Jednym z ciekawszych wydarzeń w programie tegorocznych 38. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury, z pewnością był muzyczny projekt Miniatury, inspirowany tekstami Sokrata Janowicza, najbardziej znanego za życia przedstawiciela naszej mniejszości.
Idea zrodziła się podczas XV Trialogu w Krynkach w 2014 r., zorganizowanego przez Fundację Villa Sokrates rok po śmierci pisarza. Pomysłodawcą był Jurek Osiennik – Sieńka, białoruski muzyk rockowy, fotograf i projektant graficzny z Białegostoku. Do udziału w projekcie zaprosił on gdańskiego kompozytora i wykonawcę muzyki elektroakustycznej Michała Jacaszka oraz folkowe trio Port Mone z Mińska. W tym gronie wypracowano wyrafinowany projekt, który pierwszą odsłonę miał podczas Trialogu w 2014 r. Sieńka w akompaniamencie kolegów zaśpiewał wówczas awangardowe etiudy do słów lirycznych miniatur Janowicza – „sokratek”.
Ten niezwykły projekt był kontynuowany i dopracowywany. Ponownie został zaprezentowany wiosną 2017 r. w stolicy Białorusi podczas Festiwalu „Unsound Dislocation Minsk”. Publiczności zaprezentowano muzyczną interpretacje literackiej spuścizny Janowicza w noir-jazzowym brzmieniu.
Później projekt miał długą przerwę, spowodowana pandemią, kryzysem politycznym w Białorusi i wojną w Ukrainie. Latem 2022 r. artyści postanowili inicjatywę Sieńki kontynuować, choć w składzie z mińskiego trio pozostał tylko muzyk, publicysta i pisarz Siarhiej Krauczanka.
Na potrzeby ostatecznej wersji dokonano nagrań odgłosów domu Sokrata Janowicza w Krynkach – zegara, maszyny do pisania, desek podłogowych, papierośnicy, drzwiczek od pieca, szelestu liści w ogrodzie pisarza. Później stały się one elementami impresjonistycznego audio-tekstualnego obrazu, który swoją premierę miał 22 maja w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku. Dziakujem, Sieńka!
Na podstawie materiałów organizatorów