Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за IX.2020)

На Падляшшы

Афіцыйныя госці сёлетняга фестывалю „Гайнаўскія дні царкоўнай музыкі” ў саборы св. Тройцы ў Гайнаўцы Cerkiew.pl
Афіцыйныя госці сёлетняга фестывалю „Гайнаўскія дні царкоўнай музыкі” ў саборы св. Тройцы ў Гайнаўцы
Cerkiew.pl

■30 sierpnia 480-lecie istnienia obchodziła parafia św. ap. Jana Teologa w Mostowlanach w gminie Gródek. Tego dnia upamiętniono także 180-lecie budowy cerkwi oraz 30-lecie posługi kapłańskiej proboszcza o. Sławomira Jakimiuka. Podczas uroczystej liturgii, celebrowanej przez abp. białostockiego i gdańskiego Jakuba i biskupa supraskiego Andrzeja, mostowlańska świątynia została konsekrowana po generalnym remoncie.

■5 września na Uniwersytecie w Białymstoku odbyło się spotkanie z Pawłem Łatuszką, członkiem prezydium Rady Koordynacyjnej ds. przekazania władzy, powołanej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, opozycyjnej kandydatki w ostatnich wyborach prezydenckich w Białorusi. Paweł Łatuszka do niedawna był dyrektorem Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku, a wcześniej konsulem Republiki Białoruś w Białymstoku, także białoruskim ambasadorem w Polsce, Francji i przy UNESCO oraz ministrem kultury Białorusi. Wyjechał z kraju w obawie o swoje bezpieczeństwo. Spotkanie na UwB zorganizowali poseł Robert Tyszkiewicz i Marina Leszczewska, współorganizatorka białoruskich protestów, odbywających się w Białymstoku.

■5 września w Narewce odbył się festiwal „Folklor i tożsamość pogranicza”. W miejscowym amfiteatrze wystąpiły głównie białoruskie zespoły śpiewacze i estradowe z Podlasia. Koncerty poprzedził panel historyczny w Galerii im. Tamary Sołoniewicz  na temat wpływu pogranicza na kształtowanie się miejscowej gwary. Z prelekcjami wystąpili prof. Adam Czesław Dobroński i prof. Oleg Łatyszonek z Uniwersytetu w Białymstoku. Festiwal zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Narewce.

■13 września w centrum Białegostoku odbyła się manifestacja upamiętniająca stulecie powstania Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku, głównej i najstarszej białoruskiej sceny. Podczas akcji odśpiewano wspólnie jedną z najbardziej znanych białoruskich pieśni ludowych, „Kupalinkę”. Wśród śpiewających był m.in. Paweł Łatuszka. Wydarzenie zorganizowała białoruska diaspora Białegostoku. Tego samego dnia również w Toruniu, Gdyni, Wrocławiu, Krakowie i Opolu odbyły się akcje protestu przeciwko polityce władz w Mińsku.

■W dniach 14-19 września odbył się 39. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W tym roku, ze względu na pandemię, imprezę przesunięto z maja na wrzesień, ponadto koncertów można było posłuchać zarówno na żywo, jak i online. Wystąpiło 18 chórów z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji, które rywalizowały w kilku kategoriach. W tym roku jury zdecydowało się nie przyznawać Grand Prix. W kategorii chórów parafialnych miejskich przyznano dwa pierwsze miejsca – nagrodzono Chór Parafii Prawosławnej św. Mikołaja z miejscowości Irpień na Ukrainie oraz Chór Parafii Prawosławnej św. proroka Eliasza z Białegostoku. W kategorii chórów parafialnych wiejskich zwyciężył Chór Młodzieżowy „Omofor” z miejscowości Nowozasimowiczy w Białorusi. Wśród chórów akademickich pierwsze miejsce zdobył Chór Kameralny „Błahowiest” z Rygi na Łotwie. Z kolei w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych zwyciężył białoruski Młodzieżowy Chór Szkoły Podstawowej nr 201 „Fest” z Mińska. W kategorii chóry inne pierwsze miejsce przyznano Chórowi Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Festiwal, z błogosławieństwa prawosławnego metropolity Sawy, organizują Społeczny Komitet i Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”.

Павал Латушка (на здымку) падчас візіту ў Беластоку сустрэўся таксама ў сядзібе Радыё Рацыя з супрацоўнікамі вяшчання і прадстаўнікамі беларускай нацыянальнай меншасці на Падляшшы Фота Радыё Рацыя
Павал Латушка (на здымку) падчас візіту ў Беластоку сустрэўся таксама ў сядзібе Радыё Рацыя з супрацоўнікамі вяшчання і прадстаўнікамі беларускай нацыянальнай меншасці на Падляшшы
Фота Радыё Рацыя

■W dniach 17-20 września odbył się 39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku. Na białostocki festiwal do konkursu udało się zaprosić 10 chórów – z Polski i zagranicy (z Węgier, Łotwy, Grecji i Bułgarii). Główną nagrodę w kategorii chórów zawodowych, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, przyznano Kameralnemu Chórowi „Święty Ioan Kukuzeł-Angiełogłasniat” z Sofii w Bułgarii. Główną nagrodę w kategorii chórów amatorskich świeckich przyznano olsztyńskiemu chórowi „Bel Canto”. W kategorii chórów parafialnych zwyciężył greckokatolicki chór cerkwi Uspieńskiej z Warszawy. Koncert galowy MFMC z udziałem laureatów festiwalu i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej poświęcony był zmarłemu w tym roku wybitnemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu, wieloletniemu patronowi imprezy. Festiwal organizuje Fundacja „Muzyka Cerkiewna”.

■16 września białostocki Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok w pełni uniewinniający sześcioro blokujących ubiegłoroczny marsz nacjonalistów w Hajnówce. W sumie, w trzech procesach, obwinionych przez policję o blokowanie IV Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych, było blisko trzydzieści osób, głównie Obywateli RP. Wszystkim postawiono te same zarzuty z Kodeksu wykroczeń, dotyczące blokowania zgromadzeń. Sąd w uzasadnieniu orzekł, iż „karanie obywateli za działania takie jak podjęli obwinieni mogłoby przynieść negatywne konsekwencje dla debaty publicznej i zainteresowania obywateli sprawami państwowymi”.

■W ramach solidarności z Białorusią na białostockim Ratuszu – siedzibie Muzeum Podlaskiego – obok polskich flag zawisły dwie biało-czerwono-białe flagi z Pogonią. Pojawiły się tu z inicjatywy diaspory białoruskiej, która mieszka w podlaskiej stolicy oraz w ramach akcji zainicjowanej przez polskie Ministerstwo Kultury, Instytut im. Adama Mickiewicz i Narodowe Centrum Kultury.

■20 września wystartował Festiwal Teatralny „Kierunek Wschód”. Na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku oraz na stronie dramatyczny.pl swoje spektakle pokazały teatry z Grodna i Mińska (Białoruś), Lwowa (Ukraina), Wilna (Litwa), Telawi (Gruzja), Erywania (Armenia) oraz z Białegostoku, Tarnowa, Rzeszowa i Warszawy. Festiwal zakończy się 2 października.

■22 września w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku odbyły się uroczystości związane z trzechsetną rocznicą odnalezienia relikwii św. męczennika dzieciątka Gabriela Zabłudowskiego oraz 18. rocznicą ich przeniesienia z Grodna do Białegostoku. Liturgii oraz uroczystemu nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście hierarchów i duchowieństwa oraz licznie zgromadzonych wiernych, w tym dzieci i młodzieży, których św. Gabriel jest patronem.

■24 września na dawnym dworcu, a dzisiaj stacji kultury „Hajnówka Centralna” w Hajnówce otwarto nową stałą ekspozycję tkanego rękodzieła. „Historie utkane z nici”. Na wystawie pokazano około stu różnego rodzaju tkanin, od obrzędowych ręczników, przez chodniczki i haftowane obrusy, po kapy, zwane potocznie pereborami. Najstarsze mają ponad sto lat. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka.

■Wpisanie soboru Świętej Trójcy w Hajnówce do rejestru zabytków nieruchomych zapowiedziała wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz. Na razie chroniona miałaby być bryła świątyni, następnie mają zostać wykonane kolejne wpisy, związane już z wyposażeniem wnętrza. Autorem projektu bryły świątyni jest prof. Aleksander Grygorowicz. Wybudowano ją w latach 1973-1982.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (141) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (91) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (79) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis