- 27 maja w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie zaprezentowano główne założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”. Ma to być ogromna operacja umacniania militarnego odcinka wschodniej granicy Polski, jednocześnie wschodniej flanki NATO. Na liczącym blisko 700 km odcinku, w tym 400 km z Białorusią, zostaną zbudowane m.in. rowy przeciwczołgowe, sieć stacji baz wojskowych i bunkrów oraz – w razie nieuchronnego zagrożenia konfliktem – pola minowe. Takie elementy mają znaleźć się w strefie nadgranicznej, czyli nawet 50 km od granicy. Program będzie realizowany w latach 2024-28, a jego koszt szacowany jest na 10 mld zł. Oznaczać będzie nieraz radykalne zmiany w życiu mieszkańców terenów przygranicznych, wiążące się z przymusowymi ich wywłaszczeniami, a nawet wysiedleniami.
- Absolwenci szkół średnich z Białorusi mogą już potwierdzać swoje szkolne świadectwa w Polsce w drodze procedury administracyjnej, czyli bez udziału władz w Mińsku. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę znowelizowanej „Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Jedna z poprawek uchwalonych w tej ustawie przewiduje, iż świadectwo o ukończeniu szkoły średniej, otrzymane w Białorusi, która zerwała porozumienie z Polską o wzajemnym uznawaniu dokumentów o edukacji, można potwierdzić na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w drodze procedury administracyjnej, czyli bez udziału władz białoruskich. Nowa regulacja dotyczy dokumentów, potwierdzających otrzymanie edukacji podstawowej, średniej (matury), w tym niepełnej średniej, a także dyplomów o ukończeniu szkoły zawodowej.
- 6 czerwca, w związku z tragicznymi wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej, których skutkiem była śmierć polskiego żołnierza na służbie, MSZ wezwało chargé d’affaires Białorusi Alaksieja Pankratienkę. Polska w przekazanej nocie domaga się m.in. zidentyfikowania i wydania podejrzanego o morderstwo polskiego obywatela. Białoruskie władze w związku z notą wydały ogólnikowe oświadczenie, że należy przywrócić normalne kontakty pomiędzy polskimi i białoruskimi służbami granicznymi.
- 21 czerwca warszawscy radni nadali honorowe obywatelstwo pięciu osobom, w tym uwięzionemu przez reżim Łukaszenki dziennikarzowi i działaczowi polskiej mniejszości w Białorusi Andrzejowi Poczobutowi. 25 marca 2021 r. podczas białoruskiego Dnia Wolności został on aresztowany i od tamtej pory przebywa w kolonii karnej.
- 22 czerwca nad Wisłą w Warszawie odbyła się białoruska Noc Kupały. Było tradycyjne puszczanie wianków na wodę oraz koncerty znanych białoruskich artystów, w tym Siarhieja Douhuszawa, Pita Pauława z legendarnej grupy rockowej N.R.M., Justyny Karpiłowicz i charyzmatycznego aktora Ihara Sihowa. Przygotowano również strefę dla dzieci „Mini–Wianki”, gdzie najmłodsi uczyli się tradycyjnych zabaw oraz białoruskich, ukraińskich i polskich piosenek. Imprezę zorganizowała Fundacja „Kupalinka”.