-
Kadr z koncertu w TVP2 - 14 lutego podlaski duet Sw@da x Niczos wystąpili w finałowych preselekcjach Festiwalu Piosenki Eurowizja. O prawo do reprezentowania Polski w Szwajcarii rywalizowało jedenastu wykonawców. Białostocki zespół, wykonując słynną już kompozycję „Lusterka”, śpiewaną „po podlasku”, zajął drugie miejsce uzyskując 23,69 proc. wskazań głosujących (trzeci na liście wykonawca zdobył 13,94 proc.). Zwyciężyła Justyna Steczkowska z wynikiem 39,32 proc.
- 4 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP Forum Kościuszkowskie. Wzięli w nim udział przedstawiciele białoruskiej opozycji demokratycznej oraz polskich i europejskich instytucji wspierających niezależność Białorusi, a także przedstawiciele białoruskiej mniejszości z Podlasia. Podczas spotkania wystąpiła m.in. liderka białoruskiej opozycji Światłana Cichanoŭskaja oraz szef MSZ Radosław Sikorski.
- 15 lutego w Warszawie odbyły się obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z Polski, Litwy i Belgii. Organizatorem wydarzenia było Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
- Z okazji przypadającego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego przez cały tydzień w Warszawie odbywały się koncerty, dyskusje i promocje książek zorganizowane przez Białoruskie Młodzieżowe Centrum w Warszawie. Oprócz spotkań promujących nowe wydawnictwa odbył się koncert Lawona Wolskaha, można też było wziąć udział w akcji pisania listów dla więźniów politycznych.
- Blisko sto podpisów zebrano pod petycją do kierownictwa Centrum Europejskiej Solidarności w Gdańsku, by z tamtejszej ekspozycji został zdjęty portret byłego białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, który przeszedł na stronę reżimu Łukaszenki. Domagają się tego mieszkający w Trójmieście uchodźcy z Białorusi.
- Z okazji przypadających 18 lutego urodzin nieżyjącej już białoruskiej poetki z Bielska Podlaskiego Nadziei Artymowicz ukazała się płyta „Zwyszwiersz”. Wiersze poetki zaprezentowano na niej w formie utworów chóralnych i recytacji z akompaniamentem fortepianu. W tworzeniu ich brał udział Wiktar Siamaszka i Chór Wolnych Białorusinów „Zvuk ciszyni” („Dźwięk ciszy”), a aranżacji dokonał Konstantin Jaśkoŭ. Nagrania realizowane były w warszawskim Quality Studio. Okładkę z fotografią Pawła Grzesia zaprojektował Jerzy Osiennik.
- Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego (PIW) ukazała się książka białoruskiego pisarza Uładzimira Arłoua „Tańce nad miastem. Trzy opowieści”. Jest to zbiór prozy przetłumaczonej na język polski przez Bohdana Zadurę. „Tańce nad miastem” zostały w 2018 r. wyróżnione Nagrodą Literacką im. Jerzego Giedroycia.