Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

У Польшчы

  • Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве Фота арганізатараў
    Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве
    Фота арганізатараў
  • 21 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siódmy odbył się doroczny koncert kolęd prawosławnych w ramach akcji charytatywnej „Pamiętajcie o swych przodkach – naśladujcie ich wiarę i tradycje”. Organizatorami wydarzenia są warszawska parafia prawosławna św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenie Wiara, Tradycja i Płomień. Podczas koncertu wystąpili m.in. grupa kolędnicza przedszkolaków „Kolebka” z Hajnówki, zespół „Zniczka” z hajnowskiego liceum białoruskiego, chór z monasteru w Zaleszanach, chór parafii św. Jerzego w Białymstoku i zespół śpiewu cerkiewnego i gruzińskiego „Richi”. Datki finansowe zbierano na rzecz podopiecznych Prawosławnego Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” w Hajnówce.
  • Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że 31 grudnia 2023 r. w Polsce mieszkało prawie 119 tys. obywateli Białorusi posiadających wydane przez polskie władze dokumenty zezwalające na pobyt. Pół roku wcześniej było ich nieco ponad 90 tys. Oznacza to, iż w legalny sposób liczba Białorusinów w Polsce wzrosła w tym krótkim okresie aż o 30 proc. Zdaniem Centrum Białoruskiej Solidarności, jednej z emigracyjnych organizacji działających w Warszawie, powodem masowej emigracji są represje i spadek poziomu życia w państwie Aleksandra Łukaszenki.
  • Na początku stycznia białoruski aktywista i wykładowca UMK w Toruniu dr Paweł Juszkiewicz został poinformowany przez polskie władze, że ma miesiąc na opuszczenie kraju. Po powrocie do Białorusi może mu grozić więzienie za działalność w opozycyjnych organizacjach. W obronie Juszkiewicza stanęli zarówno jego białoruscy przyjaciele, jak również środowisko akademickie Torunia, a wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel zwrócił się do właściwych organów, by wstrzymały deportację białoruskiego aktywisty do czasu rozstrzygnięcia jego sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W centrum Torunia odbyły się też akcje solidarności w jego obronie. 
  • 10 stycznia Swiatłana Cichanoŭskaja i przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi spotkali się z trzydziestoma dyplomatami przebywającymi na misji w Warszawie. Liderka białoruskich sił demokratycznych przedstawiła sytuację więźniów politycznych w Białorusi oraz wezwała do wsparcia działań zmierzających do uwolnienia osób skazanych za poglądy.
  • 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł prof. Romuald Twardowski, ceniony polski kompozytor, również w dziedzinie muzyki cerkiewnej. Od 41 lat był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Od ponad dwudziestu lat, odkąd imprezę przeniesiono do Białegostoku, pełnił funkcję prezesa zarządu organizującej festiwal Fundacji „Muzyka Cerkiewna”. Romuald Twardowski urodził się w Wilnie, do Polski przyjechał w 1957 r. Był wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pogrzeb kompozytora odbył się 26 stycznia i miał charakter państwowy. Po nabożeństwie w katolickim sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie został pochowany na cmentarzu prawosławnym na Woli.
  • 19 stycznia marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes nieuznawanego przez łukaszenkowski reżim Związku Polaków w Białorusi. To była jej pierwsza oficjalna wizyta w Polsce od czasu wyjścia z więzienia po ułaskawieniu przez Aleksandra Łukaszenkę (na prośbę matki).
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Białymstoku Darię Ostapienko, 36-letnią Białorusinkę, agentkę KGB. W latach 2018-19 aktywnie wspierała ona opozycyjną inicjatywę „Mów prawdę”, a w 2020 r. była jednym z pełnomocników Andreja Dzmitryjeva – lidera tej inicjatywy, który startował wyborach prezydenckich. KGB zwerbowało ją w 2017 r., wykorzystując, że była aktorką porno. Do Polski przyjechała w 2022 r. (najpierw mieszkała w Warszawie, później w Łodzi) i aktywnie kontaktowała się z działaczami białoruskiej opozycji, deklarując się jako zwolenniczka siłowego obalenia białoruskich władz, w rzeczywistości penetrując środowisko białoruskiej diaspory.
  • 21 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie z Dzianisem Prachorawem ps. „Kit”, dowódcą białoruskiego Pułku Kalinowskiego walczącego przeciwko Rosji w Ukrainie. Wydarzenie zainicjowało cykl dwunastu spotkań w innych miastach Polski, a także w Berlinie, Pradze i Wilnie. Dowódca kalinowców chce w ten sposób zachęcić do dalszego wspierania formacji walczącej w Ukrainie.
  • Od 26 stycznia polskie władze zawiesiły wydawanie wiz w ramach programu Poland Business Harbor. Program pomagał specjalistom IT, startupom i całym firmom przenieść się do Polski. Obecnie zamiast tego zalecono aplikowanie o zwykłą wizę pracowniczą, dla której potrzebne jest zaproszenie pracodawcy. Wiadomo, że od 2020 r. do września 2023 r. Polska wydała 93 512 wiz w ramach PBH, z czego prawie 95 proc. otrzymali Białorusini (88 529).
  • Białoruski szkoleniowiec Alaksandr Chackiewicz został trenerem pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii Białorusi. Znakomicie grał też w ukraińskim Dynamie Kijów (1996-2004), gdzie regularnie wygrywał mistrzostwa. Prowadził rodzime kluby Witebsk i Dynamo Mińsk, dorosłą (2014-16) i młodzieżowe reprezentacje Białorusi, był też trenerem ukraińskiego Dynama Kijów, a także cypryjskiej Karmiotissy. Chackiewicz znany też jest ze swoich antyłukaszenkowskich i antyrosyjskich wypowiedzi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (173) – 15.03.1852 у г. Усьвяты на Віцебшчыне нар. Аляксей Сапуноў (пам. 2.10.1924 г. у Віцебску), гісторык, першы выдатны дасьледчык Віцебшчыны.
  • (101) – 15.03.1924 г. у вёсцы Голя (цяпер Берасьцейская вобл.) на ўскраіне Белавежскай пушчы нар. Міхась Белямук, беларускі гісторык і грамадзкі дзеяч. Заснавальнік часопіса „Полацак”. З 1949 г. жыў у г. Кліўленд (ЗША), дзе памёр 31.10.2014 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis