Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

Міхась Андрасюк і Яўген Вапа падчас сустрэчы ў Літаратурным музеі Максіма Багдановіча ў Мінску (lit-bel.org)
Міхась Андрасюк і Яўген Вапа падчас сустрэчы ў Літаратурным музеі Максіма Багдановіча ў Мінску
(lit-bel.org)

■30 kwietnia z funkcji ambasadora Federacji Rosyjskiej w Mińsku został odwołany Michaił Babicz. Na stanowisku utrzymał się jedynie dziewięć miesięcy. Stało się to po wypowiedzi Babicza, w której dezawuował prezydenta Aleksandra Łukaszenkę i sugerował, że Białoruś jest jedynie rosyjskim okręgiem federalnym, a nie niezależnym państwem. Na jego słowa ostro zareagował białoruski MSZ. Jego rzecznik prasowy stwierdził, że ambasador nie dostrzegł różnicy pomiędzy niezależnym państwem a rosyjskim okręgiem federalnym.

■1 maja, jak co roku, obchodzono w Białorusi Święto Pracy. Od lat obowiązuje stała formuła świętowania – piknik na miejskich skwerach z darmowym poczęstunkiem, koncertami i zabawami dla dzieci. W mińskim parku im. Zwycięstwa na oficjalnych obchodach Święta Pracy zebrało się ponad pięć tysięcy osób, głównie pracowników państwowych zakładów pracy.

■2 maja w dawnej szkole muzycznej w Śmiłowiczach pod Mińskiem otwarto odnowione Muzeum Stanisława Moniuszki. To w tej miejscowości 200 lat temu kompozytor został ochrzczony. Moniuszko urodził się 5 maja w rodzinnym majątku w Ubielu, oddalonym 15 km od Śmiłowicz. Dzięki grantowi z Unii Europejskiej i Programu ONZ ds. Rozwoju władzom lokalnym udało się odnowić budynek i umieścić w nim nową ekspozycję. W ceremonii otwarcia muzeum wzięli udział przedstawiciele białoruskiego ministerstwa kultury, władz obwodu mińskiego, a także polscy dyplomaci.

■W dniach 2-4 maja w Mińsku obyła się XXIII edycja wystawy „Media na Białorusi”. Po raz pierwszy uczestniczyli w niej przedstawiciele niezależnych mediów. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) przygotowało stoisko, na którym mogły zaprezentować się takie tytuły jak Narodnaja Wola, Nasza Niwa, Nowy Czas, portale Tut.by i Naviny.by. Ogółem swoje ekspozycje przygotowało ponad pięćdziesięciu uczestników (ogólnokrajowe tytuły prasowe i państwowe stacje telewizyjne, gazety obwodowe i rejonowe, wydawnictwa, biura prasowe różnych resortów).

■KGB zatrzymało byłego szefa ochrony prezydenta Łukaszenki, a potem wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Białorusi Andreja Uciuryna. Miał on zostać przyłapany, gdy odbierał łapówkę w wysokości 148 600 dol. od rosyjskiej firmy – zapłatę za nielegalne działanie na rzecz jej interesów na terytorium Białorusi. W mediach (także rosyjskich) pojawiły się spekulacje, że zatrzymany współpracował z rosyjską FSB.

■7 maja obchodzono w Białorusi Radaunicę – doroczne wiosenne święto pamięci zmarłych, przypadające w drugim tygodniu po prawosławnej Wielkanocy. Święto wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich i wciąż jest powszechnie praktykowane – tego dnia odwiedza się groby bliskich, przynosi kwiaty, spożywa posiłki, a nawet pije alkohol na cmentarzach.

■7 maja minęło 20 lat od pierwszego zaginięcia białoruskiego opozycjonisty. W 1997 r. bez wieści zniknął Juryj Zacharanka – były szef MSW. Następnie przepadli bez wieści Wiktar Hanczar, lider opozycji, Anatol Krasouski, sympatyzujący z opozycją biznesmen oraz Dzmitry Zawadski, pochodzący z Mińska operator rosyjskiej telewizji ORT. Do dziś nie udało się odnaleźć ciała żadnego z porwanych. Białoruscy opozycjoniści, niezależni dziennikarze i obrońcy praw człowieka w swoich śledztwach próbowali dowieść, że porwań i zabójstw dokonywali członkowie tzw. szwadronów śmierci, czyli żołnierze z elitarnych jednostek specnazu, którzy wcześniej z polecenia Łukaszenki likwidowali białoruskich gangsterów.

■9 maja obchodzono uroczyście Dzień Zwycięstwa. Główne uroczystości, z udziałem prezydenta Łukaszenki i weteranów wojennych, odbyły się w Mińsku. Tegorocznym uroczystościom nie towarzyszyła tradycyjna defilada wojskowa. Wieczorem mieszkańcy stolicy mogli jednak podziwiać pokazy sztucznych ogni.

■Prezydent Łukaszenka podpisał dekret „O dodatkowych środkach w walce z korupcją”, zgodnie z którym kary za łapówkarstwo będą jeszcze sroższe. Nowe prawo nie przewiduje ani przedterminowego zwolnienia z więzienia, ani możliwości złagodzenia kary.

■15 maja w Muzeum Literatury Maksima Bogdanowicza w Mińsku odbyło się spotkanie promocyjne, poświęcone dwóm książkom wydanym przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa”. Prezentowano „Pounię” Michała Androsiuka oraz zbiór wierszy Nadziei Artymowicz „Krajobraz z niewidoczną pomyłką”, przetłumaczony na język polski przez Marcina Rębacza.

■16 maja w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku odbył się koncert, będący kulminacją białoruskich obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława  Moniuszki. Na scenie wystąpili polscy i białoruscy artyści, którzy wykonali najbardziej znane utwory kompozytora. W koncercie uczestniczyli m.in. polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej w Warszawie oraz białoruska wiceminister kultury Natalia Karczeuska. Tydzień później jubileuszowy koncert orkiestry Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku poprowadził wybitny polski dyrygent Antoni Wit. Najbardziej znane utwory Stanisława Moniuszki wykonywał solista Teatru Wielkiego w Warszawie Rafał Bartmiński.

■22 maja w Brześciu uroczyście pochowano szczątki ponad 1200 Żydów, zamordowanych przez nazistów w 1942 r. w miejscowym getcie. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Północnym w Brześciu z udziałem miejscowych władz, przedstawicieli organizacji żydowskich, delegacji z Izraela i dyplomatów. Do odkrycia masowego grobu w styczniu br. doszło przypadkiem – w trakcie budowy budynku mieszkalnego w centrum miasta.

■24 maja prezydent Aleksander Łukaszenka po raz pierwszy odwiedził Kuropaty – miejsce kaźni dziesiątek (bądź setek) tysięcy Białorusinów, rozstrzelanych tu w czasach stalinowskich. Białoruski przywódca „wskoczył” tam, jak podano, przejazdem, przy okazji sprawdzania rezultatów prac porządkowych i zagospodarowywania terenów wokół obwodnicy Mińska. Niedawno z jego polecenia las otoczono siatką, a pracownicy leśni wyrwali krzyże, które w 2018 r. aktywiści postawili wokół Kuropat. Czyt. komentarz Przejazdem przez miejsce kaźni

■270-435 mln dol. straci do końca tego roku Białoruś z powodu zanieczyszczonej rosyjskiej ropy – oszacowała jedna z rosyjskich gazet. Białoruska strona zaś same koszty naprawy zniszczonych instalacji w rafinerii w Mozyrzu oceniła na 30 mln dol.  Wprawdzie władze rosyjskie obiecały rekompensaty wszystkim, którzy ponieśli straty, ale zastrzegły zarazem, że łączna suma wypłat odszkodowań nie może przekraczać 100 mln dol. Warto dodać, że afera z brudną rosyjską ropą dotknęła finansowo nie tylko Białoruś, ale też Polskę, Kazachstan, Niemcy i innych jej odbiorców.

■Białoruś chce sprowadzać ropę z Kazachstanu i przyspieszyć rozmowy na ten temat. W tym celu prezydent Łukaszenka spotkał się z ambasadorem Kazachstanu Jermuchametem Jertysbajewem. W obliczu regularnie pojawiających się problemów z rosyjską ropą, Mińsk coraz głośniej mówi o „dywersyfikacji dostaw surowców węglowodorowych”.

■Prezydent Aleksander Łukaszenka zatwierdził nowe przepisy, zaostrzające normy bezpieczeństwa podczas Igrzysk Europejskich w Mińsku. W okolicy obiektów sportowych i ośrodków dla sportowców nie będzie można na przykład korzystać z dronów i zdalnie sterowanych modeli latających. Ponadto dekret prezydenta zakłada m.in. włączenie wojska do pilnowania porządku na ulicach miasta. Zablokowane zostanę też strony internetowe wzywające do protestów podczas Igrzysk Europejskich. II Igrzyska Europejskie zostaną rozegrane w Mińsku w dniach 21-30 czerwca. To nowe, rozgrywane co cztery lata, zawody Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Pierwsze odbyły się w Azerbejdżanie w 2015 r.

■Największe jak dotychczas laboratorium do produkcji narkotyków zlikwidowały białoruskie służby w porozumieniu z rosyjskimi. Zaawansowana fabryczka znajdowała się pod Mińskiem i była prowadzona przez trzech młodych Rosjan. Grozi im teraz w Białorusi 20 lat więzienia.

■Białoruski zespół AMBASSADOR21, tworzący muzykę w stylach digital hardcore, noise i industrial stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „Love, Death & Robots”, który dostępny jest na platformie Netflix. Obraz jest amerykańskim animowanym serialem-antologią, składa się z 18 filmów krótkometrażowych. Białoruski duet Natalla i Aleksiej Protasau tworzą zespół AMBASSADOR21 od 2001 r.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (249) – 24.04.1775 г. у Будлеве Бельскага пав. Гродзенскай губ. (зараз гміна Вышкі, Бельскага пав. Падляшскага ваяв.) нар. кс. Якуб Забядэвуш Фалькоўскі, адзін з пачынальнікаў навучаньня глуханямых мове жэстаў, быў рэктарам піярскай школы ў Шчучыне, у 1817 г. адкрыў у Варшаве першую польскую школу для глуханямых. У 1826-1837 гг. быў першым пробашчам касьцёла сьв. Аляксандра ў Варшаве на Пляцы Трох Крыжоў, у якога падзямельлях пахаваны пасля сьмерці. Памёр у Варшаве 2.09.1848 г.
 • (139) – 24.04.1885 г. у Гродзенскай губ. (у Гродне або ў Кузьніцы) нар. Анна Саланка, настаўніца, якая ў 1909 г. разам з сястрой Марыяй і кс. Францішкам Грынкевічам заснавалі Гродзенскі гурток беларускай моладзі, першую беларускую арганізацыю на Гарадзеншчыне. У 1906 г. закончыла Гродзенскую жаночую гімназію і выехала на навуку ў Інсбрук, дзе з кс. кс. Ф. Грынкевічам і Адамам Лісоўскім заснавала беларускі гурток. У 1911 г. выйшла замуж за гімназіяльнага настаўніка Алексея Селівачова. Памерла ў Вільні 2.02.1915 г. Пахавана на могілках Росы.
 • (135) – 24.04.1889 г. у Стоўпцах нар. Юры Сабалеўскі, беларускі палітычны і нацыянальны дзеяч, пасол у польскі сойм у 1926-1928 гг. Арыштаваны НКВД пасьля 1939 г., уцёк з савецкай турмы ў канцы чэрвеня 1941 г. Актыўна ўдзельнічаў
 • (80) – 24.04.1944 г. у Суботніках каля Іўя нар. Зянон Пазьняк, археоляг і палітычны беларускі дзеяч. Зараз у эміграцыі. Жадаем шмат сілаў і нягаснучай надзеі на сапраўдную Беларусь!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis