Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2024)

У свеце

  • Nowo odsłonięty pomnik Konstantego Kalinowskiego w Wilnie Фота з Інтэрнэту
    Nowo odsłonięty pomnik Konstantego Kalinowskiego w Wilnie
    Фота з Інтэрнэту

    22 marca w Wilnie odbyła się Konferencja Kalinowskiego na temat strategii wolnej Białorusi. Wzięli w niej m.in. udział parlamentarzyści z Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Islandii, Estonii, USA, Włoch, Parlamentu Europejskiego, dyplomaci z krajów europejskich, w tym także przedstawiciele Polski i Ukrainy. Organizatorami konferencji byli komisja do spraw zagranicznych litewskiego Sejmu oraz biuro Swiatłany Cichanoŭskiej. Tego samego dnia odsłonięto pomnik powstańców styczniowych. Uroczystość odbyła się w 160. rocznicę egzekucji Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstańców na Litwie.

  • 29 lutego szwedzki Urząd ds. Wsparcia Gmin Wyznaniowych poinformował, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna w Szwecji nie otrzyma w 2024 r. dotacji organizacyjnej. Zdaniem władz, wspólnota religijna patriarchatu Moskiewskiego nie spełnia tzw. kryterium demokracji, zawartego w ustawie o wsparciu związków wyznaniowych. Decyzja ta opiera się na opinii Säpo (Policji Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za kontrwywiad cywilny). Wynika z niej m.in., że przedstawiciele tej wspólnoty w Szwecji mieli kontakt z osobami pracującymi dla rosyjskich służb i wywiadu i kilkukrotnie otrzymywali „znaczne fundusze” od państwa rosyjskiego, a ponadto podżegająco, wspierając inwazję Rosji na Ukrainę. W analizie Säpo znalazły się również stwierdzenia, iż Cerkiew w Szwecji jest wykorzystywana przez państwo rosyjskie jako platforma do „gromadzenia informacji wywiadowczych i innych działań zagrażających bezpieczeństwu”.
  • 1 marca Litwa zamknęła dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią: Lavoriškės (Ławaryszki) – Katłoŭka i Raigardas (Rajgród) – Przewałka. Granicę białorusko-litewską będzie można przekroczyć tylko przez dwa pozostałe przejścia graniczne: Miadininkai (Miedniki Królewskie) – Kamienny Łuh i Šalčininkai (Soleczniki) – Bieniakonie. Jednak nawet w tych punktach zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne środki kontroli, w tym zakaz przekraczania granicy przez pieszych i rowerzystów.
  • 6 marca w Karelii (autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej – na północy kraju) został zastrzelony przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa 49-letni Białorusin Mikałaj Alaksiejeŭ. Rosyjskie władze poinformowały, iż przygotowywał on zamach terrorystyczny oraz że utrzymywał kontakt z broniącym Ukrainy białoruskim Pułkiem Kalinowskiego. Nikt inny nie potwierdził tych informacji.
  • 11 marca Aleksander Łukaszenka swoim dekretem odwołał szereg ambasadorów w państwach europejskich (Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Niemczech) i Kirgistanie nie powołując nikogo w zamian. Mińsk nie podał też żadnych powodów tego kroku.
  • 17 marca odbyły się w Rosji wybory prezydenckie. Zgodnie z oczekiwaniami wygrał je dotychczasowy przywódca Rosji Władimir Putin. Według oficjalnych wyników otrzymał poparcie 87 proc. głosujących. Wyników wyborów nie uznały państwa zachodnie, a polskie władze powiedziały wprost, że zostały sfałszowane.
  • 20 marca w Parlamencie Europejskim zorganizowano Dzień Białorusi. W ramach jego obchodów Swiatłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji, otworzyła wystawę „Ja się nie boję, niech oni się boją” poświęconą Alesiowi Bialackamu, białoruskiemu nobliście i prezesowi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. W Brukseli wystąpił również słynny Białoruski Wolny Chór. Wydarzenie zorganizowała Europejska Partia Ludowa przy współpracy z Białoruskim Domem w Warszawie.
  • 22 marca Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej oficjalną propozycję podwyższenia ceł na import do UE z Rosji i Białorusi zbóż, nasion oleistych, produktów zbożowych. Taka decyzja ma zapobiec destabilizacji rynku UE w związku z możliwym przyszłym znaczącym przekierowaniem rosyjskich produktów zbożowych na rynek europejski. Ponadto proponowane cła są niezbędne do zwalczania rosyjskiego eksportu nielegalnie przywłaszczonego z terytorium Ukrainy zboża.
  • Ukraiński dokument „20 dni w Mariupolu”, pokazujący pierwsze dni wojny w oblężonym mieście, otrzymał statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film dokumentalny”. Jest to pierwszy Oscar przyznany ukraińskim twórcom. Film to debiut reżyserski Mstysława Czernowa, korespondenta wojennego z Charkowa, który podczas jego powstawania współpracował z zespołem agencji Associated Press – fotografem Jewhenem Małoletką i producentką Wasilisą Stepanenko.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis