Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

Традыцыяй з 2008 г. сталася ўскладаньне кветак пры камені ў гонар Янкі Купалы, які знаходзіцца ў Гданьску-Аліве (Фота Міхала Куштэйкі)
Традыцыяй з 2008 г. сталася ўскладаньне кветак пры камені ў гонар Янкі Купалы, які знаходзіцца ў Гданьску-Аліве
(Фота Міхала Куштэйкі)

■27 lutego w Warszawie Mikoła Statkiewicz, jeden z opozycyjnych bia­łoruskich liderów, ogłosił swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich w Białorusi. Poparli go inni znani politycy – poeta i pisarz Uładzimir Niaklajeŭ oraz były wiceminister spraw zagranicznych Andrej Sannikaŭ.

■5 marca w Warszawie gościła oficjalna delegacja białoruskich wojskowych. Jak podało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś, spotkanie z Ministerstwem Obrony Narodowej RP dotyczyło planowania współpracy, a także aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego.

6 marca w warszawskim Teatrze Capitol odbył się finał eliminacji polskich kandydatów do udziału w festiwalu piosenki „Słowiański Bazar” w Witebsku. Udział w eliminacjach mogli wziąć obywatele polscy w wieku od 18 do 31 lat. Zwyciężyła urodzona w Armenii Lilit Minasyan, która w Polsce mieszka od 11 lat. Wykonała utwory w języku rosyjskim i angielskim. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem ambasadora Republiki Białorusi w Polsce.

■Nie milkną echa po głośnym komunikacie IPN dotyczącym „Burego” i jego odpowiedzialności za zbrodnie na ludności białoruskiej. Wielu historyków podkreśla, że związani z IPN-em badacze próbują na nowo pisać historię powojennej Polski. Sami pracownicy Instytutu, w tym prokuratorzy pionu śledczego, podkreślają, że komunikat nie wniósł nic nowego w kwestiach prawnych – nie zmienił ustaleń śledztwa, mimo że nazwał je „wadliwymi”. Zbrodnie „Burego” wciąż „noszą znamiona ludobójstwa” – jak przed laty ustalił prokurator IPN.

■23 marca Białorusini mieszkający w Warszawie őwiętowali Dzień Woli, upamiętniający proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej 25 marca 1918 r., Organizatorem związanych z tą rocznica wydarzeń jest od lat białoruska społeczność stolicy. Tym razem zebrała się na pl. Żelaznej Bramy obok pomnika Tadeusza Kościuszki, skąd ruszyła głównymi ulicami Śródmieścia do pomnika Adama Mickiewicza. Tam odbył się wiec. Jego uczestnicy przeszli następnie do Domu Białoruskiego na koncert Ilii Faliazhynskiego, muzyka gitarowego z Mińska.

■101. rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej świętowało również środowisko białoruskie Trójmiasta. Takie spotkanie odbyło się po raz dwudziesty z inicjatywy działającego w Gdańsku Białoruskiego Stowarzyszenia Kultuyralnego Chatka. Zgodnie z tradycją jego uczestnicy odwiedzili groby spoczywających na cmentarzach w Trójmieście osób zasłużonych dla białoruskiego ruchu narodowego i kultury Białorusi – Łukasza Dziekuć-Maleja i Koźmy Czuryło. Złożono wieńce i zapalono znicze także przy odsłoniętym w 2008 r. obelisku upamiętniającym Białoruskiego wieszcza narodowego Jankę Kupałę. Czyt.

■Andrzej Duda zaprosił prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę na uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – poinformowała kancelaria prezydenta RP. Jeśli białoruski przywódca przyjmie zaproszenie, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce jako głowy państwa. Łukaszenka jest zaproszony wraz z innymi przywódcami państw tworzących Partnerstwo Wschodnie. Od 1998 do 2016 r. Łukaszenka nie mógł odwiedzać krajów europejskich z powodu oskarżeń o naruszanie praw człowieka i łamanie demokracji.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis