Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VI.2020)

У свеце

 • 11 czerwca prezydent Donald Trump przedłużył sankcje nałożone na Białoruś na kolejny rok. „Działania i polityka poszczególnych członków białoruskiego rządu i innych osób nadal stanowi niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
 • 16 czerwca w Stanach Zjednoczonych została zarejestrowana spółka 3 Seas Energy, w której 75% udziałów ma polska firma Unimot, a która będzie zajmować się zakupami ropy w USA i sprzedażą jej do krajów Europy Wschodniej, w tym do Białorusi. Unimot to spółka specjalizująca się w obrocie paliwami i energią, członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International.
 • 18 czerwca w Brukseli odbył się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Główne tematy spotkania to epidemia koronawirusa i walka z jej konsekwencjami w służbie zdrowia i gospodarce, potwierdzenie strategicznego znaczenia Partnerstwa Wschodniego dla Unii, a także dyskusja na temat długoterminowych celów programu PW. Z powodu pandemii niemożliwe było zorganizowanie szczytu w formie fizycznego spotkania przywódców. Odbył się on w formule online. Spotkaniu przewodniczył szef Rady Europejskiej Charles Michel, wzięli w nim też udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Prezydent Aleksander Łukaszenka nie był obecny na spotkaniu, Białoruś reprezentował premier Raman Hałouczanka.
 • 24 czerwca w Moskwie odbyła się uroczysta parada z okazji 75. rocznicy pokonania Niemiec w II wojnie światowej. Została ona przełożona z 9 maja z powodu epidemii koronawirusa. W uroczystościach wziął udział białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka wraz z synami. Równo 75 lat temu – 24 czerwca 1945 r. – w Moskwie odbyła się Parada Zwycięstwa, zorganizowana przez Józefa Stalina.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (111) – 14.07.1913 г. у Вільні было заснавана Беларускае Выдавецкае Таварыства, яго ўзначальвалі Б. Даніловіч, І. Луцкевіч, К. Шпакоўскі. Надрукавала 15 кніг агульным тыражом 50 тысяч асобнікаў – зборнікі вершаў, падручнікі па беларускай мове, п’есы для самадзейнікаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis