Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за IV.2020)

На Падляшшы

  • 9 kwietnia w Suwałkach w wieku 93 lat zmarł Andrzej Strumiłło. Ten wszechstronny artysta – malarz, rzeźbiarz, fotograf i scenograf, a także poeta i pisarz – urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie. Ukończył studia na wydziale malarstwa krakowskiej ASP, której następnie był wykładowcą. Swoje liczne podróże po świecie (odwiedził m.in. Nepal, Chiny, Indie, Japonię, Mongolię, Turcję, Syrię) dokumentował cyklami rysunkowymi i fotograficznymi. Wydał też trzy tomy poezji oraz zbiór dzienników. Razem z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą zainicjował powstanie „Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego”, zbioru esejów 20 pisarzy z Polski, Litwy i Białorusi. Profesor Andrzej Strumiłło był jednym z pomysłodawców założenia Wigierskiego Parku Narodowego. Za swoje zasługi otrzymał liczne państwowe medale i odznaczenia, w tym m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 r. we współpracy z Ministerstwem Kultury w Suwałkach otworzono poświęconą mu stałą galerię, gdzie prezentowane są jego obrazy, rzeźby, fotografie, rysunki, cykle graficzne. Andrzej Strumiłło spoczął na cmentarzu parafialnym w Magdalenowie na Suwalszczyźnie.
  • W Wielkim Tygodniu oraz w Wielkanoc życie duchowe wyznawców prawosławia przeniosło się ze świątyń do domów – przed ekrany telewizorów, komputerów i smartfonów. Bardzo wiele parafii – nie tylko miejskich – na Facebooku i Youtube prowadziło transmisje online. Bardzo często za kamery służyły smartfony umieszczone na statywach. Relacje w sieci gromadziły tysiące osób, które w ten przynajmniej sposób mogły uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach liturgicznego roku. Portal cerkiew pl., podsumowując prowadzone przez siebie w profesjonalny sposób transmisje, poinformował, że niektóre z nich miały nawet po 20 tys. odsłon, znacząco też wzrosła (3-4 krotnie) liczba osób subskrybujących kanał, na którym nadawano nabożeństwa online. Co ciekawe, ponad 15 proc. oglądających relacje stanowiły osoby spoza Polski (z Wielkiej Brytanii, USA i innych krajów).
  • Święty ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, mimo obowiązujących w Izraelu obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa, dotarł do prawosławnych wiernych w Polsce. Na prośbę Cerkwi w pomoc w sprowadzeniu ognia zaangażowały się władze województwa podlaskiego, a nawet prezydent Andrzej Duda. 18 kwietnia w soborze św. Mikołaja w Białymstoku ogień na ręce arcybiskupa Jakuba przekazali Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Artur Kosicki i Stanisław Derehajło, marszałek i wicemarszałek województwa podlaskiego.
  • Śniadanie wielkanocne dla bezdomnych i potrzebujących jak co roku od dwudziestu lat przygotował Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos. W tym roku – ze względu na epidemię – przybrało ono niecodzienny charakter. Podopieczni Ośrodka nie spotkali się przy wspólnym stole, a posiłek otrzymali zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi. W jednorazowych opakowaniach znalazły się wszystkie produkty na świąteczny stół, w tym również święconka. Przedsięwzięcie Eleosu wsparli Urząd Miejski w Białymstoku i Fundacja Hagia Marina w ramach akcji Koszyczek Wielkanocny.
  • Jedna z białostockich firm turystycznych zorganizowała wycieczkę do Grodna. Oczywiście w wirtualnej formie. 25 kwietnia o godzinie 11.28 odbył się pierwszy spacer po mieście nad Niemnem. W każdą sobotę przewodnicy z Grodna będą oprowadzać chętnych po najciekawszych zakątkach miasta. Wycieczka wystartowała z domu Elizy Orzeszkowej i pobliskiego Parku Miejskiego. Drugi spacer zaprowadzi wirtualnych turystów do grodzieńskich zamków królewskich – Starego i Nowego.
  • Podlaski Instytut Kultury (dawniej Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury) stworzył projekt artystyczny OT!GŁOSY. Na platformie Youtube prezentowane są pieśni ludowe z terenu województwa podlaskiego. Wśród wielu utworów znalazły się też pochodzące z białoruskich wsi, wykonywane tradycyjną podlaską gwarą (np. z Tyniewicz w gm. Narewka). Pieśni wykonują Mariusz Żwierko i Marta Szałkiewicz – kierownik artystyczny i instruktorka śpiewu Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Utwory pochodzą m.in. ze śpiewników wydanych przez WOAK w Białymstoku oraz innych wydawnictw, dokumentujących wielokulturowy folklor muzyczny Podlasia.
  • Przemyt papierosów tym razem w… torfie. 14 kwietnia funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Kuźnicy znaleźli 8,5 tys. paczek nielegalnych papierosów ukrytych w torfie opałowym, przewożonym z Białorusi. Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy wynosi ponad 120 tys. zł. W pomieszczeniach firmy sprowadzającej torf również odnalezione zostały papierosy bez znaków polskiej akcyzy.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (100) – 29.04.1924г. у Вільні памёр а. Міхаіл Пліс (нар. 15.08.1858 г. на Гарадзеншчыне), праваслаўны сьвятар і грамадзка-культурны беларускі дзеяч, прыхільнік беларусізацыі праваслаўнай царквы. У 1919-1923 гг. навучаў на беларускай мове Закону Божаму ў Віленскай Беларускай Гімназіі.
  • (93) – 29.04.1931 г. у Ленінградзе памёр Яўхім Карскі (нар. 20.12.1860 г. у в. Лаша на Гарадзеншчыне), беларускі вучоны – мовазнавец, фальклярыст, літаратуразнавец. Удзельік беларускага нацыянальнага руху. Пахаваны на Смаленскіх праваслаўных могілках у Пецярбурзе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis