Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

У свеце

■7 lutego Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu tego państwa do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Zmiany w ustawie zasadniczej poparło 334 deputowanych. Większość konstytucyjną w ukraińskim parlamencie stanowi 300 głosów.

■7 lutego obradujące w Genewie strony Konwencji z Espoo uznały, że Mińsk nie dostarczył wystarczających informacji, uzasadniających wybór miejsca budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu (50 km od Wilna). Konwencja Espoo jest umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, zawartą w 1991 r. w Espoo w Finlandii. Skargę przeciwko Białorusi złożyła w 2011 r Litwa. Jej stanowisko, które poparło 30 państw z 36 uczestniczących w posiedzeniu, nie będzie miało wpływu na realizację inwestycji w Ostrowcu.

■Ambasada RP w Gruzji stała się oficjalnie tzw. punktem kontaktowym NATO. Sieć ambasad kontaktowych (NATO Contact Point Embassy) utworzono na początku lat 90. XX w. jako formę wsparcia współpracy z krajami partnerskimi Sojuszu. Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz podkreślił, że ambasada zamierza wspierać nastroje proatlantyckie w Gruzji poprzez realizację projektów skierowanych na wzrost poparcia społecznego w kwestii przystąpienia tego kraju do NATO.

■15 lutego w Soczi odbyły się białorusko-rosyjskie rozmowy z udziałem prezydentów – Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenki. W wydarzeniu wzięli udział również premierzy Rosji i Białorusi – Dimitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas oraz wicepremierzy. Nie wiadomo, czego dokładnie dotyczyły rozmowy, prawdopodobnie ustalano szczegóły kwestii handlu surowcami energetycznymi w kontekście pojawiających się informacji o zacieśnianiu rosyjsko-białoruskiego związku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (368) – 26 верасьня 1655 г. аблога й спаленьне расійскімі войскамі горада Пінска.
  • (50) – 26.09.1973 г. памёр у Канадзе Тарас Сайка, пастар баптыстаў. Нар. у 1906 г. у в. Ліпск на Піншчыне, дзе ў палове 30-ых гадоў узначаліў баптысцкую царкву. З 1950 жыў у ЗША ў Мінэаполіс. Ініцыятар перакладу Бібліі на беларускую мову.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis