Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

„Гвязда і калядка 2019”. Калядуе „Капэла Хутар” з Гарадка
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■29 grudnia w klubie Zmiana Klimatu odbył się pokaz filmu dokumentalnego Michała Krota „Kartki”. Obraz pokazuje historię najbardziej znanego pisma literackiego, ukazującego się w Białymstoku, czyli tytułowych „Kartek”. Pojawiają się w nim osoby związane z pismem, w tym jego wieloletni redaktor naczelny Bogdan Dudko, związany ze środowiskiem białoruskim regionu.

■4 stycznia w Areszcie Śledczym i Zakładzie Karnym w Białymstoku odbyły się tradycyjne, doroczne spotkania wigilijne dla prawosławnych osadzonych i skazanych i ich rodzin. Spotkanie zainicjował o. Adam Krysztopowicz, prawosławny kapelan więzienny. Wszyscy osadzeni obecni na spotkaniach wigilijnych otrzymali ikony Święta Bożego Narodzenia i prosfory, a także świąteczne paczki. Zostały one ufundowane i przygotowane przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

■6 stycznia, w wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyła się świąteczna wieczerza dla osób samotnych. Do stołu wraz z ordynariuszem diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakubem usiadło około 120 osób. Wigilię dla ubogich i bezdomnych zorganizował też jak co roku Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos.

■11 stycznia Rada Miasta Białegostoku przyjęła krytyczne stanowisko, dotyczące nowych zasad wizowych dla Białorusinów. Radni napisali, że nowe, przygotowane przez stronę polską zasady oraz obostrzenia celne, wprowadzone w tym samym czasie przez Białoruś, mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w mieście i regionie. Rada wezwała MSZ do „niezwłocznego” przywrócenia wcześniej obowiązujących zasad wizowych. Od 2 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen (tzw. wiz zakupowych) przez obywateli Białorusi. Osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu. Polskie urzędy konsularne w Białorusi wydają prawie połowę wszystkich wiz Schengen.

■13 stycznia na Podlasiu, tak jak i w całym kraju, odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W większości miast i miasteczek powstały sztaby WOŚP, które przygotowały muzyczne i nie tylko wydarzenia, w tym aukcje, z których dochód rekordowo wsparł fundację Jurka Owsiaka.

■18 stycznia Kapituła Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego ogłosiła listę nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku. Znalazły się na niej: [bez tytułu] Piotra Janickiego, Wydawnictwo j, Wrocław 2018, „Po wsze czasy” Iwony Menzel, wydawnictwo MG, Warszawa 2018, „Jeremiasz” Piotra Nesterowicza, Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018; do listy dołączył też Krzysztof Czyżewski – za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki „Żegaryszki”, wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018. Cztery finałowe nominacje wybrano spośród 28 zgłoszonych. Wszystkie te publikacje łączy ze sobą związek z regionem (autor, wydawnictwo, tematyka, itp.).

■19 stycznia prawosławni obchodzili święto Chrztu Pańskiego, zwane zwyczajowo Jordanem. Tego dnia odbywa się święcenie wody w studniach przy cerkwiach i procesje do rzek i jezior (tak było m.in. w Supraślu, Gródku, Dubiczach Cerkiewnych, Siemiatyczach czy skicie w Odrynkach – tam część uczestników uroczystości zanurzyła się w lodowatej wodzie).

■19 stycznia w wieku 92 lat zmarł Bazyli Pietruczuk, białoruski literat, autor licznych książek i publikacji w języku polskim i białoruskim, m.in. „Ściernisko”, „Blizny”, członek Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża”. Przez kilka lat regularnie publikował swoje teksty na łamach „Czasopisu”. Czyt. Памёр аўтар Пожні і Крышынак

■W dniach 18-25 stycznia odbyły się w Białymstoku wydarzenia o charakterze ekumenicznym w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zarówno katolicy, jak i prawosławni oraz protestanci mogli uczestniczyć w ekumenicznych nabożeństwach, konferencjach, spotkaniach młodzieży, a nawet w zawodach sportowych.

■Oficyna Wydawnicza Fundacji Villa Sokrates wydała w formie audiobooka książkę Sokrata Janowicza „Samosiej”. Tekst czyta po białorusku Konstanty Bondaruk. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Bank Polski.

■Z ubiegłorocznych statystyk. Kolejny rok spada wartość towarów wywiezionych z Polski przez podlaskie przejścia graniczne z Białorusią. Jak wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej, w 2018 r. łączna wartość towarów wywożonych z Polski do Białorusi w ramach Tax Free wyniosła 618 mln zł. (2017 r. było to 675 mln zł, w 2016 – 715 mln zł). W tym czasie rosła za to liczba składanych dokumentów Tax Free, odpowiednio: 1,02 mln w 2018 r., 995 tys. w 2017, i 930 tys. w 2016 r. Ze statystyk KAS wynika, że nie zmieniają się preferencje zakupowe Białorusinów w Polsce, wywożone są m.in. sprzęt AGD i RTV, artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, materiały budowlane, odzież czy części samochodowe. Zdaniem komentatorów ekonomicznych spadek wartości przewożonych towarów wynika z restrykcji, nakładanych przez władze białoruskie na osoby zajmujące się takim handlem (większość Białorusinów przyjeżdżających na zakupy do Polski to osoby, które sprzedają potem te zakupione towary w swoim kraju). Kolejnym powodem mniejszych zakupów dokonywanych przez Białorusinów w Polsce może być zła sytuacja ekonomiczna w Białorusi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (100) – 29.04.1924г. у Вільні памёр а. Міхаіл Пліс (нар. 15.08.1858 г. на Гарадзеншчыне), праваслаўны сьвятар і грамадзка-культурны беларускі дзеяч, прыхільнік беларусізацыі праваслаўнай царквы. У 1919-1923 гг. навучаў на беларускай мове Закону Божаму ў Віленскай Беларускай Гімназіі.
  • (93) – 29.04.1931 г. у Ленінградзе памёр Яўхім Карскі (нар. 20.12.1860 г. у в. Лаша на Гарадзеншчыне), беларускі вучоны – мовазнавец, фальклярыст, літаратуразнавец. Удзельік беларускага нацыянальнага руху. Пахаваны на Смаленскіх праваслаўных могілках у Пецярбурзе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis