Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

У свеце

  • Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі Фота Радыё Рацыя
    Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі
    Фота Радыё Рацыя
  • 14 lipca w Moskwie premierzy Rosji Michaił Miszustin i Białorusi Roman Gołowczenko podpisali trzy porozumienia energetyczne. Jedno z nich reguluje warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej dla białoruskich rafinerii, przede wszystkim kwestię zapłaty za ten surowiec. Dwie pozostałe umowy dotyczyły budowy przez Rosję pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu (m.in. zasad kredytowania inwestycji).
  • 7 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski, czyli tzw. Trójkąta Weimarskiego, wydali wspólne oświadczenie, odnoszące się do wydarzeń w Białorusi przed wyborami prezydenckimi. Wezwali w nim białoruskie władze do uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych z powodów politycznych oraz do powstrzymania się przed użyciem przemocy godzącej w prawa człowieka oraz wolności obywatelskie.
  • 18 sierpnia Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Estonii i USA przeprowadziła konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie sytuacji politycznej w Białorusi. Państwa członkowskie OZN zostały wezwane do natychmiastowego przeciwdziałania eskalacji konfliktu. Nieco odmienne stanowisko przekazały Rosja i Chiny, które uważają, że wydarzenia dziejące się w Białorusi są wewnętrzną sprawą tego państwa i nie zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, nie należy więc się w nie angażować.
  • 19 sierpnia odbyła się nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu w Białorusi. Europejscy przywódcy dyskutowali o tym, w jaki sposób Unia może wesprzeć Białorusinów protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. – Unia Europejska nie uznała oficjalnych wyników wyborów w Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. W imieniu wszystkich państw UE wezwał władze Białorusi do zaprzestania przemocy.
  • 24 sierpnia białoruski śmigłowiec wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Litwy. Jak podały wojskowe źródła Białorusi, była to odpowiedź na prowokacje strony litewskiej, z której terytorium nadlatywały balony z wrogą propagandą i antypaństwowymi symbolami. MSZ Litwy wezwało białoruskiego ambasadora w Wilnie i złożyło na jego ręce oficjalny protest.
  • Rosja zachowywała powściągliwość w angażowaniu się i komentowaniu wydarzeń w Białorusi po wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 20 sierpnia, iż „dialog z opozycją białoruską byłby ingerowaniem w sprawy Białorusi ze strony Rosji i każdego innego kraju”. Dodał ponadto, iż prezydent Putin jest w stałym kontakcie z Łukaszenką. Sam Putin w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji powiedział, że na prośbę Łukaszenki zgodził się na sformowanie kontyngentu rosyjskich sił porządkowych, który zostanie przerzucony do Białorusi, gdyby doszło do eskalacji konfliktu.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
  • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
  • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
  • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis