób.
  • Jak poinformował 18 stycznia Watykan, papież Franciszek polecił wysłać 100 tysięcy euro na rzecz grup migrantów „zablokowanych między Polską a Białorusią” i na pomoc dla Caritas Polska, by „stawić czoło kryzysowi migracyjnemu na granicy między obu krajami, wynikającemu z sytuacji konfliktowej, jaka trwa od ponad 10 lat” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.
  • 20 stycznia amerykańscy federalni prokuratorzy postawili czterem obywatelom Białorusi zarzuty zorganizowanego piractwa powietrznego i uprowadzenia maszyny latającej. Postawiono je dyrektorowi białoruskiej agencji zajmującej się kontrolą przestrzeni powietrznej, jego zastępcy oraz dwóm funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa. Wszyscy czterej oskarżeni przebywają na terytorium Białorusi. Decyzja prokuratorów jest efektem śledztwa, dotyczącego wymuszenia lądowania samolotu Ryanaira, którym w maju ubiegłego roku z Aten do Wilna podróżował opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz wraz z partnerką Sofią Sapiega.
  • Nie tylko Rosję, ale i Białoruś ostrzegły Stany Zjednoczone przed inwazją na Ukrainę. „Współudział Białorusi w takim ataku byłby całkowicie nie do zaakceptowania (…) dla nas, naszych sojuszników i partnerów” – powiedział jeden z amerykańskich polityków. Dodał, że Amerykanie zasygnalizowali to stronie białoruskiej. Wiele państw europejskich – członków NATO – zaczęło zaopatrywać ukraińską armię w nowoczesną broń i amunicję.
  • Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej OCCRP ogłosiło swój najnowszy antyranking „łapówkarzy roku”. Opracowała go sześcioosobowa komisja, składająca sie z dziennikarzy i analityków różnych dziedzin, zajmujących się monitorowaniem korupcji na świecie. W ubiegłym roku w gronie „nominowanych” znalazło się aż 1167 osób. Za najbardziej skorumpowaną spośród nich komisja uznała białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. W uzasadnieniu wskazano na finansowanie przez niego oligarchów, powiązanych ze swoją rodziną, zmuszenie do wylądowania w Mińsku samolotu z opozycyjnym aktywistą na pokładzie oraz wywołanie kryzysu na granicy z Unią Europejską poprzez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis