Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2024)

У свеце

  • Nowo odsłonięty pomnik Konstantego Kalinowskiego w Wilnie Фота з Інтэрнэту
    Nowo odsłonięty pomnik Konstantego Kalinowskiego w Wilnie
    Фота з Інтэрнэту

    22 marca w Wilnie odbyła się Konferencja Kalinowskiego na temat strategii wolnej Białorusi. Wzięli w niej m.in. udział parlamentarzyści z Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Islandii, Estonii, USA, Włoch, Parlamentu Europejskiego, dyplomaci z krajów europejskich, w tym także przedstawiciele Polski i Ukrainy. Organizatorami konferencji byli komisja do spraw zagranicznych litewskiego Sejmu oraz biuro Swiatłany Cichanoŭskiej. Tego samego dnia odsłonięto pomnik powstańców styczniowych. Uroczystość odbyła się w 160. rocznicę egzekucji Konstantego Kalinowskiego, jednego z przywódców powstańców na Litwie.

  • 29 lutego szwedzki Urząd ds. Wsparcia Gmin Wyznaniowych poinformował, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna w Szwecji nie otrzyma w 2024 r. dotacji organizacyjnej. Zdaniem władz, wspólnota religijna patriarchatu Moskiewskiego nie spełnia tzw. kryterium demokracji, zawartego w ustawie o wsparciu związków wyznaniowych. Decyzja ta opiera się na opinii Säpo (Policji Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za kontrwywiad cywilny). Wynika z niej m.in., że przedstawiciele tej wspólnoty w Szwecji mieli kontakt z osobami pracującymi dla rosyjskich służb i wywiadu i kilkukrotnie otrzymywali „znaczne fundusze” od państwa rosyjskiego, a ponadto podżegająco, wspierając inwazję Rosji na Ukrainę. W analizie Säpo znalazły się również stwierdzenia, iż Cerkiew w Szwecji jest wykorzystywana przez państwo rosyjskie jako platforma do „gromadzenia informacji wywiadowczych i innych działań zagrażających bezpieczeństwu”.
  • 1 marca Litwa zamknęła dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią: Lavoriškės (Ławaryszki) – Katłoŭka i Raigardas (Rajgród) – Przewałka. Granicę białorusko-litewską będzie można przekroczyć tylko przez dwa pozostałe przejścia graniczne: Miadininkai (Miedniki Królewskie) – Kamienny Łuh i Šalčininkai (Soleczniki) – Bieniakonie. Jednak nawet w tych punktach zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne środki kontroli, w tym zakaz przekraczania granicy przez pieszych i rowerzystów.
  • 6 marca w Karelii (autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej – na północy kraju) został zastrzelony przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa 49-letni Białorusin Mikałaj Alaksiejeŭ. Rosyjskie władze poinformowały, iż przygotowywał on zamach terrorystyczny oraz że utrzymywał kontakt z broniącym Ukrainy białoruskim Pułkiem Kalinowskiego. Nikt inny nie potwierdził tych informacji.
  • 11 marca Aleksander Łukaszenka swoim dekretem odwołał szereg ambasadorów w państwach europejskich (Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Niemczech) i Kirgistanie nie powołując nikogo w zamian. Mińsk nie podał też żadnych powodów tego kroku.
  • 17 marca odbyły się w Rosji wybory prezydenckie. Zgodnie z oczekiwaniami wygrał je dotychczasowy przywódca Rosji Władimir Putin. Według oficjalnych wyników otrzymał poparcie 87 proc. głosujących. Wyników wyborów nie uznały państwa zachodnie, a polskie władze powiedziały wprost, że zostały sfałszowane.
  • 20 marca w Parlamencie Europejskim zorganizowano Dzień Białorusi. W ramach jego obchodów Swiatłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji, otworzyła wystawę „Ja się nie boję, niech oni się boją” poświęconą Alesiowi Bialackamu, białoruskiemu nobliście i prezesowi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. W Brukseli wystąpił również słynny Białoruski Wolny Chór. Wydarzenie zorganizowała Europejska Partia Ludowa przy współpracy z Białoruskim Domem w Warszawie.
  • 22 marca Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej oficjalną propozycję podwyższenia ceł na import do UE z Rosji i Białorusi zbóż, nasion oleistych, produktów zbożowych. Taka decyzja ma zapobiec destabilizacji rynku UE w związku z możliwym przyszłym znaczącym przekierowaniem rosyjskich produktów zbożowych na rynek europejski. Ponadto proponowane cła są niezbędne do zwalczania rosyjskiego eksportu nielegalnie przywłaszczonego z terytorium Ukrainy zboża.
  • Ukraiński dokument „20 dni w Mariupolu”, pokazujący pierwsze dni wojny w oblężonym mieście, otrzymał statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film dokumentalny”. Jest to pierwszy Oscar przyznany ukraińskim twórcom. Film to debiut reżyserski Mstysława Czernowa, korespondenta wojennego z Charkowa, który podczas jego powstawania współpracował z zespołem agencji Associated Press – fotografem Jewhenem Małoletką i producentką Wasilisą Stepanenko.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (939) – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”.
  • (908) – у 1116 г. нашэсьце на землі Дрыгавічоў і Крывічоў дружын кіеўскага князя Уладзіміра Манамаха. Захопнікі здабылі ды разбурылі, між іншым, Друцак, дзе усё насельніцтва захапілі ў няволю і загналі на заселеньне паўднёвай Кіеўшчыны.
  • (530) – у 1494 г. у Гародні быў пабудаваны кляштар бернардзінцаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis