Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

У свеце

 • Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі Фота Радыё Рацыя
  Вільня. Акцыя пратэсту супраць дыктатуры Аляксандра Лукашэнкі
  Фота Радыё Рацыя
 • 14 lipca w Moskwie premierzy Rosji Michaił Miszustin i Białorusi Roman Gołowczenko podpisali trzy porozumienia energetyczne. Jedno z nich reguluje warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej dla białoruskich rafinerii, przede wszystkim kwestię zapłaty za ten surowiec. Dwie pozostałe umowy dotyczyły budowy przez Rosję pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu (m.in. zasad kredytowania inwestycji).
 • 7 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski, czyli tzw. Trójkąta Weimarskiego, wydali wspólne oświadczenie, odnoszące się do wydarzeń w Białorusi przed wyborami prezydenckimi. Wezwali w nim białoruskie władze do uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych z powodów politycznych oraz do powstrzymania się przed użyciem przemocy godzącej w prawa człowieka oraz wolności obywatelskie.
 • 18 sierpnia Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Estonii i USA przeprowadziła konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie sytuacji politycznej w Białorusi. Państwa członkowskie OZN zostały wezwane do natychmiastowego przeciwdziałania eskalacji konfliktu. Nieco odmienne stanowisko przekazały Rosja i Chiny, które uważają, że wydarzenia dziejące się w Białorusi są wewnętrzną sprawą tego państwa i nie zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, nie należy więc się w nie angażować.
 • 19 sierpnia odbyła się nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu w Białorusi. Europejscy przywódcy dyskutowali o tym, w jaki sposób Unia może wesprzeć Białorusinów protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. – Unia Europejska nie uznała oficjalnych wyników wyborów w Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. W imieniu wszystkich państw UE wezwał władze Białorusi do zaprzestania przemocy.
 • 24 sierpnia białoruski śmigłowiec wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Litwy. Jak podały wojskowe źródła Białorusi, była to odpowiedź na prowokacje strony litewskiej, z której terytorium nadlatywały balony z wrogą propagandą i antypaństwowymi symbolami. MSZ Litwy wezwało białoruskiego ambasadora w Wilnie i złożyło na jego ręce oficjalny protest.
 • Rosja zachowywała powściągliwość w angażowaniu się i komentowaniu wydarzeń w Białorusi po wyborach prezydenckich. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 20 sierpnia, iż „dialog z opozycją białoruską byłby ingerowaniem w sprawy Białorusi ze strony Rosji i każdego innego kraju”. Dodał ponadto, iż prezydent Putin jest w stałym kontakcie z Łukaszenką. Sam Putin w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji powiedział, że na prośbę Łukaszenki zgodził się na sformowanie kontyngentu rosyjskich sił porządkowych, który zostanie przerzucony do Białorusi, gdyby doszło do eskalacji konfliktu.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis