Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Układanki przedwyborcze

Kandydaci na wójtów i burmistrzów robią już pierwsze podchody pod swych wyborców Rys. Tamara Bołdak-Janowska
Kandydaci na wójtów i burmistrzów robią już pierwsze podchody pod swych wyborców
Rys. Tamara Bołdak-Janowska

W kwietniowych wyborach samorządowych niemal wszyscy wójtowie i burmistrzowie z naszego regionu będą ubiegać się o reelekcję. Włodarzami miast i gmin są często od bardzo wielu lat. Dla takich, jeśli nie zostanie zmieniony kodeks wyborczy, będzie to ostatnia kadencja, ponieważ od 2018 r. obowiązuje limit dwukadencyjności. 

Termin rejestracji kandydatów na wójtów i burmistrzów upływa 14 marca, ale wielu z nich swój start już ogłosiło. Zgodnie z takimi deklaracjami burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski będzie mieć trzech konkurentów. Ponownie wystawiony zostanie przez reprezentującą interesy m.in. środowiska białoruskiego Koalicję Bielską, która straciła większość w radzie miasta. Nie przekłada się to jednak na elektorat Borowskiego, który swoje poparcie przetestował jako kandydat w jesiennych wyborach parlamentarnych, osiągając przyzwoity wynik.

Raisa Rajecka, od lat wójt gminy Bielsk Podlaski, choć długo się wahała, jednak zadeklarowała, że chce sprawować urząd jeszcze przez jedną kadencję. Teraz będzie mieć silnego konkurenta, bo swój start zapowiedział tu Walenty Korycki, obecnie sekretarz gminy Boćki, wcześniej wicemarszałek województwa.

Z ponownego kandydowania zrezygnował burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, który teraz postanowił ubiegać się o mandat radnego powiatowego z listy Koalicji Obywatelskiej. Dotąd był związany z Ziemią Hajnowską – lokalnym komitetem, z ramienia którego sprawują mandaty wójtowie, burmistrzowie i radni kilku okolicznych gmin. O miejsce w fotelu po Siraku będzie ubiegać się co najmniej czterech kandydatów. 

W gminach wiejskich przeważnie aż tak mocnej rywalizacji nie będzie. Wszystko wskazuje na to, że wielu obecnych ich włodarzy pozostanie na swych stanowiskach. Wójt Gródka Wiesław Kulesza, który sprawuje swój urząd od niemal ćwierćwiecza, być może będzie jedynym kandydatem. W sąsiednim Michałowie burmistrz Marek Nazarko, stojący na czele gminy przez równie długi okres, tyle że z czteroletnią przerwą, ma wprawdzie rywala, ale o dość niskich notowaniach. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z tego, iż wieloletni włodarze zdołali otoczyć się szerokim kręgiem oddanych im osób, w tym pracowników samorządowych. Właśnie dlatego wprowadzona została dwukadencyjność, ale może ona zadziałać dopiero za pięć lat.

W Białymstoku środowisko prawosławno-białoruskie ponownie do rady miejskiej wystawi kandydatów, rekomendowanych przez Forum Mniejszości Podlasia, którzy znajdą się na listach Koalicji Obywatelskiej, w każdym z pięciu okręgu na trzeciej pozycji. Oprócz jednej osoby, pozostali to będą nowicjusze. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis