Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

У Польшчы

 • Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве Фота арганізатараў
  Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве
  Фота арганізатараў
 • 21 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siódmy odbył się doroczny koncert kolęd prawosławnych w ramach akcji charytatywnej „Pamiętajcie o swych przodkach – naśladujcie ich wiarę i tradycje”. Organizatorami wydarzenia są warszawska parafia prawosławna św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenie Wiara, Tradycja i Płomień. Podczas koncertu wystąpili m.in. grupa kolędnicza przedszkolaków „Kolebka” z Hajnówki, zespół „Zniczka” z hajnowskiego liceum białoruskiego, chór z monasteru w Zaleszanach, chór parafii św. Jerzego w Białymstoku i zespół śpiewu cerkiewnego i gruzińskiego „Richi”. Datki finansowe zbierano na rzecz podopiecznych Prawosławnego Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” w Hajnówce.
 • Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że 31 grudnia 2023 r. w Polsce mieszkało prawie 119 tys. obywateli Białorusi posiadających wydane przez polskie władze dokumenty zezwalające na pobyt. Pół roku wcześniej było ich nieco ponad 90 tys. Oznacza to, iż w legalny sposób liczba Białorusinów w Polsce wzrosła w tym krótkim okresie aż o 30 proc. Zdaniem Centrum Białoruskiej Solidarności, jednej z emigracyjnych organizacji działających w Warszawie, powodem masowej emigracji są represje i spadek poziomu życia w państwie Aleksandra Łukaszenki.
 • Na początku stycznia białoruski aktywista i wykładowca UMK w Toruniu dr Paweł Juszkiewicz został poinformowany przez polskie władze, że ma miesiąc na opuszczenie kraju. Po powrocie do Białorusi może mu grozić więzienie za działalność w opozycyjnych organizacjach. W obronie Juszkiewicza stanęli zarówno jego białoruscy przyjaciele, jak również środowisko akademickie Torunia, a wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel zwrócił się do właściwych organów, by wstrzymały deportację białoruskiego aktywisty do czasu rozstrzygnięcia jego sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W centrum Torunia odbyły się też akcje solidarności w jego obronie. 
 • 10 stycznia Swiatłana Cichanoŭskaja i przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi spotkali się z trzydziestoma dyplomatami przebywającymi na misji w Warszawie. Liderka białoruskich sił demokratycznych przedstawiła sytuację więźniów politycznych w Białorusi oraz wezwała do wsparcia działań zmierzających do uwolnienia osób skazanych za poglądy.
 • 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł prof. Romuald Twardowski, ceniony polski kompozytor, również w dziedzinie muzyki cerkiewnej. Od 41 lat był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Od ponad dwudziestu lat, odkąd imprezę przeniesiono do Białegostoku, pełnił funkcję prezesa zarządu organizującej festiwal Fundacji „Muzyka Cerkiewna”. Romuald Twardowski urodził się w Wilnie, do Polski przyjechał w 1957 r. Był wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pogrzeb kompozytora odbył się 26 stycznia i miał charakter państwowy. Po nabożeństwie w katolickim sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie został pochowany na cmentarzu prawosławnym na Woli.
 • 19 stycznia marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes nieuznawanego przez łukaszenkowski reżim Związku Polaków w Białorusi. To była jej pierwsza oficjalna wizyta w Polsce od czasu wyjścia z więzienia po ułaskawieniu przez Aleksandra Łukaszenkę (na prośbę matki).
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Białymstoku Darię Ostapienko, 36-letnią Białorusinkę, agentkę KGB. W latach 2018-19 aktywnie wspierała ona opozycyjną inicjatywę „Mów prawdę”, a w 2020 r. była jednym z pełnomocników Andreja Dzmitryjeva – lidera tej inicjatywy, który startował wyborach prezydenckich. KGB zwerbowało ją w 2017 r., wykorzystując, że była aktorką porno. Do Polski przyjechała w 2022 r. (najpierw mieszkała w Warszawie, później w Łodzi) i aktywnie kontaktowała się z działaczami białoruskiej opozycji, deklarując się jako zwolenniczka siłowego obalenia białoruskich władz, w rzeczywistości penetrując środowisko białoruskiej diaspory.
 • 21 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie z Dzianisem Prachorawem ps. „Kit”, dowódcą białoruskiego Pułku Kalinowskiego walczącego przeciwko Rosji w Ukrainie. Wydarzenie zainicjowało cykl dwunastu spotkań w innych miastach Polski, a także w Berlinie, Pradze i Wilnie. Dowódca kalinowców chce w ten sposób zachęcić do dalszego wspierania formacji walczącej w Ukrainie.
 • Od 26 stycznia polskie władze zawiesiły wydawanie wiz w ramach programu Poland Business Harbor. Program pomagał specjalistom IT, startupom i całym firmom przenieść się do Polski. Obecnie zamiast tego zalecono aplikowanie o zwykłą wizę pracowniczą, dla której potrzebne jest zaproszenie pracodawcy. Wiadomo, że od 2020 r. do września 2023 r. Polska wydała 93 512 wiz w ramach PBH, z czego prawie 95 proc. otrzymali Białorusini (88 529).
 • Białoruski szkoleniowiec Alaksandr Chackiewicz został trenerem pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii Białorusi. Znakomicie grał też w ukraińskim Dynamie Kijów (1996-2004), gdzie regularnie wygrywał mistrzostwa. Prowadził rodzime kluby Witebsk i Dynamo Mińsk, dorosłą (2014-16) i młodzieżowe reprezentacje Białorusi, był też trenerem ukraińskiego Dynama Kijów, a także cypryjskiej Karmiotissy. Chackiewicz znany też jest ze swoich antyłukaszenkowskich i antyrosyjskich wypowiedzi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (99) – 25.06.1925 г. быў заснаваны ў польскім Сойме новы пасольскі клюб пад назовам Беларуская Сялянска-Работніцкая Грамада.. Клюб даў пачатак партыі ды аграмаднаму грамадзкаму руху.
 • (32) – 25.06.1992 г. Ваяводзкі суд у Беластоку зарэгістраваў Праграмную Раду тыднёвіка „Ніва” (выдаўца тыднёвіка Беларусаў у Польшчы „Ніва”), у якую ўвайшлі прадстаўнікі Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў, Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”, Беларускага Дэмакратычнага Аб’яднаньня, Асацыяцыі Беларускіх Журналістаў і Зьвязу Беларускай Моладзі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis