- 17 czerwca sejmowa komisja spraw zagranicznych, z inicjatywy jego przewodniczącego, podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza, przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do władz w Mińsku o niezwłoczne zaprzestanie prześladowań oraz uwolnienie wszystkich, którzy ostatnio zostali skazani i aresztowani w związku z wyznaczonymi na 9 sierpnia wyborami prezydenckimi w Białorusi. W stanowisku czytamy m.in.: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie narastającą skalą represji wobec opozycyjnych polityków, działaczy społecznych, blogerów i uczestników legalnych spotkań organizowanych w celu zbierania podpisów poparcia dla kandydatów na prezydenta Republiki Białoruś w wyznaczonych na 9 sierpnia 2020 roku wyborach.
- 21 czerwca w Warszawie przed budynkiem ambasady Białorusi odbyła się pokojowa demonstracja przeciwko łamaniu praw człowieka w Białorusi i przeciwko rządzącemu od 26 lat prezydentowi Łukaszence. Wzięło w niej udział kilkaset osób, które umówiły się na spotkanie na facebookowych grupach. Pikietę zorganizowała młoda Białorusinka Stasia Hlinnik, nie związana z żadną organizacją.
- PERN, krajowy lider logistyki naftowej, zarządzający m.in. polskim odcinkiem rurociągu naftowego „Przyjaźń”, ogłosił, że jeszcze w tym roku zakończą się prace umożliwiające transport ropy wspomnianym rurociągiem w odwrotnym kierunku (tzw. rewers). Tym samym można będzie tą droga przesyłać ropę do Białorusi. Władze spółki poinformowały, że trwają końcowe rozmowy z partnerami w sprawie dostaw ropy dla wschodniego sąsiada Polski