Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

На Падляшшы

  • Podlasie okazało się regionem w Polsce, w którym najpóźniej zdiagnozowano chorych z koronawirusem (pierwszy potwierdzony przypadek 18 marca). Na razie tosunkowo niewielka jest też liczba osób zarażonych, których pod koniec marca było kilkanaście.
  • W całym regionie z powodu pandemii koronawirusa odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne, (jak podają media w samym Białymstoku kilkaset imprez). Nie odbędą się np. znane i cenione białostockie Targi Książki (być może zostaną przeniesione na wrzesień). W Białymstoku do odwołania zamknięte dla publiczności są Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał i Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie (i wszystkie oddziały, czyli białostockie Muzeum Historyczne i Rzeźby oraz placówki w Tykocinie, Bielsku Podlaskim, Supraślu), Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Osowiczach pod Białymstokiem. Zamknięte są także domy kultury, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Książnica Podlaska i jej filie oraz Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury), a także białostockie kina: trzy Heliosy i kino Forum. Nieczynne są też wszystkie placówki kulturalne w regionie. Z powodu koronowirusa zaplanowane w tym okresie imprezy i przedsięwzięcia odwołały również organizacje białoruskie.
  • Po ogłoszeniu w kraju stanu epidemii zamarł ruch osobowy na granicy polsko-białoruskiej. Zniknęły całkowicie kolejki aut. Czynne są dwa przejścia – w Bobrownikach i Kuźnicy Białostockiej. Ruch towarowy odbywa się natomiast na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
  • 4 marca polsko-białoruską granice w Kuźnicy przekroczyła obywatelka Białorusi, która jechala autobusem z Niemiec z polskim „pacjentem zero” – pierwszym, u którego stwierdzono przypadek koronowirusa. Służby ustaliły to już po wyjeździe kobiety. Wtedy zdecydowano o objęcie kwarantanną funkcjonariuszki straży granicznej, która dokonywała jej odprawy. Mężczyzna z województwa lubuskiego po dwóch tygodniach opuścił szpital w Zielonej Górze bez objawów choroby. Jak powiedzieli lekarze, koronowirusa pokonał jego organizm. O losie białoruskiej współpasażerki nic więcej nie wiadomo.
  • Cerkiew prawosławna, jak i wszystkie inne kościoły i związki wyznaniowe, musiała zastosować obostrzenia, wynikające z wprowadzonego w Polsce stanu epidemii (liczbę wiernych uczestniczących jednorazowo w nabożeństwach ograniczono do 50 osób, a następnie do pięciu, co było skrupulatnie sprawdzane). Jednocześnie za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich mediów można było wziąć udział w liturgiach „bez wychodzenia z domu”. Sobór Biskupów PAKP w Polsce wydał też specjalny komunikat w związku z epidemią koronawirusa.
  • Kaplica wraz z całym cmentarzem prawosławnym i jego z ogrodzeniem we wsi Dubiny zostały wpisane do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Murowana kaplica została zbudowana w 1898 r. jako grobowiec rodzinny o. Parteniusza Bazylewskiego, długoletniego proboszcza parafii prawosławnej w Dubinach, z inicjatywy i fundacji jego dzieci. Jak podkreśla wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, kaplica została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowane wartości artystyczne zawarte w bryle budynku, reprezentującej styl eklektyczny z wyraźnymi wpływami stylu cerkiewno-bizantyjskiego.
  • Piątka uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim (Aleksandra Bowtruczuk, Aleksandra Rogoza, Patryk Romaniuk, Sebastian Maciejewski, Michał Kozłowski i Damian Dmitruk), pracująca pod kierunkiem nauczyciela historii Włodzimierza Wawulskiego, została laureatami konkursu „Europa z naszej ulicy”. Doceniono ich za film pt. „Orla – wielokulturowość, tolerancja i pamięć”. Nagrodą w konkursie organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Fundację Liberalna Edukacja jest wyjazd do Brukseli i poznanie instytucji europejskich.
  • Ukazał się album „Szlakiem zamków, pałaców i dworów Grodzieńszczyzny”, autorstwa Józefa Porzeckiego, mieszkającego w Grodnie polskiego historyka, krajoznawcy i działacza społecznego. Jest to drugi tom cyklu (pierwszy „Pamięć dla pokoleń” ukazał się w 2018 r.), będącego kompendium wiedzy o zamkach, pałacach i dworkach, które można znaleźć na Grodzieńszczyźnie. Książkę – przy wsparciu Senatu RP – wydała białostocka Fundacja na rzecz Dzieci Grodzieńszczyzny.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis