Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

На сакавіцкім паседжанніі Рады Саюза беларускіх пісьменнікаў у Мінску было прынята рашэнне прысвоіць званне ганаровага сябра арганізацыі Андрэю Сцепанюку (на здымку) – паэту з Бельска-Падляшскага, на штодзень дырэктару Бельскага белліцэя. Віншуем!  (Фота Радыё Рацыя)
На сакавіцкім паседжанніі Рады Саюза беларускіх пісьменнікаў у Мінску было прынята рашэнне прысвоіць званне ганаровага сябра арганізацыі Андрэю Сцепанюку (на здымку) – паэту з Бельска-Падляшскага, на штодзень дырэктару Бельскага белліцэя. Віншуем!
(Фота Радыё Рацыя)

■26 lutego w centrum Mińska odbyła się akcja pod hasłem „Wolność dla więźniów politycznych”. Zatrzymano kilku jej uczestników i organizatorów. Za udział w nielegalnym zgromadzeniu opozycyjny lider Pawał Siewiaryniec został skazany na 10 dni aresztu. Inni uczestnicy zgromadzenia – Leanid Kułakou, Maja Nawumawa i Wolha Mikałajczyk – musieli zapłacić wysokie grzywny.

■1 marca minister transportu i komunikacji Białorusi Alaksiej Auramienka oraz polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisali w Mińsku umowę o utrzymaniu granicznych mostów kolejowych na granicy polsko-białoruskiej. Część ustaleń zakłada wspólne prace nad porozumieniem dotyczącym budowy trzeciego mostu kolejowego na przejściu granicznym Brześć-Terespol, a także przygotowanie umowy o budowie nowego mostu na Bugu na przejściu Sławatycze-Domaczewo.

■2 marca, koncertem pieśni sakralnych w mińskim kościele św. Rocha, oficjalnie rozpoczęły się w Białorusi obchody 200-rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Pomiędzy wykonywanymi kompozycjami artysty czytano fragmenty wspomnień jego bliskich oraz przyjaciół. Moniuszko urodził się w 1819 r. w Ubielu pod Mińskiem, a na początku lat 30. XIX wieku zamieszkał wraz z rodzicami w Mińsku i tam spędził kolejne 20 lat. Kilkanaście lat mieszkał w Wilnie, a następnie także w Warszawie. Rok Moniuszki obchodzony jest w Białorusi, Polsce i na Litwie.

■4 marca miński sąd wydał wyrok skazujący Marynę Zołatawą, redaktor naczelną TUT.by, na wysoką karę grzywny (w przeliczeniu prawie 25 tys. zł). Sąd uznał, że za jej wiedzą dziennikarze portalu korzystali nielegalnie z dostępu do płatnego serwisu państwowej agencji informacyjnej BiełTA. Śledztwo w tej sprawie ciągnęło się od sierpnia 2018 r.

2 сакавіка ў беларускай сталіцы музыка Лявон Вольскі, папулярны таксама на Беласточчыне, прэзентаваў свой новы альбом „Гравітацыя” (Фота Юркі Хмялеўскага)
2 сакавіка ў беларускай сталіцы музыка Лявон Вольскі, папулярны таксама на Беласточчыне, прэзентаваў свой новы альбом „Гравітацыя”
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■4 marca białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej spotkał się z amerykańską delegacją na czele z zastępcą pomocnika sekretarza stanu USA Georgem Kentem. Podczas spotkania strona białoruska poinformowała amerykańską delegację o zniesieniu ograniczeń na liczbę pracowników ambasady USA w Mińsku, które obowiązywały od 2008 r. Oznacza to prawdopodobnie powrót do mińska ambasadora USA. Obie strony wyraziły przekonanie, że będzie następować dalsza normalizacja stosunków między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi.

■4 marca w Mińsku odbyły się pierwsze coroczne konsultacje pomiędzy Białorusią i Unią Europejską w sprawie realizacji projektów i programów międzynarodowej pomocy technicznej UE. W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele białoruskich władz, organizacji społecznych oraz organów Komisji Europejskiej, odpowiedzialnych za programy pomocy technicznej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Białorusi oraz białoruskie MSZ.

■13 marca ambasador RP w Mińsku został wezwany do MSZ-u w celu „udzielenia wyjaśnień” w związku z oświadczeniem IPN w sprawie Romualda Rajsa „Burego”, w którym za „wadliwe” uznano zarzucenie mu m.in. zbrodni ludobójstwa. W swoim komunikacie białoruskie MSZ oświadczyło, że oczekuje od władz RP „publicznego oficjalnego komentarza, czy ta ocena działań „Burego” jest oficjalnym punktem widzenia i jak się to odnosi do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętego przez oba kraje w ostatnim czasie”. – Przestępca, który osobiście wydawał rozkazy i uczestniczył w zabójstwach cywilnych mieszkańców białoruskich wsi na Podlasiu, nie może być wybielany – ani w oczach Białorusinów, ani w pamięci historycznej innych racjonalnie myślących ludzi – powiedział m.in. rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz. Swoje oburzenie oświadczeniem IPN-u wyraził również przewodniczący białoruskiej parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Waler Waraniecki.

Плакат выставы мастацтва Малгажаты Дмітрук у Віцебску
Плакат выставы мастацтва Малгажаты Дмітрук у Віцебску

■Białoruski MSZ w ostrych słowach skrytykował wypowiedź ambasadora Rosji w Mińsku. Michaił Babicz w wywiadzie dla rosyjskich mediów powiedział m.in., że Rosja jest „gotowa bronić suwerenności Białorusi” przed Zachodem. W odpowiedzi na te słowa rosyjskiego dyplomaty przedstawiciel białoruskiego MSZ Anatol Hłaz powiedział, że Babicz nie zna Białorusi, ingeruje w jej wewnętrzne sprawy i kieruje dyplomacją niczym księgowy. „Nie zrozumiał on jeszcze różnicy pomiędzy okręgiem federalnym a niezależnym państwem” – powiedział Hłaz, odnosząc się do przeszłości Babicza, który wcześniej był m.in. szefem rosyjskiej administracji pogrążonej w wojnie Czeczenii. W odpowiedzi na tę krytykę wiceminister spraw zagranicznych Rosji Fiodor Karasin zażądał „większego szacunku” dla szefa swojej placówki w Mińsku.

■Akty wandalizmu w Kuropatach. 20 marca nieznani sprawcy powalili 14 krzyży, a kilka dni później na pomniku ofiar NKWD pojawiły się antysemickie hasła i gwiazdy Dawida. Komitet Śledczy wszczął w tej sprawie dochodzenie.

■21 marca w muzeum Marca Chagalla w Witebsku otwarto wystawę „Małpi Gaj i inne historie”, na której zaprezentowano prace Małgorzaty Dmitruk, artystki pochodzącej z Bielska Podlaskiego. Małgorzata Dmitruk kieruje obecnie Pracownią Druku Wypukłego i Wklęsłego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycję, którą można zwiedzać do 14 kwietnia, zorganizował Instytut Polski w Mińsku.

■23 marca w Grodnie odbyły się główne uroczystości z okazji101 rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową (władze stolicy nie zgodziły się na uroczystości na centralnych placach miasta). Do miasta nad Niemnem zjechali Białorusini z całego kraju. W Parku Kołożskim odbył się wiec i koncert – impreza była legalna, zezwolono nawet na używanie nieoficjalnych, historycznych symboli Białorusi, flagi biało-czerwono-białej i godła z Pogonią. Na scenie występowali najbardziej znani niezależni artyści, w tym Lawon Wolski, Krama, Dzieciuki, Zmicier Wajciuszkiewicz i Daj Darohu. Czyt.

Прадвесне на Камароўскім рынку ў Мінску (Фота Юркі Хмялеўскага)
Прадвесне на Камароўскім рынку ў Мінску
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■25 marca w Mińsku milicja zatrzymała prewencyjnie znanych artystów, którzy mieli uczestniczyć w ulicznym koncercie z okazji 101 rocznicy BRL. Lawon Wolski, Zmicier Wajciuszkiewicz, Ihar Waraszkiewicz i Pawał Arakelan (wokalista i saksofonista Krambambuli) zostali przewiezieni na komisariat milicji, skąd następnie ich wypuszczono. Podobne prewencyjne zatrzymania przeprowadzono zarówno w stolicy, jak i w innych miastach w stosunku do opozycyjnych polityków i niezależnych działaczy społecznych.

■26 marca w „Muzeum Białoruskiego Polesia” w Pińsku odbył się wernisaż wystawy malarstwa Mirosława Zdrajkowskiego „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…”. Wystawa, składająca się z 18 obrazów artysty oraz 9 ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim, ukazuje bogactwo białoruskiej kultury mieszkańców Ziemi Bielskiej. Wiodącym tematem ekspozycji jest ręcznik ludowy. Organizatorami wystawy są Konsulat Generalny RP w Brześciu oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy z Państwową Instytucją „Muzeum Białoruskiego Polesia”.

■Na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał białoruski sąd obywatela Polski, oskarżonego o przewóz narkotyków przez granicę i próbę ich sprzedaży. Polak został zatrzymany 6 czerwca 2018 r. w pobliżu miasteczka Wysokaje niedaleko od granicy z Polską. Próbował sprzedać 303 tabletki „ecstasy”, które wcześniej wwiózł na terytorium Białorusi. Skazany nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań. Wyrok jest nieprawomocny i może zostać zaskarżony do sądu wyższej instancji.

■Dworzec autobusowy w Brześciu będzie białoruskojęzyczny. Dotyczy to nowych napisów na tabliczkach i wyświetlaczach, a także zapowiedzi odjazdów oraz informacji. Decyzja władz odpowiedzialnych w Brześciu za transport zapadła po akcjach miejscowych aktywistów, którzy zebrali podpisy pod petycją mieszkańców tej sprawie. Jeden z przedstawicieli miejscowych władz powiedział nawet, że dla turystów z Polski i Ukrainy łatwiej będzie zrozumieć białoruski, niż rosyjski.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (256) – 30.10.1768 г. у Жніне нар. Енджэй Сьнядэцкі, хімік, лекар, філёзаф і асьветнік. Больш за 40 гадоў жыў і працаваў у Вільні: у гг. 1797-1822 прафэсарам хіміі, 1826-1832 – мэдыцыны на Віленскім унівэрсытэце, з 1832 г. – прафэсарам Мэдыка-хірургічнай акадэміі. Памёр 11.05.1838 г. у Вільні, пахаваны на вясковых могілках у Гародніках Ашмянскага пав.  
  • (141) – 30.10.1883 г. у Лакцянах Сьвянцянскага пав. нар. Ян Семашкевіч, беларускі ксёндз і паэт (Янка Быліна). З 1933 г. служыў на Беласточчыне – у Янаве (1933-1937), Ялаўцы (1937-1939), Міхалове (1939-1946), Бомблі (1946-1956). Быў аўтарам паэтыцкіх зборнікаў „На прызьбе” (Вільня 1918, 1926), „На покуці” (Вільня 1934), рэлігійных твораў „Ружанец да Найсьвяцейшае Дзевы Марыі” (Вільня 1928), „Песьні жальбы або набожныя разважаньні аб муках і сьмерці Збаўцы Езуса Хрыста” (Вільня 1929), „Дарога крыжа” (1930). Памёр 18.02.1956 г. у Бомблі на Сакольшчыне, дзе і пахаваны побач касьцёла. На ягонай бацькаўшчыне ў Лакцянах 9–10.08.2003 г. Грамадзкае Аб’яднаньне „Вільняр” ладзіла мастацкі пленэр і краязнаўча-літаратурныя чытаньні.  
  • (132) – 30.10.1892 г. у Клешняках нар. кс. Ян Тарасевіч, беларускі рэлігійны і грамадзкі дзеяч, у 1911 г. выехаў у ЗША. Адзін з пачынальнікаў беларускага руху ў Амэрыцы. Пам. 11.06.1973 г. у абацтве сьв. Пракопа ў гор. Лайл каля Чыкага.
  • (87) – 30.10.1937 г. расстраляны Янка Нёмаскі (Пятровіч), нар. 12.04.1890 г. у Шчорсах, пісьменьнік і грамадзкі  дзеяч, працаваў у планава-эканамічных органах БССР, вучоны сакратар Інстытута Эканомікі АН БССР, намесьнік старшыні Дзяржплана БССР.
  • (85) – 28-30.10.1939 г. у Беластоку праходзіў Народны Сход Дэпутатаў, які вырашыў пра далучэньне заходнебеларускіх зямель да СССР.
  • (77) – 30.10.1947 г. у Баку нар. Валянцін Елізар’еў, выдатны беларускі балетмайстар.
  • (36) – 30.10.1988 г. у Менску каля ўсходніх могілак і ў Курапатах адбыўся мітынг-рэквіем „Дзяды”. 

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis