Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2021)

У свеце

■4 lutego sejmowa komisja spraw zagranicznych Sejmu RP wraz z Sejmem Republiki Litewskiej przyjęły wspólną deklarację w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Nawiązano w niej do idei wolności, o którą walczył ten bohater Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Stanów Zjednoczonych, a do którego nawiązują dziś  Białorusini, Polacy i Litwini. W deklaracji znalazły się też słowa wsparcia dla narodu białoruskiego w walce o wolność z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

■7 lutego z inicjatywy Swiatłany Cichanoŭskiej na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Tego dnia do represjonowanych Białorusinów zewsząd płynęły słowa otuchy. I tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Bruksela nadal będzie wspierać Białorusinów, domagając się również uwolnienia więźniów politycznych. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz kolejny podkreśliła, że nie uznaje wyników sierpniowych wyborów prezydenckich w Białorusi i że Niemcy będą nadal apelować o ukaranie tych, którzy naruszają prawa człowieka. Słowa wsparcia dotarły również z USA, Kanady, krajów bałtyckich oraz z Polski. Na pałacu prezydenckim w Warszawie zawisła białoruska biało-czerwono-biała flaga.

■12 lutego Parlament Europejski zaapelował o wstrzymanie przekazania do komercyjnej eksploatacji elektrowni atomowej w Ostrowcu w Białorusi. „Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się wstrzymania uruchomienia białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu ze względu na poważne obawy dotyczące jej bezpieczeństwa” – głosi rezolucja PE, uchwalona przytłaczającą większością głosów (642 „za”, przy 29 „przeciw” i 21 „wstrzymujących się”). „Elektrownia powstaje jako geopolityczny projekt Białorusi i Rosji, a jej budowa i przyszła eksploatacja stanowią źródło możliwego zagrożenia dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich pod względem bezpieczeństwa, zdrowia ludzi i ochrony środowiska naturalnego” – czytamy we wspomnianej rezolucji.

■Tymczasem Białoruś urosła do największego eksportera energii elektrycznej na Ukrainę. Rząd w Kijowie, zmuszony szukać innych dostawców w wyniku trudnych relacji ukraińsko-rosyjskich, szybko porozumiał się z Mińskiem. Obecnie aż blisko 70 proc. importowanej energii elektrycznej płynie z Białorusi, która ma takie możliwości dzięki m.in. uruchomionej niedawno własnej elektrowni jądrowej. W styczniu Ukraina kupiła od Białorusi więcej tej energii niż w całym ubiegłym roku.

■18 lutego Święty Sobór Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego dokonał wyboru nowego patriarchy. 46. arcybiskupem Peć, metropolitą belgradzkim i karłowickim i patriarchą serbskim został metropolita Zagrzebia i Lublany Porfiriusz. Jego poprzednik, patriarcha Ireneusz, zmarł 20 listopada 2020 r.

■22 lutego w formie wideokonferencji odbyła się debata w Radzie Praw Człowieka ONZ. Prezydent Andrzej Duda podczas swego wystąpienia wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu. Zwrócił uwagę na dużą skalę prześladowań w Białorusi, podkreślając zarazem, że w takich okolicznościach społeczność międzynarodowa nie może milczeć. Polski prezydent zaapelował też do władz Rosji o uwolnienie Aleksieja Nawalnego.

■22 lutego w Krasnej Polanie koło Soczi odbyło się spotkanie Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Prezydenci poinformowali m.in. o przekazaniu Białorusi przez Rosję technologii wytwarzania szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V. Rozmawiano też o etapach integracji Białorusi z Rosją. Według Aleksandra Łukaszenki z 33 przygotowywanych „map drogowych” integracji Białorusi i Rosji, pozostało do dopracowania co najwyżej 6-7. Czyt. niżej

■Liczne europejskie organizacje (np. Europejska Federacja Dziennikarzy) oraz Europejska Unia Nadawców (należy do niej 56 krajów Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu organizuje m.in. festiwal Eurowizji) zaprotestowały przeciwko skazaniu przez białoruski reżimowy sąd dwóch dziennikarek Telewizji Biełsat. Wezwały Białoruś do zaprzestania prześladowania dziennikarzy i uwolnienia ich z więzień.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis