Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

У Польшчы

 • 3 sierpnia opublikowano w języku polskim i białoruskim list „Do Przyjaciół Białorusinów”. Grupa polskich działaczy „Solidarności” z lat 80., na czele z Lechem Wałęsą, Adamem Michnikiem, Leszkiem Balcerowiczem, Bogdanem Borusewiczem, Władysławem Frasyniukiem i in. wyraziła swoje poparcie dla wszystkich osób walczących o demokrację w Białorusi w obliczu wydarzeń poprzedzających wybory prezydenckie.
 • Przez cały lipiec w wielu polskich miastach przedstawiciele białoruskiej diaspory organizowali wiece, w których domagali się poszanowania praw obywatelskich w Białorusi. Regularne akcje odbywały się w Warszawie i Białymstoku, a także w Gdańsku.
 • 7 sierpnia w centrum Lublina pod pomnikiem Unii lubelskiej odbył happening dla Białorusi „26 i wystarczy”. Wydarzenie to było gestem solidarności wobec Białorusinów walczących o wolne i niezależne wybory w swoim kraju oraz sprzeciwem wobec działań od 26 lat rządzącego Białorusią Aleksandra Łukaszenki. Organizatorem przedsięwzięcia było stowarzyszenie Homo Faber.
 • Марш салідарнасці з Беларуссю ў Варшаве Фота Радыё Рацыя
  Марш салідарнасці з Беларуссю ў Варшаве
  Фота Радыё Рацыя
 • 8 sierpnia pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Warszawie odbył się wiec solidarności „Wolna Warszawa dla Wolnej Białorusi”. Nad tym obywatelskim wydarzeniem patronat objął ponadpartyjny Parlamentarny Zespół ds. Białorusi i Dom Białoruski w Warszawie. W dniu wyborów Pałac Kultury i Nauki podświetlono w biało-czerwono-białych historycznych barwach Białorusi, zakazanych przez reżim Łukaszenki. Wiece poparcia dla demokratycznych przemian w Białorusi odbyły się też m.in. w Łodzi i Białymstoku. W Warszawie pod siedzibą ambasady białoruskiej manifestację zorganizowała ekipa Szymona Hołowni.
 • 14 sierpnia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ogłosił „Plan solidarności z Białorusią”. Pięciopunktowy plan obejmuje m.in. wsparcie dla represjonowanych, wyrzucanych z pracy, poszkodowanych. Premier zapewnił, że powstanie program stypendialny dla studentów, naukowców relegowanych w ramach represji. – Uzyskają możliwość studiów, pracy w Polsce – mówił szef rządu. Programu zakłada również ułatwienia przy wjeździe na teren Polski: zwalnianie z opłat wizowych, a w szczególnych sytuacjach wpuszczanie do Polski bez odpowiednich dokumentów oraz ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Ostatni punkt planu, zwany „nowym programem fundacji Solidarności Międzynarodowej dla organizacji pozarządowych, wspierających społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i tamtejsze niezależne media”, zakłada wsparcie dla niezależnych mediów, m.in. Biełsatu, Karty’97, Radia Racja.
 • Od 22 sierpnia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Są one nadawane na falach długich o częstotliwości 225 kHz, obejmujących swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane są przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy i emitowane trzy razy dziennie – rano po godzinie 6.30, w magazynie „W samo południe” po 12.00 oraz wieczorem po 22.00 w magazynie „Polska i Świat”.
 • Według informacji podanych przez Telewizję Biełsat, z roku na rok rośnie liczba Białorusinów emigrujących ze swego kraju. W 2019 r. Białoruś opuściło prawie 21 tys. osób, rok wcześniej 15,2 tys., w 2017 – 15 tys., a dziesięć lat wcześniej – w 2009 r. – 7,6 tys. Białoruś liczy 9,5 mln mieszkańców.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis