Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

Rosyjskie MSZ poinformowało, że w odpowiedzi na unijne sankcje rozszerzyło listę przedstawicieli Unii Europejskiej, którym zabroniono wjazdu na teren Rosji. Liczba nazwisk na rosyjskiej „czarnej liście” zrównała się z liczbą tych objętych sankcjami UE (jest to prawie 180 osób).

Koncern Danone oskarżył znaną białoruską markę Sawuszkin Pradukt o kradzież wzornictwa. Mleczny gigant złożył 11 czerwca pozew w Moskiewskim Sądzie Arbitrażowym, w którym domaga się 88,2 mln rubli (5,152 mln złotych) odszkodowania. Przedstawiciel Danone podkreślił, że przed pozwaniem firmy z Brześcia do sądu była ona wielokrotnie ostrzegana, że naruszyła prawa autorskie, jednak Sawuszkin Pradukt na listy nie odpowiadał.

Telewizja HBO wyprodukowała serial o Czarnobylu. Okazał się hitem, oglądalnością przebijającym nawet słynną „Grę o tron”. Osoby od lat zajmujący się problematyką czarnobylską, w tym rozwojem turystyki w rejonie katastrofy z 1986 r., przewidują najazd turystów, spowodowany popularnością amerykańskiej superprodukcji.

20 czerwca, podczas dorocznej „gorącej linii” z obywatelami Rosji, prezydent Władimir Putin ustosunkował się do pytania o zjednoczenie Rosji i Białorusi. Według rosyjskiego przywódcy nie ma obecnie mowy o zjednoczeniu obu państw, jednak przedstawiciele ich władz działają na rzecz realizacji umowy o stworzeniu Związku Białorusi i Rosji z 1999 r. Putin dodał, że umowa ta nie zakłada powołania jednego państwa.

Od 1 lipca można podróżować do Kaliningradu z bezpłatnymi wizami. Regionalne centrum turystyczne obwodu kaliningradzkiego ogłosiło zasady ich przyznawania, w tym dla obywateli Polski i Litwy. Dla przybywających przygotowano wizę jedynie w formie elektronicznej. Aby ją uzyskać, trzeba wypełnić wniosek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej. Wnioskujący otrzyma informację o przyznaniu pozwolenia nie później niż w ciągu czterech dni od daty złożenia formularza. Proszący o wizę obcokrajowcy otrzymają numer identyfikacyjny, który trzeba będzie pokazać razem z dokumentem potwierdzającym tożsamość podczas przekraczania granicy. Osoby wjeżdżające do obwodu kaliningradzkiego powinny posiadać polisę ubezpieczenia zdrowotnego oraz bilety podróży powrotnej z Rosji (nie dotyczy to osób podróżujących autem, rowerem lub pieszo).

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis