Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2021)

У свеце

■Nowa przewodnicząca OBWE, minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, powiedziała, iż nie widzi na razie możliwości dialogu między opozycją i władzami w Mińsku. Jej zdaniem sytuację mogłoby zmienić jedynie zwolnienie wszystkich zatrzymanych działaczy opozycyjnych i uczestników protestów. Przewodnictwo OBWE Szwecja przejęła 1 stycznia.

■4 stycznia portal EUObserver ujawnił zapis 24-minutowego nagrania, na którym słuchać rozmowę byłego (w latach 2008-2012) szefa białoruskiego KGB Wadima Zajcewa z funkcjonariuszami, którzy mieli wykonać operację zabicia trzech uciekinierów z Białorusi, przebywających na terenie Niemiec . Nagranie zostało zarejestrowane 11 kwietnia 2012 r. w gabinecie Zajcewa, a jego autentyczność potwierdzili specjaliści. Na nagraniu słychać, że rozmawiano także o zabójstwie nieprzychylnego władzy dziennikarza Pawła Szeremieta (zginął w Kijowie w zamachu bombowym w 2016 r.). Zdaniem portalu EUObserver o nagraniu od początku wiedziały niemieckie służby. Białoruskie władze nie odniosły się do ujawnionego nagrania.

■Na początku stycznia do władz Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) wpłynął list z prośbą, by ponownie rozważyły one słuszność przyznania Białorusi prawa do współorganizacji w 2021 r. mistrzostw świata w hokeju na lodzie. List współsygnowany był przez członków Kongresu USA oraz parlamentarzystów z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Danii i Wielkiej Brytanii. Andrzej Halicki, polski poseł KO do Parlamentu Europejskiego, przeprowadził natomiast akcję zbierania podpisów europarlamentarzystów pod podobnym listem. Halicki złożył też pismo do IIHF, w którym prosił o bojkot mistrzostw w Mińsku. Ostatecznie 18 stycznia władze Federacji podjęły decyzję o odebraniu Białorusi udziału w organizacji tegorocznych mistrzostw świata w hokeju.

■Również Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego postanowiła przenieść do innego kraju zawody, które miały odbyć się w Mińsku w czerwcu 2021 r. Jako powód podano „niestabilność” kraju-gospodarza.

■22 stycznia, podczas konferencji prasowej w Tallinie, stolicy Estonii, Swiatłana Cichanoŭska oświadczyła, że stosowane wobec Białorusi sankcje powinny dotyczyć nie tylko wyższych urzędników, ale też sędziów i mundurowych odpowiedzialnych za represje. Poinformowała też, iż nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich w Białorusi.

■W rankingu poziomu bezpieczeństwa życia Białoruś w ciągu zaledwie pół roku z bardzo wysokiego 17. miejsca na świecie spadła aż na 114. pozycję. Klasyfikacja jest sporządzona przez portal Numbeo na podstawie danych dotyczących poziomu przestępczości i korupcji, a także poczucia bezpieczeństwa dniem i nocą, ryzyka włamania do mieszkania, kradzieży samochodu i zostania zaatakowanym. Za najbezpieczniejszy kraj na świecie uznano Katar, za najniebezpieczniejszy – Wenezuelę. Polska na liście tej zajmuje 27. miejsce.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 годзе.
 • (131) – 17.07.1893 г. у Варшаве нар. Аляксандр Вянгерка, польскі акцёр і рэжысёр. Акцёрскую кар’еру пачынаў у 1912 г. у Вільні, пазьней працаваў у тэатрах Варшавы, Кракава і Лодзі, у 1939 г. заснаваў Дзяржаўны Польскі Тэатр БССР у Беластоку. У 1941 г. арыштаваны гестапа, загінуў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis