Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    24. Dochtar Maroz (6)

    U archiwie IPN kromie dakumentaŭ UB majuć jaszcze druhuju dakumentacju – z Wajskowaho rajanowaho sudu ŭ Biełastoku, dzie krychu bolsz infarmacjaŭ pra sprawu Wacława Maroza. Baraniŭ jaho adwakat Alaksandar Saroka z Warszawy. 26 kwietnia 1950 r. jak obrońca wojskowy pasłaŭ da suda ŭ Biełastoku piśmo,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Uciekł pod skrzydła Łukaszenki

Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wyjechał z Polski do Białorusi, gdzie poprosił o azyl polityczny. 6 maja pojawił się nagle na konferencji prasowej w Mińsku w otoczeniu funkcjonariuszy białoruskich służb i poinformował, że poprosił władze Białorusi o „opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA „ze skutkiem natychmiastowym”. Następnie zaczął pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach państwowych i przedstawiać siebie jako ofiarę represji za poglądy, których miał doświadczać w Polsce. 16 maja polska prokuratura wystawiła list gończy za byłym sędzią; jest on podejrzany o szpiegostwo. Sąd dyscyplinarny przy NSA uchylił mu immunitet. Warszawski sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie b. sędziego na trzy miesiące. 

Aleksander Łukaszenka polecił otoczyć zbiega z Polski natychmiastową ochroną. „Aby ci łajdacy nie zabili człowieka” – powiedział w swoim stylu, nawiązując do śmierci dezertera Emila Czeczki, który w 2021 r. został znaleziony martwy w mińskim mieszkaniu z pętlą na szyi. Mimo braku dowodów, że nie była to śmierć samobójcza, Łukaszenka twierdzi, że „został zabity”. 

Tomasz Szmydt, okrzyknięty w Polsce jako zdrajca, oświadczył że uciekł na Białoruś w sprzeciwie „wobec polityki polskich władz”. Szybko okazało się, że sędzia miał niejasne powiązania  i kontakty, liczył się z aresztowaniem w swym kraju. 

Jego ucieczkę z Polski natychmiast wykorzystała propaganda białoruska. Na wyreżyserowanej konferencji prasowej w Mińsku Szmydt oświadczył, że Białoruś to „kraj z dużym potencjałem, kierowany przez „bardzo mądrego przywódcę”, państwo, w którym „można żyć spokojnie”.

Tomasz Szmydt zamieszkał prawdopodobnie w ekskluzywnej dzielnicy Mińska Drozdy (tam jedną ze swoich rezydencji ma Aleksander Łukaszenka), poinformował również, iż będzie się ubiegać o białoruskie obywatelstwo. Niebawem wystąpił w programie czołowego rosyjskiego propagandysty, gdzie powiedział że każdy w Polsce, kto opowiada się za przyjaznymi stosunkami z Białorusią i Rosją nie ma łatwego życia i jest w centrum zainteresowania służb.

Państwo pod rządami Łukaszenki, które w ciągu minionych czterech lata w obawie przed represjami opuściło pół miliona obywateli, a tysiące ludzi siedzi z powodów politycznych, nazwał „prawdziwie wolnym i bezpiecznym”.

Propaganda Łukszenki często bierze za cel Polskę, podając nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. W reżimowej telewizji mówi się o zapaści gospodarczej, a nawet głodzie w kraju nad Wisłą, jak to Polacy mieli nawet stać na granicy i prosić Białorusinów o sól. Polskich pograniczników podczas kryzysu migracyjnego nieprzerwanie oskarża się o przerzucanie ciał zmarłych migrantów na białoruską stronę, a nawet o ich zabijanie i zakopywanie w leśnym pasie przygranicznym.

Taki chorobliwy przekaz nienawiści do zachodniego sąsiada prowadzi czasem do kuriozalnych decyzji. Przykładowo, Łukaszenka polecił, aby nazwę popularnych w Białorusi parówek „krakowskich” zmienić na… „kremlowskie”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (187) – 11.05.1838 г. у Вільні памёр Андрэй Сьнядэцкі (нар. 30.11.1768 г. у Рыдлеве каля Жніна), хімік, лекар, філёзаф і асьветнік, з 1797 г. працаваў як прафэсар хіміі і мэдыцыны ў Віленскім унівэрсытэце, у 1816-1822 гг. рэдагаваў „Wiadomości Brukowe”, аўтар першага падручніка хіміі на польскай мове „Początki chemii” (1800) i працы „Teoria jestestw organicznych” (1804-1811). Пахаваны на вясковым могільніку ў Гародніках Ашмянскага пав. недалёка родавага маёнтка Сьнядэцкіх у Балтупю.
  • (170) – 11.05.1855 г. Яўстафій Тышкевіч заснаваў у Вільні музэй старажытнасьцей. Большасьць экспанатаў была з тэрыторыі Беларусі.
  • (126) – 11.05.1899 г. у Вазьнясенску на Украіне ў сям’і выхадцаў з Беларусі нар. Глеб Глебаў (сапр. Сарокін), акцёр. З 1926 г. працаваў у Беларускім Дзяржаўным Тэатры імя Янкі Купалы. Вызначаўся ў камэдыйных ролях (Пустарэвіч ў „Паўлінцы” Я. Купалы, Туляга ў „Хто смяецца апошнім” К. Крапівы, Гарпагон у „Скупым” Мальера). Памёр 3.03.1967 г. у Менску, пахаваны на Усходніх могілках.
  • (72) – 11.05.1953 г. памёр у Быдгашчы Гасан Канапацкі (нар. 25.02.1879 г. у Менску), палкоўнік, беларускі дзеяч міжваеннага перыяду ў Вільні, камандзір беларускіх аддзелаў у польскім войску ў 1919-1921 гадах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com