Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

Rosyjskie MSZ poinformowało, że w odpowiedzi na unijne sankcje rozszerzyło listę przedstawicieli Unii Europejskiej, którym zabroniono wjazdu na teren Rosji. Liczba nazwisk na rosyjskiej „czarnej liście” zrównała się z liczbą tych objętych sankcjami UE (jest to prawie 180 osób).

Koncern Danone oskarżył znaną białoruską markę Sawuszkin Pradukt o kradzież wzornictwa. Mleczny gigant złożył 11 czerwca pozew w Moskiewskim Sądzie Arbitrażowym, w którym domaga się 88,2 mln rubli (5,152 mln złotych) odszkodowania. Przedstawiciel Danone podkreślił, że przed pozwaniem firmy z Brześcia do sądu była ona wielokrotnie ostrzegana, że naruszyła prawa autorskie, jednak Sawuszkin Pradukt na listy nie odpowiadał.

Telewizja HBO wyprodukowała serial o Czarnobylu. Okazał się hitem, oglądalnością przebijającym nawet słynną „Grę o tron”. Osoby od lat zajmujący się problematyką czarnobylską, w tym rozwojem turystyki w rejonie katastrofy z 1986 r., przewidują najazd turystów, spowodowany popularnością amerykańskiej superprodukcji.

20 czerwca, podczas dorocznej „gorącej linii” z obywatelami Rosji, prezydent Władimir Putin ustosunkował się do pytania o zjednoczenie Rosji i Białorusi. Według rosyjskiego przywódcy nie ma obecnie mowy o zjednoczeniu obu państw, jednak przedstawiciele ich władz działają na rzecz realizacji umowy o stworzeniu Związku Białorusi i Rosji z 1999 r. Putin dodał, że umowa ta nie zakłada powołania jednego państwa.

Od 1 lipca można podróżować do Kaliningradu z bezpłatnymi wizami. Regionalne centrum turystyczne obwodu kaliningradzkiego ogłosiło zasady ich przyznawania, w tym dla obywateli Polski i Litwy. Dla przybywających przygotowano wizę jedynie w formie elektronicznej. Aby ją uzyskać, trzeba wypełnić wniosek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej. Wnioskujący otrzyma informację o przyznaniu pozwolenia nie później niż w ciągu czterech dni od daty złożenia formularza. Proszący o wizę obcokrajowcy otrzymają numer identyfikacyjny, który trzeba będzie pokazać razem z dokumentem potwierdzającym tożsamość podczas przekraczania granicy. Osoby wjeżdżające do obwodu kaliningradzkiego powinny posiadać polisę ubezpieczenia zdrowotnego oraz bilety podróży powrotnej z Rosji (nie dotyczy to osób podróżujących autem, rowerem lub pieszo).

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (99) – 25.06.1925 г. быў заснаваны ў польскім Сойме новы пасольскі клюб пад назовам Беларуская Сялянска-Работніцкая Грамада.. Клюб даў пачатак партыі ды аграмаднаму грамадзкаму руху.
 • (32) – 25.06.1992 г. Ваяводзкі суд у Беластоку зарэгістраваў Праграмную Раду тыднёвіка „Ніва” (выдаўца тыднёвіка Беларусаў у Польшчы „Ніва”), у якую ўвайшлі прадстаўнікі Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў, Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”, Беларускага Дэмакратычнага Аб’яднаньня, Асацыяцыі Беларускіх Журналістаў і Зьвязу Беларускай Моладзі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis