Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2021)

На Падляшшы

  • 25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы Радыё Рацыя
    25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы
    Радыё Рацыя
  • 11 marca pochodzący z Białegostoku kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta RP Szymon Hołownia poinformował o dołączeniu do jego ruchu 2050 dwójki niezależnych białostockich radnych, którzy mandaty uzyskali z listy Koalicji Obywatelskiej. Jeden z nich to Tomasz Kalinowski, białostocki nauczyciel, który do rady miejskiej dostał się jako przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia. W listopadzie ub.r. opuścił klub KO. Przyczyną jego decyzji nieoficjalnie było to, że nie udało się skasować niechlubnej, szczególnie dla prawosławnych, nazwy ulicy „Łupaszki”, w co był mocno zaangażowany. Wcześniej do ruchu Hołowni dołączył były podlaski wojewoda i wicemarszałek województwa Maciej Żywno, który dwa lata temu wypisał się z Platformy Obywatelskiej.
  • 17 marca przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z Igorem Bancerem, muzykiem i działaczem społecznym, który oczekując na proces prowadził w jednym z więzień głodówkę. Zorganizowali ją przyjaciele skupieni w grupie Białystok Punx Crew, zajmującej się m.in. organizacją koncertów, do których dołączyli m.in. działacze podlaskiego KOD i Partii Razem oraz diaspory białoruskiej Białegostoku, owinięci w biało-czerwono-białe flagi.
  • 23 marca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się wideokonferencja, poświęcona zagadnieniom w zakresie pytań o narodowość i język w tegorocznym Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, który zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 września. O szczegółach poinformowali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrekcja Urzędu Statystycznego w Białymstoku. W spotkaniu za pomocą wideołączy wzięli udział urzędnicy z większości urzędów gmin, w których zamieszkuje nasza mniejszość – Bielsk Podlaski, Orla, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka i Czeremcha – a także gmin Puńsk i Sejny, zwarcie zamieszkiwanych przez polskich Litwinów. Do wideokonferencji włączyli się również przedstawiciele organizacji litewskich, rosyjskiej i tatarskiej oraz dziennikarze Białoruskiego Radia Racja i z redakcji programów dla mniejszości w Polskim Radiu Białystok.
  • 24 marca Podlaski Instytut Kultury zorganizował spotkanie online z dziennikarzami Polskiego Radia Białystok, Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem, autorami reportażu „Pieśni przebudzenia”. Opowiadali oni o tym, jak powstawała ich audycja o sile białoruskich protestów, która zdobyła Grandf Prix w tegorocznym konkursie Krajowej Rady Radiofonii u Telewizji. W wydarzeniu – z okazji Dnia Niepodległości 25 Sakawika – wzięła też udział Marta Szałkiewicz, śpiewając piosenki swego ojca, białoruskiego barda Wiktara Szałkiewicza.
  • Białostocka Galeria Arsenał znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych galerii sztuki współczesnej w kraju tygodnika „Polityka”. Ta stosunkowo niewielka miejska instytucja znalazła się tuż za potężnymi warszawskimi placówkami – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Zachęta. Od 1990 roku placówkę prowadzi Monika Szewczyk. Galeria Arsenał jest miejską instytucją kultury, finansowaną z budżetu Białegostoku.
  • 30 lat działalności ma za sobą Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Został on powołany do życia w 1991 r. z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego. Od tamtego czasu prowadzi bardzo aktywną działalność kulturalną, artystyczną, edukacyjną i wydawniczą, których celem jest badanie tożsamości kulturowej regionu oraz dialog międzykulturowy.
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę i podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi między Kuźnicą (przy granicy z Białorusią) a Sokółką. Powstaną pierwsze w Polsce kilometry drogi ekspresowej S19 od granicy z Białorusią. Wartość umowy na odcinek Kuźnica-Sokółka to 526,22 mln zł – inwestycję za tę kwotę wykona firma PORR. W województwie podlaskim jest już w realizacji 56,76 kilometrów drogi ekspresowej S19.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (105) – 28.04.1919 г. быў нарукаваны ў Вільні першы нумар газэты „Беларуская Думка”. Рэдактарам дэмакратычна-нацыянальнага выданьня быў І. Вайцяховіч. Газэта супраціўлялася польскай і бальшавіцкай уладзе на беларускіх землях. Апошні нумар паявіўся 27.07.1919 г.
  • (80) – 28.04.1944 г. у Іўі памёр кс. Ільдэфонс Бобіч (нар. 10.01.1890 г. у Дзедзінцы каля Друі), дзе быў пробашчам з 1930 г. Супрацоўнічаў з беларускімі часопісамі “Беларус” і “Крыніца”, быў прыхільнікам беларускай мовы ў касьцёле. Пахаваны побач касьцёла ў Іўі.
  • (80) – 28.04.1944 г. памёр у бальніцы ў Стоўпцах – пасьля зьбіцьця і зьдзеку – кс. Люцыян Хвецька (нар. 22.11.1889 г. у Дуброве-Беластоцкай), дзеяч беларускага хрысьціянскага руху. Закончыў гарадзкое 3-кляснае вучылішча ў Саколцы (1904),

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis