- Jana Szostak, białoruska artystki performerka, została laureatką tegorocznej edycji Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne (razem z nią nagrodę otrzymał również Mikołaj Sobczak, zajmujący się sztuką wideo i performance’em). Uroczystość wręczenia tych prestiżowych wyróżnień odbyła się 18 stycznia. Białoruska artystka podczas gali ubrana była w sukienkę uszytą z materiałów przedstawiających portrety 1,2 tys. więźniów politycznych, odczytała też wzruszający list do rodzin osób więzionych przez reżim Łukaszenki. Na koniec swego wystąpienia zaprosiła zebranych do minuty krzyku dla Białorusi.Razem z nią krzyczeli inni nominowani obecni na gali, a część publiczności miała ze sobą biało-czerwono-białe flagi białoruskie z napisem „Wolna Białoruś”.
- 7 stycznia wjechało z Białorusi do Polski kolejnych osiemdziesiąt osób, szukając schronienia przed represjami w swym kraju. Od sierpnia 2020 r., po protestach w związku ze sfałszowanymi przez reżim Łukaszenki wyborami prezydenckimi, Polska przyjęła w sumie 23 tys. Białorusinów. 12 tys. przyjechało na podstawie wiz humanitarnych, 7,6 tys. w ramach programy Poland Business Harbour, a 3,4 tys. wystąpiło o ochronę międzynarodową.
- 14 stycznia Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej rozpatrywał sprawę białoruskiego uchodźcy, oskarżonego o nielegalne przekroczenie granicy we współdziałaniu z innymi osobami – znajomą i jej mężem z Warszawy, którzy zabrali go do swego samochodu. Oskarżony, poszukiwany w Białorusi listem gończym, nie mógł legalnie przekroczyć granicy na przejściu granicznym, ponieważ białoruskie władze odebrały mu wcześniej paszport. W Polsce otrzymał już status uchodźcy, ma genewski paszport, dołączyła do niego żona z synkiem, a cała rodzina mieszka w Warszawie. Teraz jego i jego przyjaciół, którzy mu pomogli, czeka sprawa karna.
- Społeczeństwo polskie jest za udzielaniem pomocy humanitarnej nielegalnym imigrantom przedostającym się z Białorusi do Polski. Swoje poparcie dla działań organizacji humanitarnych i mieszkańców przygranicznych terenów w sondażu Ipsos dla OKO.press wyraziło aż 72 proc. badanych. 21 proc. wyraziło swoją dezaprobatę, a 7 proc. nie ma na ten temat zdania.
- Drony zaczynają zajmować ważne miejsce w arsenale przemytników szmuglujących z Białorusi do Polski papierosy. Jedną z takich maszyn, zbudowaną z drewna i styropianu, napędzaną elektrycznymi silnikami, przechwyciło wojsko niedaleko Janowa Podlaskiego. Dotychczas oprócz tradycyjnych sposobów kontrabandy pomysłowi przemytnicy używali m.in. pontonów, amfibii, nurków, motolotni, a ostatnio także sztuczną krę.
- Do Sejmu wpłynęła petycja przeciwko zmniejszeniu w budżecie państwa o niemal 40 mln zł części subwencji oświatowej, przeznaczonej na nauczanie języków mniejszości narodowych. Podpisało się pod nią prawie sześć tysięcy osób. „Nie zgadzamy się na to, aby nasze dzieci i ich przyszłość miały być „zakładnikami” wielkiej polityki i relacji polsko-niemieckich” – napisano m.in. w petycji. List otwarty do parlamentarzystów wystosowali w tej sprawie również przedstawiciele organizacji kaszubskich.