Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Uciekł pod skrzydła Łukaszenki

Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wyjechał z Polski do Białorusi, gdzie poprosił o azyl polityczny. 6 maja pojawił się nagle na konferencji prasowej w Mińsku w otoczeniu funkcjonariuszy białoruskich służb i poinformował, że poprosił władze Białorusi o „opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA „ze skutkiem natychmiastowym”. Następnie zaczął pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach państwowych i przedstawiać siebie jako ofiarę represji za poglądy, których miał doświadczać w Polsce. 16 maja polska prokuratura wystawiła list gończy za byłym sędzią; jest on podejrzany o szpiegostwo. Sąd dyscyplinarny przy NSA uchylił mu immunitet. Warszawski sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie b. sędziego na trzy miesiące. 

Aleksander Łukaszenka polecił otoczyć zbiega z Polski natychmiastową ochroną. „Aby ci łajdacy nie zabili człowieka” – powiedział w swoim stylu, nawiązując do śmierci dezertera Emila Czeczki, który w 2021 r. został znaleziony martwy w mińskim mieszkaniu z pętlą na szyi. Mimo braku dowodów, że nie była to śmierć samobójcza, Łukaszenka twierdzi, że „został zabity”. 

Tomasz Szmydt, okrzyknięty w Polsce jako zdrajca, oświadczył że uciekł na Białoruś w sprzeciwie „wobec polityki polskich władz”. Szybko okazało się, że sędzia miał niejasne powiązania  i kontakty, liczył się z aresztowaniem w swym kraju. 

Jego ucieczkę z Polski natychmiast wykorzystała propaganda białoruska. Na wyreżyserowanej konferencji prasowej w Mińsku Szmydt oświadczył, że Białoruś to „kraj z dużym potencjałem, kierowany przez „bardzo mądrego przywódcę”, państwo, w którym „można żyć spokojnie”.

Tomasz Szmydt zamieszkał prawdopodobnie w ekskluzywnej dzielnicy Mińska Drozdy (tam jedną ze swoich rezydencji ma Aleksander Łukaszenka), poinformował również, iż będzie się ubiegać o białoruskie obywatelstwo. Niebawem wystąpił w programie czołowego rosyjskiego propagandysty, gdzie powiedział że każdy w Polsce, kto opowiada się za przyjaznymi stosunkami z Białorusią i Rosją nie ma łatwego życia i jest w centrum zainteresowania służb.

Państwo pod rządami Łukaszenki, które w ciągu minionych czterech lata w obawie przed represjami opuściło pół miliona obywateli, a tysiące ludzi siedzi z powodów politycznych, nazwał „prawdziwie wolnym i bezpiecznym”.

Propaganda Łukszenki często bierze za cel Polskę, podając nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. W reżimowej telewizji mówi się o zapaści gospodarczej, a nawet głodzie w kraju nad Wisłą, jak to Polacy mieli nawet stać na granicy i prosić Białorusinów o sól. Polskich pograniczników podczas kryzysu migracyjnego nieprzerwanie oskarża się o przerzucanie ciał zmarłych migrantów na białoruską stronę, a nawet o ich zabijanie i zakopywanie w leśnym pasie przygranicznym.

Taki chorobliwy przekaz nienawiści do zachodniego sąsiada prowadzi czasem do kuriozalnych decyzji. Przykładowo, Łukaszenka polecił, aby nazwę popularnych w Białorusi parówek „krakowskich” zmienić na… „kremlowskie”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – У 1568 г. пачала дзейнасьць заблудаўская друкарня ў маёнтку Рыгора Хадкевіча, у якой друкаваліся кірылічныя кнігі, між іншым „Евангельле вучыцельнае” (1569) і „Псалтыр з Часасловам” (1570).
  • (208) – 4.11.1816 г. у мястэчку Кублічы каля Лепеля нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі (пам. у ссылцы ў Сібіры ў 1884 г.), паэт, драматург, публіцыст. Быў сябрам У. Сыракомлі, В. Дуніна-Марцінкевіча. Пісаў на беларускай і польскай мовах. Запачаткаваў беларускія пераклады творчасьці А. Міцкевіча, між іншым пераклаў „Конрада Валенрода”.
  • (137) – 4.11.1887 г. у Капылі, Слуцкага павету нар. Зьміцер Жылуновіч (літаратурны псэўданім Цішка Гартны, замучаны савецкай бясьпекай 11.04.1937 г.), пісьменьнік, выдатны беларускі дзяржаўны дзеяч. Пісаць пачаў у 1908 г. у „Нашай Ніве”.
  • (109) – у лістападзе 1915 г. у выніку стараньняў беларускіх нацыянальных дзеячаў (падчас нямецкай акупацыі) пачалі адкрывацца на Віленшчыне першыя беларускія школы.
  • (95) – 4.11.1929 г. у в. Таргуны каля Докшыц нар. Сяргей Карніловіч, выпускнік Гімназіі імя Янкі Купалы ў Віндышбэргэрдорфе (Нямеччына). З 1949 г. жыў у эміграцыі ў Кліўленд (ЗША). Адзін з самых актыўных арганізатараў беларускага грамадзка-рэлігійнага жыцьця ў гэтым горадзе, між іншым

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis