Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2024)

У свеце

  • Алексей Навальны (1976-2024)
    Алексей Навальны (1976-2024)
  • 16 lutego zmarł w rosyjskim łagrze Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za największego oponenta prezydenta Rosji. Jego śmierć szerokim echem odbiła się w całym świecie. Światłana Cichanowskaja, która tego dnia uczestniczyła w konferencji w Monachium, osobiście przekazała wyrazy współczucia mieszkającej w tym mieście żonie Julii. W Internecie pojawiło się wiele komentarzy przebywających za granicą opozycjonistów białoruskich, którzy podkreślali, że katorżnicze warunki w rosyjskich łagrach są takie same jak w więzieniach w Białorusi. Zaapelowali, aby demokratyczny świat nie zapominał, że osadzonych w nich jest prawie 1,5 tys. więźniów politycznych na czele z laureatem Nagrody Nobla Alesiem Bialackim.
  • 27 stycznia Aleksander Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem w obwodzie leningradzkim, gdzie obaj dyktatorzy wzięli udział w ceremonii otwarcia kompleksu memorialnego poświęconego pamięci radzieckich cywilów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Podczas swoich wystąpień Putin i Łukaszenka podkreślali dzisiejszą rolę Rosji i Białorusi w „walce z faszyzmem, który odradza się m.in. w Ukrainie i krajach bałtyckich”. Agresję Rosji na Ukrainę tłumaczono „atakiem na Rosję i napaścią na spokojne rosyjskie wsie i miasteczka, gdzie giną osoby starsze, kobiety i dzieci”.
  • 28 stycznia w Wilnie odbyła się akcja solidarności z ofiarami fali represji, która w końcu stycznia przetoczyła się w Białorusi. Wzdłuż alei Giedymina w centrum miasta ustawiły się dziesiątki osób z historycznymi biało-czerwono-białymi flagami i transparentami.
  • Na początku lutego wiceszef emigracyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka i kierowany przez niego zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego przekazali Komisji Śledczej ONZ ds. Ukrainy w Wiedniu materiały, zawierające „dowody zbrodni wojennych” popełnionych przez Łukaszenkę i jego reżim. Dowody te dotyczą udziału białoruskich władz w nielegalnych wywózkach dzieci z okupowanego terytorium Ukrainy do Białorusi.
  • 8 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy zarejestrowało nową prawosławną strukturę cerkiewną – egzarchat podporządkowany patriarsze Konstantynopola. Równolegle z nim w kraju działa eparchia (diecezja) należąca do Patriarchatu Moskiewskiego. Wyznanie prawosławne deklaruje ok. 100 tysięcy obywateli Litwy, z których większość należy do rosyjskiej mniejszości narodowej. Prawosławna jest też część wielotysięcznej diaspory białoruskiej.
  • W dniach 16-18 lutego w Wilnie odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal „Wierszy na asfalcie”. W imprezie, już po raz trzeci  zorganizowanej poza granicami Białorusi, uczestniczyli głównie  twórcy, którzy z przyczyn politycznych byli zmuszeni do emigracji, a także goście z Białorusi i białoruscy pisarze z Podlasia. Przyznawaną podczas festiwalu nagrodę im. Michasia Stralcowa otrzymał Usiewaład Ścieburaka.
  • 19 lutego szefowie MSZ państw Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli ustalenia potwierdzające poparcie dla dążenia narodu białoruskiego do stworzenia wolnej, demokratycznej, suwerennej i niezależnej Białorusi. Jednocześnie wyrażono głębokie zaniepokojenie działaniami reżimu Łukaszenki, wpływającymi na tożsamość narodową Białorusi, potwierdzając zarazem zaangażowanie władz UE we wspieranie i promowanie języka oraz kultury białoruskiej. Skrytykowane zostały również przygotowania władz w Mińsku do lutowych wyborów parlamentarnych i lokalnych.
  • 22 lutego liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoskaja wystąpiła podczas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Mówiła m.in. o więźniach politycznych w Białorusi i niedemokratycznych wyborach parlamentarnych, wezwała też do usunięcia przedstawicieli reżimu Łukaszenki z OBWE oraz wywierania większej presji na Mińsk przez Zachód. Oficjalna białoruska delegacja ostentacyjnie opuściła salę obrad.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (121) – 2.11.1903 г. у Варшаве памёр Адам Плуг (сапраўднае Антоні Пяткевіч), пісьменьнік і журналіст. (Пра А. Плуга больш глядзі ў календарыюме за мінулы месяц – з нагоды 190-ых угодкаў нараджэньня).
  • (115) – 2.11.1909 г. у Прусах Слуцкага пав. нар. Максім Лужанін, паэт, aўтар між іншым паэмаў „Неаплачаны рахунак”, „Галасуе вясна за вясну”. Памёр 16.08.2001 г. у Менску; пахаваны ў Паперні.
  • (94) – 2.11.1930 г. у вёсцы Бандары на Беласточчыне нар. Аляксандр Баршчэўскі (Алесь Барскі) паэт, літаратуразнавец, перакладчык, вучоны. Друкуецца з 1956 г., аўтар шматлікіх зборнікаў вершаў, паэм, навуковых артыкулаў, унівэрсытэцкіх ды школьнах падручнікаў. Шматгадовы старшыня „Белавежы”, ГП БГКТ. Віншуем з юбілеем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis