- 16 lutego zmarł w rosyjskim łagrze Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, uważany za największego oponenta prezydenta Rosji. Jego śmierć szerokim echem odbiła się w całym świecie. Światłana Cichanowskaja, która tego dnia uczestniczyła w konferencji w Monachium, osobiście przekazała wyrazy współczucia mieszkającej w tym mieście żonie Julii. W Internecie pojawiło się wiele komentarzy przebywających za granicą opozycjonistów białoruskich, którzy podkreślali, że katorżnicze warunki w rosyjskich łagrach są takie same jak w więzieniach w Białorusi. Zaapelowali, aby demokratyczny świat nie zapominał, że osadzonych w nich jest prawie 1,5 tys. więźniów politycznych na czele z laureatem Nagrody Nobla Alesiem Bialackim.
- 27 stycznia Aleksander Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem w obwodzie leningradzkim, gdzie obaj dyktatorzy wzięli udział w ceremonii otwarcia kompleksu memorialnego poświęconego pamięci radzieckich cywilów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Podczas swoich wystąpień Putin i Łukaszenka podkreślali dzisiejszą rolę Rosji i Białorusi w „walce z faszyzmem, który odradza się m.in. w Ukrainie i krajach bałtyckich”. Agresję Rosji na Ukrainę tłumaczono „atakiem na Rosję i napaścią na spokojne rosyjskie wsie i miasteczka, gdzie giną osoby starsze, kobiety i dzieci”.
- 28 stycznia w Wilnie odbyła się akcja solidarności z ofiarami fali represji, która w końcu stycznia przetoczyła się w Białorusi. Wzdłuż alei Giedymina w centrum miasta ustawiły się dziesiątki osób z historycznymi biało-czerwono-białymi flagami i transparentami.
- Na początku lutego wiceszef emigracyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka i kierowany przez niego zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego przekazali Komisji Śledczej ONZ ds. Ukrainy w Wiedniu materiały, zawierające „dowody zbrodni wojennych” popełnionych przez Łukaszenkę i jego reżim. Dowody te dotyczą udziału białoruskich władz w nielegalnych wywózkach dzieci z okupowanego terytorium Ukrainy do Białorusi.
- 8 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy zarejestrowało nową prawosławną strukturę cerkiewną – egzarchat podporządkowany patriarsze Konstantynopola. Równolegle z nim w kraju działa eparchia (diecezja) należąca do Patriarchatu Moskiewskiego. Wyznanie prawosławne deklaruje ok. 100 tysięcy obywateli Litwy, z których większość należy do rosyjskiej mniejszości narodowej. Prawosławna jest też część wielotysięcznej diaspory białoruskiej.
- W dniach 16-18 lutego w Wilnie odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal „Wierszy na asfalcie”. W imprezie, już po raz trzeci zorganizowanej poza granicami Białorusi, uczestniczyli głównie twórcy, którzy z przyczyn politycznych byli zmuszeni do emigracji, a także goście z Białorusi i białoruscy pisarze z Podlasia. Przyznawaną podczas festiwalu nagrodę im. Michasia Stralcowa otrzymał Usiewaład Ścieburaka.
- 19 lutego szefowie MSZ państw Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli ustalenia potwierdzające poparcie dla dążenia narodu białoruskiego do stworzenia wolnej, demokratycznej, suwerennej i niezależnej Białorusi. Jednocześnie wyrażono głębokie zaniepokojenie działaniami reżimu Łukaszenki, wpływającymi na tożsamość narodową Białorusi, potwierdzając zarazem zaangażowanie władz UE we wspieranie i promowanie języka oraz kultury białoruskiej. Skrytykowane zostały również przygotowania władz w Mińsku do lutowych wyborów parlamentarnych i lokalnych.
- 22 lutego liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoskaja wystąpiła podczas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Mówiła m.in. o więźniach politycznych w Białorusi i niedemokratycznych wyborach parlamentarnych, wezwała też do usunięcia przedstawicieli reżimu Łukaszenki z OBWE oraz wywierania większej presji na Mińsk przez Zachód. Oficjalna białoruska delegacja ostentacyjnie opuściła salę obrad.