Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

У свеце

 • Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі Фота Радыё Рацыя
  Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі
  Фота Радыё Рацыя
 • 14 lipca w Moskwie premierzy Rosji Michaił Miszustin i Białorusi Roman Gołowczenko podpisali trzy porozumienia energetyczne. Jedno z nich reguluje warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej dla białoruskich rafinerii, przede wszystkim kwestię zapłaty za ten surowiec. Dwie pozostałe umowy dotyczyły budowy przez Rosję pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu (m.in. zasad kredytowania inwestycji).
 • 7 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski, czyli tzw. Trójkąta Weimarskiego, wydali wspólne oświadczenie, odnoszące się do wydarzeń w Białorusi przed wyborami prezydenckimi. Wezwali w nim białoruskie władze do uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych z powodów politycznych oraz do powstrzymania się przed użyciem przemocy godzącej w prawa człowieka oraz wolności obywatelskie.
 • 18 sierpnia Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Estonii i USA przeprowadziła konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie sytuacji politycznej w Białorusi. Państwa członkowskie OZN zostały wezwane do natychmiastowego przeciwdziałania eskalacji konfliktu. Nieco odmienne stanowisko przekazały Rosja i Chiny, które uważają, że wydarzenia dziejące się w Białorusi są wewnętrzną sprawą tego państwa i nie zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, nie należy więc się w nie angażować.
 • 19 sierpnia odbyła się nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu w Białorusi. Europejscy przywódcy dyskutowali o tym, w jaki sposób Unia może wesprzeć Białorusinów protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. – Unia Europejska nie uznała oficjalnych wyników wyborów w Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. W imieniu wszystkich państw UE wezwał władze Białorusi do zaprzestania przemocy.
 • 24 sierpnia białoruski śmigłowiec wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Litwy. Jak podały wojskowe źródła Białorusi, była to odpowiedź na prowokacje strony litewskiej, z której terytorium nadlatywały balony z wrogą propagandą i antypaństwowymi symbolami. MSZ Litwy wezwało białoruskiego ambasadora w Wilnie i złożyło na jego ręce oficjalny protest.
 • Rosja zachowywała powściągliwość w angażowaniu się i komentowaniu wydarzeń w Białorusi po wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 20 sierpnia, iż „dialog z opozycją białoruską byłby ingerowaniem w sprawy Białorusi ze strony Rosji i każdego innego kraju”. Dodał ponadto, iż prezydent Putin jest w stałym kontakcie z Łukaszenką. Sam Putin w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji powiedział, że na prośbę Łukaszenki zgodził się na sformowanie kontyngentu rosyjskich sił porządkowych, który zostanie przerzucony do Białorusi, gdyby doszło do eskalacji konfliktu.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у верасні

  1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (119) – 24.09.1904 г. у Цяцерках на Браслаўшчыне нар. Мар'ян Пецюкевіч, беларускі этнограф і мэмуарыст. Вучыўся ў Віленскай Беларускай Гімназіі і ў Радашкавіцкай Беларускай Гімназіі. У 1929 г. паступіў у Віленскі Унівэрсытэт, які закончыў у 1938 г. Быў дзеячам Беларускага Студэнцкага Саюзу, Беларускага Інстытуту Гаспадаркі і Культуры, Беларускага Навуковага Таварыства; супрацоўнічаў з газэтай «Беларуская крыніца». Быў рэдактарам
 • (35) – 24.09.1988 г. на Ракавіцкіх могілках у Кракаве на адшуканай Алегам Латышонкам магіле Алеся Гаруна (Аляксандра Прушынскага) урачыста быў адкрыты надмагільны помнік беларускаму паэту і нацыянальнаму дзеячу.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis