Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

  • Od 4 do 30 października trwał w całym kraju spis powszechny. Do 18 października można było wypełniać ankiety online – uczyniło to ponad dwa miliony obywateli. Resztę danych zbierali ankieterzy, można było też samemu odwiedzić stacjonarne punkty spisowe i tam wypełnić ankiety. Białoruś liczy prawie 9,5 miliona mieszkańców.
  • 6 października ponad setka osób uczestniczyła w proteście zorganizowanym na pl. Wolności w Mińsku przez Mikołę Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji. Manifestanci domagali się, by białoruskie władze przerwały proces integrowania się w ramach Związku Białorusi i Rosji.
  • 8 października przedstawiciel Departamentu Stanu USA Brad Freden i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleh Krauczenka rozmawiali w Mińsku o krokach niezbędnych do wzajemnego przywrócenia ambasadorów. Amerykański dyplomata uczestniczył ponadto w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez inicjatywę ekspercką Dialog Miński.
  • Bank Światowy ogłosił prognozy, dotyczące rozwoju gospodarczego. Wynika z nich, że poziom wzrostu gospodarczego krajów rozwijających się Europy Wschodniej w tym roku będzie najniższy od czterech lat. O ile w 2018 r. ten wskaźnik dla regionu wynosił 3,2 proc., to w 2019 spadnie do 1,8 proc. (dla Białorusi jest o 0,3 punktu procentowego niższy i wynosi 1,5 proc.) Jeszcze gorzej ma być w latach 2020-2021, gdy wzrost PKB Białorusi wyniesie 1,3 i 1,2 proc. i będzie to najniższe tempo wzrostu w regionie. Te pesymistyczne prognozy wynikać mają z braku zdecydowanej polityki gospodarczej i odpływu zagranicznych inwestycji.
  • 11 października w Ostrowcu, pod którym kończą się prace przy pierwszym bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, odbyły się ćwiczenia z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych, które mogą się pojawić na wypadek awarii. W ćwiczeniach tych wzięło udział ponad 270 osób i 40 jednostek sprzętu. Użyto sił i środków straży pożarnej, milicji, wojska, służby pogranicznej, służby zdrowia, a także rosyjskiej państwowej agencji Rosatom, która buduje elektrownię w Ostrowcu.
  • Wątek integracji Białorusi z Rosją pojawił się w wywiadzie, którego minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej udzielił białoruskim mediom w połowie miesiąca. Szef dyplomacji w uspokajającym tonie mówił o planach, które mają zatwierdzać prezydenci krajów podczas planowanego na grudzień spotkania. Minister podkreślił, że plany integracyjne nie dotyczą kwestii politycznych, a jedynie gospodarki, czyli, jak to wyraził, życia codziennego.
  • 18 października Centralna Komisja Wyborcza wydała legitymacje zatwierdzonym przez nią kandydatom do Izby Reprezentantów, zamykając tym samym ostatecznie listy wyborcze. O 110 miejsc w niższej izbie parlamentu będzie ubiegać 560 pretendentów. Największa konkurencja będzie w Mińsku – w stolicy zarejestrowano 123 kandydatów. Najmniej wystartuje w obwodzie grodzieńskim i witebskim – po 66. Kolejnym etapem będzie kampania agitacyjna. Zakończy się ona w przededniu wyborów, które rozpisano na 17 listopada. Izba wyższa, 64-osobowa Rada Republiki, będzie formowana 7 listopada – 56 jej członków wybierają władze obwodowe, a ośmiu mianuje prezydent.
  • Mieszkaniec Brześcia, 22-letni student Uniwersytetu Warszawskiego Uładzisłau Sysa, został poinformowany przez Okręgową Komisję Wyborczą o anulowaniu jego rejestracji jako kandydata na wybory do Izby Reprezentantów. Zdecydował o tym fakt, że studiuje i mieszka poza granicami kraju. Należy zaznaczyć, iż skreślony kandydat jest obywatelem Białorusi, ma białoruski paszport i w Brześciu jest zameldowany. Sysa zapowiedział walkę o swoje prawa w sądzie.
  • W dniach 21-24 października w okolicach Brześcia odbyły się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia komandosów. Około dziewięciuset żołnierzy z rosyjskiej 106. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej z Tuły i białoruskiej 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej ćwiczyło prowadzenie działań rozpoznawczych – w tym przeprawę przez rzekę – oraz strzelanie lotnictwa szturmowego.
  • 22 października z oficjalną wizytą w Mińsku przebywał nowo wybrany (12 października) prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. Białoruś jest pierwszym krajem, który odwiedził on po swojej elekcji (wcześniej był w Mińsku jako premier Kuby w 2016 r.).
  • 24 października w Narodowym Muzeum Historycznym Białorusi w Mińsku otwarto wystawę „Wolni z wolnymi, równi z równymi”, poświęconą 450-leciu podpisania aktu unii lubelskiej, tworzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć dokładną kopię aktu zawarcia unii oraz oryginalny obraz Jana Matejki z 1869 r., poświęcony temu historycznemu wydarzeniu. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Polski w Mińsku.
  • Białoruski anarchista i były więzień polityczny Dzmitry Palijenka został 25 października skazany na 3 lata aresztu domowego za „chuligaństwo dokonane ze szczególną premedytacją”. Uwolniono go jednak od razu na podstawie ustawy o amnestii. Palijenka w 2017 r. został uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia.
  • Biblioteka Narodowa Białorusi opublikowała w internecie zbiory białoruskich czasopism z lat 1918-1939. Na specjalnej stronie można zobaczyć zarówno periodyki, jak też gazety, które pojawiały się nieregularnie, a nawet tytuły, które wydano tylko raz. Kolekcja podzielona jest na czasopisma drukowane w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, w II Rzeczpospolitej i na emigracji. Dostępne są w niej też elektroniczne kopie czasopism ze zbiorów polskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Akademii Nauk Litwy oraz Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Ukazał się pierwszy białoruski przekład kultowej sagi „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Tłumaczenia z polskiego dokonała Kaciaryna Macijeuskaja, nadając białoruskiej wersji tytuł „Wiadźmar”. Prace nad wydaniem książki zostały w połowie sfinansowane przez czytelników – na crowdfundingowej platformie Ulej.by. Oficyna Januszkiewicz, która wydała „Wiadźmara”, zapowiedziała kolejne części sagi w białoruskiej wersji. Książkę wydrukowano na Litwie.
  • Białoruś ma zamiar sprowadzać ropę z Kazachstanu. Władze podjęły taką decyzję po tym, jak Rosja podniosła ceny tego surowca. Kazachska ropa do białoruskich rafinerii docierać będzie… rosyjskimi rurociągami. Mińsk chce łącznie sprowadzić z Kazachstanu 3,5 mln ton ropy. Umowa ma być wstępnie podpisana do końca roku.
  • Pod miastem Brahin, na białorusko-ukraińskiej granicy na Dnieprze, do 2025 r. ma powstać port, obsługujący żeglugę czarnomorską. Pod koniec września władze Białorusi podpisały umowę inwestycyjną z tureckim biznesmenem. W miejscu, który zajmie port na Dnieprze, obecnie znajduje się jezioro Lubitowo. Koszt inwestycji wyceniono na 64 mln dolarów. W zamyśle władz Białorusi inwestycja ma ożywić gospodarkę w regionie, który ucierpiał po awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 r. Rejon brahiński został w większości skażony, a następnie wysiedlony. Nowy białoruski port zostanie wybudowany 30 kilometrów od Czarnobyla.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis