Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2021)

У свеце

■Nowa przewodnicząca OBWE, minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, powiedziała, iż nie widzi na razie możliwości dialogu między opozycją i władzami w Mińsku. Jej zdaniem sytuację mogłoby zmienić jedynie zwolnienie wszystkich zatrzymanych działaczy opozycyjnych i uczestników protestów. Przewodnictwo OBWE Szwecja przejęła 1 stycznia.

■4 stycznia portal EUObserver ujawnił zapis 24-minutowego nagrania, na którym słuchać rozmowę byłego (w latach 2008-2012) szefa białoruskiego KGB Wadima Zajcewa z funkcjonariuszami, którzy mieli wykonać operację zabicia trzech uciekinierów z Białorusi, przebywających na terenie Niemiec . Nagranie zostało zarejestrowane 11 kwietnia 2012 r. w gabinecie Zajcewa, a jego autentyczność potwierdzili specjaliści. Na nagraniu słychać, że rozmawiano także o zabójstwie nieprzychylnego władzy dziennikarza Pawła Szeremieta (zginął w Kijowie w zamachu bombowym w 2016 r.). Zdaniem portalu EUObserver o nagraniu od początku wiedziały niemieckie służby. Białoruskie władze nie odniosły się do ujawnionego nagrania.

■Na początku stycznia do władz Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) wpłynął list z prośbą, by ponownie rozważyły one słuszność przyznania Białorusi prawa do współorganizacji w 2021 r. mistrzostw świata w hokeju na lodzie. List współsygnowany był przez członków Kongresu USA oraz parlamentarzystów z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Danii i Wielkiej Brytanii. Andrzej Halicki, polski poseł KO do Parlamentu Europejskiego, przeprowadził natomiast akcję zbierania podpisów europarlamentarzystów pod podobnym listem. Halicki złożył też pismo do IIHF, w którym prosił o bojkot mistrzostw w Mińsku. Ostatecznie 18 stycznia władze Federacji podjęły decyzję o odebraniu Białorusi udziału w organizacji tegorocznych mistrzostw świata w hokeju.

■Również Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego postanowiła przenieść do innego kraju zawody, które miały odbyć się w Mińsku w czerwcu 2021 r. Jako powód podano „niestabilność” kraju-gospodarza.

■22 stycznia, podczas konferencji prasowej w Tallinie, stolicy Estonii, Swiatłana Cichanoŭska oświadczyła, że stosowane wobec Białorusi sankcje powinny dotyczyć nie tylko wyższych urzędników, ale też sędziów i mundurowych odpowiedzialnych za represje. Poinformowała też, iż nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich w Białorusi.

■W rankingu poziomu bezpieczeństwa życia Białoruś w ciągu zaledwie pół roku z bardzo wysokiego 17. miejsca na świecie spadła aż na 114. pozycję. Klasyfikacja jest sporządzona przez portal Numbeo na podstawie danych dotyczących poziomu przestępczości i korupcji, a także poczucia bezpieczeństwa dniem i nocą, ryzyka włamania do mieszkania, kradzieży samochodu i zostania zaatakowanym. Za najbezpieczniejszy kraj na świecie uznano Katar, za najniebezpieczniejszy – Wenezuelę. Polska na liście tej zajmuje 27. miejsce.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis