-
Maryna Vasileŭskaja to pierwsza kobieta z Białorusi, która poleciała w kosmos. 6 kwietnia na terenie Kazachstanu wylądowała kapsuła rosyjskiego statku kosmicznego „Sojuz” kończąc zapoczątkowaną 23 marca misję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
-
Swiatłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji, wzięła udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Siódemki, czyli Grupy Siedmiu (G7), nieformalnego klubu największych demokracji świata: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji i Japonii. Spotkanie odbyło się w dniach 17-19 kwietnia na włoskiej wyspie Capri. Białoruś po raz pierwszy w historii była reprezentowana w takim spotkaniu.
-
ONZ przedłużyła mandat specjalnego sprawozdawcy do spraw Białorusi Anaïs Marin oraz mandat grupy trzech niezależnych ekspertów. Według ich obserwacji sytuacja praw człowieka w Białorusi stale się pogarsza. – Niektóre fakty można już traktować jako zbrodnie przeciwko ludzkości, a to już zupełnie inny poziom, bardzo poważne przestępstwo. Obejmuje fakty masowych tortur, zabójstwa, zniknięcia ludzi, które miały miejsce w przeszłości oraz, niestety, dochodzi do nich w więzieniach także dziś – twierdzi Anaïs Marin. Instytucja specjalnego sprawozdawcy ONZ do spraw Białorusi istnieje już12 lat.
-
Objęte sankcjami białoruskie drewno importowane jest na terytorium Unii Europejskiej przez Polskę na podstawie sfałszowanych dokumentów potwierdzających, że produkty te rzekomo są wysyłane z Kazachstanu – wynika z dziennikarskiego śledztwa Białoruskiego Centrum Śledczego. Wskazują też na to oficjalne dane Eurostatu – podczas gdy w 2022 r. sprowadzono z Kazachstanu materiały drewniane o wartości 14 mln euro, to w 2023 r. ich wartość przekroczyła 68 mln euro (niemal pięciokrotny wzrost).