-
26 красавіка супоўка Таварыства беларускай мовы ў Варшаве сарганізавала ў польскай сталіцы „Чарнобыльскі марш – 2024”. Акцыя праходзіла пад лозунгам „Не ядзернай зброі ў Беларусі”
-
5 kwietnia w Muzeum Ikon w Warszawie otwarto wystawę „Dziedzictwo prawosławnego monasteru św. Mikołaja Cudotwórcy w Bielsku Podlaskim”.
-
13 kwietnia w Karolinie, siedzibie słynnego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, wystąpił Padlaski Wianok – grupa młodzieży prezentującej białoruski repertuar, działająca przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA. Kierownikiem artystycznym zespołu i jego głównym choreografem jest Oksana Prus.
-
Przed wyborami do Rady Koordynacyjnej, czyli alternatywnego białoruskiego parlamentu, które odbędą się pod koniec maja, białoruscy politycy emigracyjni prowadzą aktywną kampanię wyborczą. I tak wiceprzewodniczący Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka wydał wspólne oświadczenie z Juryjem Hubarewiczem, liderem ruchu „O Wolność!” o wzajemnej współpracy. Do koalicji, według słów jej liderów, dołączyły również „inne organizacje społeczne, blogerzy, dyplomaci, prawnicy, działacze kultury i przedsiębiorcy”.
-
23 kwietnia w Witrynie Domu Wschodniego w Warszawie odbyło się spotkanie, poświęcone Jerzemu Turonkowi, wybitnemu historykowi i działaczowi mniejszości białoruskiej. Wspomnieniami dzielili się znajomi i rodzina, wśród nich nasza redakcyjna koleżanka prof. Helena Głogowska. Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającej 27 kwietnia 95. rocznicy urodzin zasłużonego Białorusina.
-
25 kwietnia swoje exposé w Sejmie wygłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef dyplomacji szczególną uwagę zwrócił na relacje z Białorusią. Minister powiedział wprost, że Warszawa całkowicie straciła nadzieję na poprawę stosunków z Mińskiem pod rządami Aleksandra Łukaszenki i jego zdaniem osiągnęły one historycznie najniższy poziom. Szef MSZ zadeklarował, że zamierza kontynuować współpracę z demokratyczną opozycją białoruską i rosyjską. Jednocześnie zapewnił, że polskie władze będą kontynuować starania o uwolnienie więzionego przez reżim Łukaszenki dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
-
26 kwietnia Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowali wszyscy obecni posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, a także dwóch posłów PiS ze Śląska. Zgodnie z ustawą język śląski ma zostać dopisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi obok kaszubskiego język regionalny. Oznacza to możliwość postawienia dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców. W ostatnim spisie powszechnym używanie języka śląskiego zadeklarowało 467145 osób. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Senat, co powinno być formalnością, nie jest jednak pewne, czy podpisze ją prezydent Andrzej Duda.