Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2021)

На Падляшшы

  • W Orli odkryto wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków Fot. z: bielsk.eu
    W Orli odkryto wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków
    Fot. z: bielsk.eu
  • 29 marca Rada Miasta Białystok przyjęła stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej w Białorusi, jaką w ostatnich dniach rozpętały władze białoruskie. Represje te zostały wymierzone przeciw działaczom Związku Polaków na Białorusi, którego jedynym celem jest prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz pielęgnowanie tradycji narodowych. Nigdy nie pogodzimy się z tym, że nasi Rodacy z sąsiedniego Grodna, Brześcia, Lidy czy Wołkowyska doznają prześladowań tylko dlatego że są Polakami – czytamy w oświadczeniu. Stanowisko Rady Miasta poparł prezydent Tadeusz Truskolaski, który powiedział, że Białystok zawiesił współpracę z Grodnem od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich. 1 kwietnia podobne stanowisko w sprawie represjonowania ZPB ogłosił sejmik województwa podlaskiego. Władze województwa zapowiedziały jednak, że współpracę z obwodami grodzieńskim i brzeskim mimo to chcą kontynuować.
  • 31 marca Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce ogłosił nieprawomocny wyrok, w którym 18 obwinionych uznał za winnych popełnienia zarzucanego im wykroczenia – blokowania trasy przemarszu V Hajnowskiego Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 23 lutego 2020 r.  Wszyscy zostali ukarani karami grzywny w wysokości po 200 zł.
  • „Kpt. Romuald Rajs „Bury” przypomina: Nie zapomnij podać narodowości i wyznania”. Taki wymowny plakat z podobizną tego słynnego „wyklętego”, zawisł na jednym ze słupów ogłoszeniowych w Hajnówce w kontekście rozpoczynającego się Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Nikt nie przyznał się do rozwieszenia wspomnianych plakatów, można się jednak domyślić, kto mógł to zrobić. Hajnówka jest słynna w całej Polsce ze swoich marszów organizowanych przez miejscowych nacjonalistów. Niesmaczna prowokacja.
  • 15 kwietnia Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o zwiększeniu z 400 do 450 tys. złotych budżetu konkursu na organizację przeglądów, konkursów, festiwali promujących kulturę mniejszości narodowych czy przedsięwzięć rocznicowych związanych z budowaniem niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród 29 projektów dotyczących kultury mniejszości narodowych na liście znalazło się 17 przedsięwzięć związanych z kulturą białoruską.
  • 18 kwietnia odprawiona została pierwsza liturgia w nowo zbudowanej kaplicy św. męcz. Hieorhija (Stepaniuka) w Policznej w gminie Kleszczele. Jerzy Stepaniuk urodził się w tej wsi w 1881 r., został ochrzczony w pobliskiej cerkwi w Werstoku. Przed rewolucją październikową wyjechał do Moskwy, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Skierowano go do parafii we wsi Andrejewskoje w Kazachstanie. Po przewrocie bolszewickim młody kapłan został pozbawiony życia wskutek czystki religijnej w Związku Sowieckim. W 2000 r. rosyjska Cerkiew uznała go za świętego. Upamiętniająca go kaplica w rodzinnej Policznej została wybudowana w roku ubiegłym – ze środków sponsorów i datków wiernych – w niespełna kilka miesięcy. Stanęła na działkach przekazanych przez gminę i jednego z mieszkańców.
  • Cenne znalezisko archeologiczne w Orli. Podczas prac ziemnych w związku z gazyfikacją miejscowości natrafiono na wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków. Sprowadzono archeologów z Białegostoku, którzy wstępnie stwierdzili, że są to pozostałości po kamienicy dworskiej Radziwiłłów. Pojawiły się przypuszczenia, iż wcześniej w tym miejscu stał zamek. Dobra radziwiłłowskie w Orli zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie część cegieł z kamienicy wykorzystana została do budowy orlańskiej synagogi.
  • Od 1 maja wracają bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Walił. W tym roku kursy będą odbywały się nie tylko w weekendy, ale codziennie. Odjazdy z Białegostoku o 4.50 (od poniedziałku do piątku), 8.52 (soboty i niedziele), 15.45 (codziennie). Odjazdy z Walił: 5.49 (od poniedziałku do piątku), 10.27 (soboty i niedziele), 16.51 (codziennie). Podróżni wysiadający w Waliłach będą mogli skorzystać także z bezpłatnego busa do Gródka. Połączenie korzysta z dotacji samorządu województwa i wsparcia gminnych budżetów Gródka i Michałowa.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis