Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

Традыцыяй з 2008 г. сталася ўскладаньне кветак пры камені ў гонар Янкі Купалы, які знаходзіцца ў Гданьску-Аліве (Фота Міхала Куштэйкі)
Традыцыяй з 2008 г. сталася ўскладаньне кветак пры камені ў гонар Янкі Купалы, які знаходзіцца ў Гданьску-Аліве
(Фота Міхала Куштэйкі)

■27 lutego w Warszawie Mikoła Statkiewicz, jeden z opozycyjnych bia­łoruskich liderów, ogłosił swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich w Białorusi. Poparli go inni znani politycy – poeta i pisarz Uładzimir Niaklajeŭ oraz były wiceminister spraw zagranicznych Andrej Sannikaŭ.

■5 marca w Warszawie gościła oficjalna delegacja białoruskich wojskowych. Jak podało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś, spotkanie z Ministerstwem Obrony Narodowej RP dotyczyło planowania współpracy, a także aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego.

6 marca w warszawskim Teatrze Capitol odbył się finał eliminacji polskich kandydatów do udziału w festiwalu piosenki „Słowiański Bazar” w Witebsku. Udział w eliminacjach mogli wziąć obywatele polscy w wieku od 18 do 31 lat. Zwyciężyła urodzona w Armenii Lilit Minasyan, która w Polsce mieszka od 11 lat. Wykonała utwory w języku rosyjskim i angielskim. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem ambasadora Republiki Białorusi w Polsce.

■Nie milkną echa po głośnym komunikacie IPN dotyczącym „Burego” i jego odpowiedzialności za zbrodnie na ludności białoruskiej. Wielu historyków podkreśla, że związani z IPN-em badacze próbują na nowo pisać historię powojennej Polski. Sami pracownicy Instytutu, w tym prokuratorzy pionu śledczego, podkreślają, że komunikat nie wniósł nic nowego w kwestiach prawnych – nie zmienił ustaleń śledztwa, mimo że nazwał je „wadliwymi”. Zbrodnie „Burego” wciąż „noszą znamiona ludobójstwa” – jak przed laty ustalił prokurator IPN.

■23 marca Białorusini mieszkający w Warszawie őwiętowali Dzień Woli, upamiętniający proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej 25 marca 1918 r., Organizatorem związanych z tą rocznica wydarzeń jest od lat białoruska społeczność stolicy. Tym razem zebrała się na pl. Żelaznej Bramy obok pomnika Tadeusza Kościuszki, skąd ruszyła głównymi ulicami Śródmieścia do pomnika Adama Mickiewicza. Tam odbył się wiec. Jego uczestnicy przeszli następnie do Domu Białoruskiego na koncert Ilii Faliazhynskiego, muzyka gitarowego z Mińska.

■101. rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej świętowało również środowisko białoruskie Trójmiasta. Takie spotkanie odbyło się po raz dwudziesty z inicjatywy działającego w Gdańsku Białoruskiego Stowarzyszenia Kultuyralnego Chatka. Zgodnie z tradycją jego uczestnicy odwiedzili groby spoczywających na cmentarzach w Trójmieście osób zasłużonych dla białoruskiego ruchu narodowego i kultury Białorusi – Łukasza Dziekuć-Maleja i Koźmy Czuryło. Złożono wieńce i zapalono znicze także przy odsłoniętym w 2008 r. obelisku upamiętniającym Białoruskiego wieszcza narodowego Jankę Kupałę. Czyt.

■Andrzej Duda zaprosił prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę na uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – poinformowała kancelaria prezydenta RP. Jeśli białoruski przywódca przyjmie zaproszenie, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce jako głowy państwa. Łukaszenka jest zaproszony wraz z innymi przywódcami państw tworzących Partnerstwo Wschodnie. Od 1998 do 2016 r. Łukaszenka nie mógł odwiedzać krajów europejskich z powodu oskarżeń o naruszanie praw człowieka i łamanie demokracji.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (99) – 25.06.1925 г. быў заснаваны ў польскім Сойме новы пасольскі клюб пад назовам Беларуская Сялянска-Работніцкая Грамада.. Клюб даў пачатак партыі ды аграмаднаму грамадзкаму руху.
 • (32) – 25.06.1992 г. Ваяводзкі суд у Беластоку зарэгістраваў Праграмную Раду тыднёвіка „Ніва” (выдаўца тыднёвіка Беларусаў у Польшчы „Ніва”), у якую ўвайшлі прадстаўнікі Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў, Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”, Беларускага Дэмакратычнага Аб’яднаньня, Асацыяцыі Беларускіх Журналістаў і Зьвязу Беларускай Моладзі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis