■3 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę „Pisanie Ikon”. Ekspozycja powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Narodowym Centrum Kultury. Prezentowane na wystawie ikony powstały w Pracowni Technologii i Kopii Ikony na warszawskiej ASP. W tym samym muzeum 11 kwietnia miało miejsce spotkanie promujące wydaną niedawno książkę Krystyny Czerni „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin”.
■13 kwietnia w Domu Białoruskim w Warszawie otwarto wystawę prac Alaksieja Nawumienki pod nazwą „Biazmieżża”. Obrazy artysty pochodzącego z Pińska odwołują się zarówno do tradycji, jak i współczesności białoruskiego Polesia.
■Jak wynika ze statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców w 2018 r. dwukrotnie wzrosła (w porównaniu z rokiem 2017) liczba obywateli Białorusi, którzy opuścili swój kraj, by na stałe zamieszkać w Polsce. Zgodę na stały pobyt otrzymało dotychczas ponad 21 tys. Białorusinów, co czyni ich obecnie drugą co do wielkości – po Ukraińcach – grupą obcokrajowców w Polsce. Ponad 70 proc. stanowią osoby młode i bardzo młode (przedziały wiekowe 20-39 lat i poniżej 20 roku życia). Najwięcej obywateli Białorusi osiedliło się na Mazowszu oraz na Podlasiu.