- Białoruskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych złożyło skargę na Polskę do komitetu konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście trans granicznym (ESPOO). Dotyczy ona zapory zbudowanej na polsko-białoruskiej granicy. Białoruskie władze uważają, że nowy mur niszczy środowisko naturalne Puszczy Białowieskiej.
- 8 czerwca Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z jej rolą w ułatwieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ramach sankcji zakazano z Białorusi importu złota, cementu, drewna i gumy oraz eksportu do tego kraju banknotów i maszyn, a także towarów, technologii i materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni chemicznej i biologicznej. Ponadto brytyjski rząd oświadczył, że uniemożliwi wskazanym białoruskim firmom medialnym „szerzenie propagandy w Wielkiej Brytanii”. Rozszerzono też kryteria nakładania sankcji na osoby fizyczne wspierające białoruski reżim.
- Aryna Sabalenka, najlepsza białoruska tenisistka (druga pozycji na liście WTA, po Idze Świątek), na konferencji prasowej w Paryżu podczas turnieju French Open na kortach Rolland Garros, powiedziała, że nie popiera ani wojny, ani Łukaszenki. Ne chce być z nikim utożsamiana, ponieważ „jest tenisistką, a nie politykiem”. Przypomnijmy, iż białoruski dyktator wielokrotnie podkreślał, że dumny jest z osiągnięć Sabalenki, która reprezentuje „jego” kraj.
- 9 czerwca Aleksander Łukaszenka spotkał się w Soczi z Władimirem Putinem. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).
- Swiatałana Cichanoŭskaja, liderka emigracyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, powiedziała w rozmowie z ukraińską telewizją, że widzi różne możliwe scenariusze dla jej kraju. Nie wykluczyła przy tym wyzwolenia Białorusi drogą zbrojną. Jej zdaniem, w tym celu potrzebne jest przede wszystkim wsparcie w samej Białorusi, w tym w oficjalnej armii białoruskiej, bo „jeden Pułk Kalinowskiego to za mało”. Cichanoŭskaja nie wykluczyła, że poprosi o pomoc z zewnątrz, w tym być może i z Ukrainy. 10 czerwca Waler Sachaszczyk, przedstawiciel ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego poinformował, iż od czerwca w szeregach sił zbrojnych Ukrainy walczy nowa białoruska jednostka – powietrznodesantowa kompania szturmowa.
- W dniach 13-16 czerwca swoje nowe książki, wydane przez Fundację Kamunikat.org., prezentował w Mediolanie, Boloni i Rzymie Uładzimir Arłoŭ. W spotkaniach uczestniczyli zarówno przedstawiciele białoruskiej diaspory w tych miastach, jak i Włosi, zainteresowani białoruską tematyką.
- 20 czerwca Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy niemal jednogłośnie przyjęło raport Paula Galla, członka Izby Deputowanych Luksemburga, w sprawie zapewnienia ochrony dla politycznych uciekinierów z Białorusi. W dokumencie zaleca się krajom członkowskim wydawanie wiz humanitarnych przez działające w Mińsku ich placówki dyplomatyczne do wszystkich państw. Raport zawiera także propozycję, aby państwa, które przyjmują u siebie takich obywateli Białorusi wydawali im paszporty, umożliwiające swobodne poruszanie się po wszystkich krajach członkowskich Rady Europy.