Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

  • W styczniu Przegląd Prawosławny ogłosił listę laureatów nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego za 2017 r. Otrzymali ją badacz dziejów staroobrzędowców Eugeniusz Iwaniec, tłumacz literatury rosyjskiej Krzysztof Tur, amerykański teolog i bioetyk o. John Breck oraz prawosławna diecezja lubelsko-chełmska.
  • 24 lutego świadkowie i potomkowie ofiar mordu, dokonanego przez żołnierzy Romualda Rajsa „Burego” w 1946 r. w Zaleszanach, spotkali się w miejscowej świetlicy, by uczcić ich pamięć. Przed pomnikiem i na cmentarzu, na którym spoczywają, zapalono znicze i oddano hołd pomordowanym. Odprawiona też została panichida. Tego samego dnia w Hajnówce polscy nacjonaliści urządzili III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gloryfikujący „Burego”. W sprawie tego marszu głos zabrał rzecznik białoruskiego MSZ, który wyraził zaniepokojenie czczeniem w Polsce „zbrodniarzy wojennych”.
  • 16 marca Białystok i Grodno zawarły umowę o współpracy. Podpisali ją przewodniczący Grodzieńskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Mieczysław Bronisławowicz Goj oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Oba miasta będą podejmować wspólne działania, dotyczące m.in. kultury, sportu i samorządności.
  • 23 marca wręczono Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatkami jej tegorocznej edycji zostały Mirosława Łuksza – białoruska poetka, dziennikarka Niwy – za całokształt twórczości, szczególnie za tomik wierszy „Rodosłów”, oraz Anna Kamińska za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.
  • Фота Улі Шубзды (Радыё Рацыя)
    Літаратурнай прэміяй імя Веслава Казанэцкага ўпершыню ўганараваная стала беларуская творчасць. За ўвесь свой даробак атрымала яе Міра Лукша, наша рэдакцыйная сяброўка, журналістка Нівы, якая вершы і апавяданні піша амаль выключна на беларускай мове. На здымку злева з другою лаўрэаткай Аннай Камінскай, узнагароджанай за кнігу „Biaowiea szeptem. Historie z Puszczy Biaowieskiej”. Віншуем!
  • 25 marca Białorusini świętowali na Podlasiu 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Główne uroczystości odbyły się w białostockiej Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na zakończenie z koncertem wystąpił Lawon Wolski.
  • Фота Міры Лукшы
    25 сакавіка падчас святкаванняў Дня Волі ў Беластоку мастак Лявон Тарасэвіч, гісторык Юры Туронак і войт гміны Орля Пятро Сэльвэсюк атрымалі гербы Пагоні ў доказ асаблівых заслуг для беларускай справы беларусаў у Польшчы. На здымку злева: вядучая мерапрыемства Ілона Карпюк-Дамброўская, Лявон Тарасэвіч, унук Юрыя Туронка Алан (дзядуля не змог прыбыць з увагі на хваробу), Пётр Сельвэсюк і старшыня Беларускага саюза ў Польшчы Яўген Вапа
  • Na osiedlu Skorupy z inicjatywy radnych PiS pojawiła się nowa ulica – majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Szybko wzbudziła kontrowersje i gorące dyskusje w mediach, wśród samorządowców i …na ścianach i ogrodzeniach, gdzie pojawiły się hasła typu: „Łupaszko-zbrodniarz”. Kontrowersje wzbudziły niechlubne działania żołnierzy Łupaszki w stosunku do ludności litewskiej i białoruskiej po II wojnie światowej.
  • 28 kwietnia wznowił kursowanie weekendowy pociąg z Białegostoku do Walił. Kursować ma do końca października. To blisko o dwa miesiące dłużej niż rok temu. Trasą przez Puszczę Knyszyńską można w soboty i niedziele pojechać dwa razy dziennie, rano i po południu. Planowane są również dodatkowe przejazdy, związane z kulturalnymi przedsięwzięciami, organizowanymi w pobliżu trasy (Basowiszcza, Siabrouskaja Biasieda, Święto Grzyba).
  • W nocy z 30 kwietnia na 1 maja spłonęło w Kruszynianach gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Tatarska Jurta, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, słynęła ze znakomitego tatarskiego jedzenia. Przed laty odwiedził ją podczas swojej wizyty w Polsce książę Karol, angielski następca tronu. Właściciele, Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie, zapowiedzieli, że obiekt zostanie odbudowany.
  • Sprofanowano prawosławny krzyż na obrzeżach Mielnika. Nieznani sprawcy opiłowali charakterystyczną poprzeczkę i zawiesili na krzyżu biało-czerwoną wstążkę. Zdarzenie miało miejsce prawdopodobnie na początku maja. Śledztwo dotyczy obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, za co – zgodnie z Kodeksem karnym – grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności. obok
  • W Hajnówce pojawiła się inicjatywa utworzenia szkoły podstawowej z białoruskim językiem nauczania. Wyszła ona od rodziców, którzy chcieliby posłać do takiej szkoły swoje dzieci. Chcą, aby powstała ona w budynku Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce (jest tu gimnazjum i liceum). Sprawą zajęły się władze lokalne – połowa radnych poparła inicjatywę, połowa była przeciw. Ostateczną decyzję ma podjąć burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Hajnówka i okolice są w większości zamieszkałe przez mniejszość białoruską.
  • W Bielsku Podlaskim odsłonięto pomnik upamiętniający Sejm Wielki, który odbył się tu w 1564 r. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Pomnik stanął w parku im. Królowej Heleny, w centrum, obok liceum z białoruskim językiem nauczania. Inicjatorem jego powstania było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaś autorem białoruski artysta Anatol Turkow.
  • Фота Міры Лукшы
    Па ініцыятыве Дарафея Фіёніка як старшыні Музея Малой бацькаўшчыны ў Студзіводах (на здымку другі злева) у Бельску быў адкрыты помнік Вялікага сoйму, які прайшоў у гэтым горадзе ў 1564 г.
  • W dniach 9-11maja odbyła się kolejna edycja Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. W soborze Świętej Trójcy w Hajnówce wystąpiło blisko trzydzieści chórów z Polski i zagranicy. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a jego organizatorami są Społeczny Komitet Organizacyjny oraz Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”. Grand Prix festiwalu otrzymał Chór Metropolitarnego Okręgu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Republice Kazachstanu (Ałma-Ata). Pierwszą nagrodę w kategorii zespołów wokalnych zdobył chór „Duschechka” z Rygi (Łotwa), w kategorii chórów parafialnych wiejskich – chór młodzieżowy z parafii św. wielkiego męczennika Pantelejmona (Zaścianki), w kategorii chórów parafialnych miejskich pierwszej nagrody nie przyznano, drugą otrzymał chór parafii prawosławnej Hagia Sophia w Białymstoku, w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych – chór „Axios” z Krzywego Rogu (Ukraina), w kategorii chórów innych – Chór Akademicki Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z Mińska (Białoruś).
  • W dniach 16-20 maja w Białymstoku odbył się bliźniaczy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018”. Wystąpiło na nim 30 chórów z 11 krajów. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. W kategorii chórów zawodowych dwa pierwsze miejsca ex aequo przyznano Państwowemu Chórowi Naddniestrzańskiemu z Tyraspola (Mołdawia) i Kameralnemu Chórowi „Sofia” z Kijowa. W kategorii chórów uczelni wyższych pierwsze miejsce przyznano Chórowi Odeskiej Narodowej Akademii Muzyki im. A. W. Nieżdanowej z Odessy. Dwa pierwsze miejsca ex aequo przyznano w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych: Chłopięco-Młodzieżowemu Chórowi „Ąžuoliukas” z Wilna i Chłopięco-Młodzieżowemu Chórowi Municypalnej Akademickiej Kapeli Chóralnej im. L. Rewuckiego z Kijowa. W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano Arcybiskupiemu Chórowi Katedralnego Soboru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z Włodzimierza (Rosja). W kategorii chórów amatorskich świeckich pierwsze miejsce otrzymał Akademicki Chór Municypalnego Autonomicznego Ośrodka Kultury z Wielkiego Nowgorodu (Rosja). Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna”.
  • Фота Юркі Хмялеўскага
    Акадэмічны хор Ансамбля песні і танца Узброеных сіл Рэспублікі Беларусь у Мінску стаў лаўрэатам сёлетняга Фестывалю Дзён царкоўнай музыкі ў Гайнаўцы. Здымак з гала-канцэрта ў царкве Агія Сафія ў Беластоку
  • 5 czerwca Sąd Okręgowy w Białymstoku ogłosił prawomocny wyrok w sprawie awantury i szarpaniny z policjantami na festynie białoruskim 2 lipca 2016 r. To wówczas podczas Kupalla w Białowieży grupa chuliganów, związana ze środowiskiem hajnowskich narodowców, zachowywała się agresywnie w stosunku do uczestników imprezy i policjantów. Sąd ostatecznie wydał wyrok bezwzględnego więzienia oraz ukarał winnych grzywnami. niżej
  • 16 czerwca na małym moście na Supraśli w pobliżu wsi Słuczanka w gminie Gródek odbyła się uroczystość nieformalnego nadania mu imienia „Sońki i Joachima”. Nazwa nawiązuje do bohaterów literackich, wykreowanych przez Ignacego Karpowicza w jego powieści „Sońka”. W spotkaniu na moście wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym m.in. mieszkańcy pobliskiej wsi i innych miejscowości gminy Gródek, Podlasia, a nawet goście z Warszawy i Gdańska. Do imprezy przyłączali się przejeżdżający przez most turyści. Inicjatorem wydarzenia był Dariusz Żukowski, urodzony w Gródku, mieszkający obecnie pod Warszawą. str. 36
  • Jerzy Kalina, znany reżyser-dokumentalista, współpracujący z Telewizją Biełsat, autor takich filmów jak „Siaroża”, „Siewca” czy „Archimandryta”, został jednym z laureatów Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2017 rok. Wraz z aktorem Andrzejem Zaborskim otrzymał ją w kategorii artystycznej. W kategorii organizatorskiej doceniono Wojciecha Hernika (Piknik Militarny „Misja Wschód”), zaś Łucję (Lucy) Lisowską w kategorii ochrony dziedzictwa za całokształt dotychczasowej działalności. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 czerwca.
  • „Białoruskie ślady w Białymstoku” – tak nazywa się projekt realizowany przez Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”. Są to spacery po miejscach związanych z historią mniejszości białoruskiej w Białymstoku oraz specjalna mapa. Będzie można odnaleźć na niej dwadzieścia najważniejszych punktów związanych z historią, kulturą, edukacją i polityczną działalnością środowiska białoruskiego, w tym m.in. dom, w którym mieszkał i pracował jeden z najwybitniejszych kompozytorów białoruskich – Jan Tarasiewicz, skwer im. Tamary Sołoniewicz, czy też plac Stanisława Moniuszki. Projekt otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (483) – у 1541 г. быў створаны паляўнічы запаведнік у Белавежскай пушчы.
  • (404) – пачатак пабудовы ў 1620 г. касьцёла кармэлітаў у Бераставіцы  (непадалёк сучаснай мяжы з Польшчай). З 1866 г. праваслаўная царква.
  • (318) – у Амстэрдаме ў 1699-1706 гадах беларускі кнігавыдавец і асьветнік Ілья Капіевіч склаў ды выдаў каля 20 сьвецкіх навуковых кніг.
  • (122) – 5(20).05.1902 г. у в. Каралішчавічы Менскага пав. нар. Язэп Пушча (сапр. Іосіф Плашчынскі, пам. 14.09.1964 г. у Менску), паэт, настаўнік, адзін з заснавальнікаў літаратурнага аб’яднаньня „Узвышша”. У 1930 г. будучы студэнтам быў арыштаваны савецкімі ворганамі бясьпекі і сасланы ў Сібір. У 1941 г. мабілізаваны ў савецкую армію. Пражыў вайну, змог паявіцца ў Беларусі толькі пасьля 1956 г. Пахаваны на могілках у родных Каралішчавічах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis