■29 grudnia minister spraw zagranicznych podpisał rozporządzenie, przedłużające okres wydawania bezpłatnych dla obywateli Białorusi polskich wiz krajowych. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2021r. do 31 grudnia 2022 r. To odpowiedź Polski na wzrastającą liczbę emigrantów politycznych z Białorusi, którzy ponadto mają uproszczone warunki rejestracji pobytu i pracy na emigracji w Polsce.
■5 stycznia ukazało się wydanie Gazety Wyborczej, poświęcone Białorusi. Można w niej było m.in. przeczytać specjalne teksty o opozycjonistkach i opozycjonistach, stojących na czele odbywających się tam protestów. Ponadto korespondenci GW opowiedzieli o swoich doświadczeniach podczas relacjonowania protestów, zamieszczono też najciekawsze zdjęcia, pokazujące pokojowe manifestacje na ulicach Mińska i innych miast i miasteczek oraz represje ze strony reżimu. Ze specjalnym przesłaniem do Białorusinów wystąpił w sieci redaktor naczelny GW Adam Michnik.
■13 stycznia Senat przyjął projekt ustawy budżetowej na 2021 r., zawierający szereg dodanych przez izbę wyższą poprawek. Wśród nich znalazły się środki na pomoc dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi oraz pomoc dla osób represjonowanych przez władze Białorusi (10 mln zł).
■16 i 17 stycznia mieszkający w Polsce Białorusini zorganizowali w Toruniu, Warszawie, Gdańsku i Białymstoku akcję solidarnościową z więzionymi i prześladowanymi w Białorusi pod hasłem „Stop Terror in Belarus”. Podobne zorganizowali też m.in. Białorusini z Berlina, Kijowa, Moskwy, Kolonii, Hamburga, Wilna i Lwowa.
■21 stycznia pięcioro lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego. Decyzje wręczył im osobiście minister zdrowia Adam Niedzielski. Lekarze mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie pięć lat. Po tym okresie stracą uprawnienia, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku lekarzy polskich.