Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2024)

У свеце

 • Алексей Навальны (1976-2024)
  Алексей Навальны (1976-2024)
 • 16 lutego zmarł w rosyjskim łagrze Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za największego oponenta prezydenta Rosji. Jego śmierć szerokim echem odbiła się w całym świecie. Światłana Cichanowskaja, która tego dnia uczestniczyła w konferencji w Monachium, osobiście przekazała wyrazy współczucia mieszkającej w tym mieście żonie Julii. W Internecie pojawiło się wiele komentarzy przebywających za granicą opozycjonistów białoruskich, którzy podkreślali, że katorżnicze warunki w rosyjskich łagrach są takie same jak w więzieniach w Białorusi. Zaapelowali, aby demokratyczny świat nie zapominał, że osadzonych w nich jest prawie 1,5 tys. więźniów politycznych na czele z laureatem Nagrody Nobla Alesiem Bialackim.
 • 27 stycznia Aleksander Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem w obwodzie leningradzkim, gdzie obaj dyktatorzy wzięli udział w ceremonii otwarcia kompleksu memorialnego poświęconego pamięci radzieckich cywilów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Podczas swoich wystąpień Putin i Łukaszenka podkreślali dzisiejszą rolę Rosji i Białorusi w „walce z faszyzmem, który odradza się m.in. w Ukrainie i krajach bałtyckich”. Agresję Rosji na Ukrainę tłumaczono „atakiem na Rosję i napaścią na spokojne rosyjskie wsie i miasteczka, gdzie giną osoby starsze, kobiety i dzieci”.
 • 28 stycznia w Wilnie odbyła się akcja solidarności z ofiarami fali represji, która w końcu stycznia przetoczyła się w Białorusi. Wzdłuż alei Giedymina w centrum miasta ustawiły się dziesiątki osób z historycznymi biało-czerwono-białymi flagami i transparentami.
 • Na początku lutego wiceszef emigracyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka i kierowany przez niego zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego przekazali Komisji Śledczej ONZ ds. Ukrainy w Wiedniu materiały, zawierające „dowody zbrodni wojennych” popełnionych przez Łukaszenkę i jego reżim. Dowody te dotyczą udziału białoruskich władz w nielegalnych wywózkach dzieci z okupowanego terytorium Ukrainy do Białorusi.
 • 8 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy zarejestrowało nową prawosławną strukturę cerkiewną – egzarchat podporządkowany patriarsze Konstantynopola. Równolegle z nim w kraju działa eparchia (diecezja) należąca do Patriarchatu Moskiewskiego. Wyznanie prawosławne deklaruje ok. 100 tysięcy obywateli Litwy, z których większość należy do rosyjskiej mniejszości narodowej. Prawosławna jest też część wielotysięcznej diaspory białoruskiej.
 • W dniach 16-18 lutego w Wilnie odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal „Wierszy na asfalcie”. W imprezie, już po raz trzeci  zorganizowanej poza granicami Białorusi, uczestniczyli głównie  twórcy, którzy z przyczyn politycznych byli zmuszeni do emigracji, a także goście z Białorusi i białoruscy pisarze z Podlasia. Przyznawaną podczas festiwalu nagrodę im. Michasia Stralcowa otrzymał Usiewaład Ścieburaka.
 • 19 lutego szefowie MSZ państw Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli ustalenia potwierdzające poparcie dla dążenia narodu białoruskiego do stworzenia wolnej, demokratycznej, suwerennej i niezależnej Białorusi. Jednocześnie wyrażono głębokie zaniepokojenie działaniami reżimu Łukaszenki, wpływającymi na tożsamość narodową Białorusi, potwierdzając zarazem zaangażowanie władz UE we wspieranie i promowanie języka oraz kultury białoruskiej. Skrytykowane zostały również przygotowania władz w Mińsku do lutowych wyborów parlamentarnych i lokalnych.
 • 22 lutego liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoskaja wystąpiła podczas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Mówiła m.in. o więźniach politycznych w Białorusi i niedemokratycznych wyborach parlamentarnych, wezwała też do usunięcia przedstawicieli reżimu Łukaszenki z OBWE oraz wywierania większej presji na Mińsk przez Zachód. Oficjalna białoruska delegacja ostentacyjnie opuściła salę obrad.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis