Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

У свеце

 • Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі Фота Радыё Рацыя
  Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі
  Фота Радыё Рацыя
 • 14 lipca w Moskwie premierzy Rosji Michaił Miszustin i Białorusi Roman Gołowczenko podpisali trzy porozumienia energetyczne. Jedno z nich reguluje warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej dla białoruskich rafinerii, przede wszystkim kwestię zapłaty za ten surowiec. Dwie pozostałe umowy dotyczyły budowy przez Rosję pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu (m.in. zasad kredytowania inwestycji).
 • 7 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski, czyli tzw. Trójkąta Weimarskiego, wydali wspólne oświadczenie, odnoszące się do wydarzeń w Białorusi przed wyborami prezydenckimi. Wezwali w nim białoruskie władze do uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych z powodów politycznych oraz do powstrzymania się przed użyciem przemocy godzącej w prawa człowieka oraz wolności obywatelskie.
 • 18 sierpnia Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Estonii i USA przeprowadziła konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie sytuacji politycznej w Białorusi. Państwa członkowskie OZN zostały wezwane do natychmiastowego przeciwdziałania eskalacji konfliktu. Nieco odmienne stanowisko przekazały Rosja i Chiny, które uważają, że wydarzenia dziejące się w Białorusi są wewnętrzną sprawą tego państwa i nie zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, nie należy więc się w nie angażować.
 • 19 sierpnia odbyła się nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu w Białorusi. Europejscy przywódcy dyskutowali o tym, w jaki sposób Unia może wesprzeć Białorusinów protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. – Unia Europejska nie uznała oficjalnych wyników wyborów w Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. W imieniu wszystkich państw UE wezwał władze Białorusi do zaprzestania przemocy.
 • 24 sierpnia białoruski śmigłowiec wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Litwy. Jak podały wojskowe źródła Białorusi, była to odpowiedź na prowokacje strony litewskiej, z której terytorium nadlatywały balony z wrogą propagandą i antypaństwowymi symbolami. MSZ Litwy wezwało białoruskiego ambasadora w Wilnie i złożyło na jego ręce oficjalny protest.
 • Rosja zachowywała powściągliwość w angażowaniu się i komentowaniu wydarzeń w Białorusi po wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 20 sierpnia, iż „dialog z opozycją białoruską byłby ingerowaniem w sprawy Białorusi ze strony Rosji i każdego innego kraju”. Dodał ponadto, iż prezydent Putin jest w stałym kontakcie z Łukaszenką. Sam Putin w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji powiedział, że na prośbę Łukaszenki zgodził się na sformowanie kontyngentu rosyjskich sił porządkowych, który zostanie przerzucony do Białorusi, gdyby doszło do eskalacji konfliktu.

 

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis